در حاشیه داوری چهارمین دوره جشنواره عکس نورنگار
ابراهیم حقیقی: تعداد عکس‌های با کیفیت جشنواره نورنگار، بالا بود

ابراهیم حقیقی مجله عکس نوریاتو
ابراهیم حقیقی: تعداد عکس‌های با کیفیت جشنواره نورنگار، بالا بودReviewed by نورنگار on Nov 29Rating: 5.0ابراهیم حقیقی: تعداد عکس‌های با کیفیت جشنواره نورنگار، بسیار بالا بود | مجله عکس نوریاتوابراهیم حقیقی داور چهارمین دوره جشنواره عکس نورنگار سطح کیفی آثار ارسالی به دبیرخانه این دوره از جشنواره را قابل توجه دانست.

نوریاتو: ابراهیم حقیقی داور چهارمین دوره جشنواره عکس نورنگار سطح کیفی آثار ارسالی به دبیرخانه این دوره از جشنواره را قابل توجه دانست. از نظر این استاد گرافیک عکاسان باید با سختگیری به خود آموزش دهند و داشتن نگاه عکاسانه را در خود تقویت کنند.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو به نقل از روابط عمومی جشنواره عکس نورنگار، ابراهیم حقیقی داور جشنواره عکس نورنگار، درباره تغییر شرایط جشنواره عکس نورنگار و دریافت ورودیه در چهارمین دوره، این‌طور اظهار نظر کرد: «به نظرم تصمیم درستی گرفته شد؛ با برقرار شدن این شرایط از حجم بالای آثار ارسالی کاسته می شود و درواقع داوری اولیه توسط خود شرکت کنندگان صورت می گیرد و ناگزیر حساس‌تر عمل می کنند.»

 

حقیقی صحبت‌هایش در این باره را این‌طور ادامه داد: «تعداد عکس‌های با کیفیتی که در مسابقه شرکت کرده بودند بسیار بالا بود، این موضوع را در قیاس با داوری جشنواره‌هایی می‌گویم که در دو سال گذشته داوری آن‌ها را به عهده داشته‌ام. البته در جشنواره‌های آخر آثار شرکت کنندگان برایم ناامیدکننده بود، به این دلیل که به نظر می‌رسید عکس‌های ارسالی بدون هیچ نگاه خاصی گرفته شده و فقط می‌خواهند برنده یک جایزه شوند. خوشبختانه این حس را در داوری جشنواره نورنگار بسیار کمتر داشتم. به همین دلیل تعداد آثاری که برای فاز اول داوری انتخاب کرده بودم از تعداد تعیین شده از سوی دبیرخانه جشنواره بیشتر بود.»

 

حقیقی با اشاره به این که جشنواره نورنگار باید رقابتی باشد تا فعالان جدی عکاسی که به صورت حرفه‌ای در این حوزه حضور ندارند را جذب کند، ادامه داد: «قطعا هر راهکاری که به این موضوع کمک کند مثبت خواهد بود. البته سطح مسابقه را باید از این هم بالاتر برد، تا کسی که فقط هوس کرده دوربین بخرد و عکس بیاندازد، جرات حضور در جشنواره را پیدا نکند، اتفاقی که در تمام جشنواره های دیگر شاهد آن هستیم.»

 

این استاد گرافیک ادامه داد: «با دوربین‌های اتوماتیک و مدرن امروزی که فقط کافی ست یک دکمه را برای گرفتن عکس فشار دهید، حضور عکاس را پشت عکس‌ها حس نمی کنیم و باید دوباره به کسانی که به این حوزه علاقه‌مندند یاد داد که حضور عکاس و دید عکاسانه مهم است و تنها ثبت حادثه زودگذری که شاهد آن بوده‌اند، عکاسی نیست. در واقع از روی شانس کسی در این صحنه حاضر بوده و تبدیل به عکس شده است.»

 

حقیقی در پایان در توصیه به علاقه‌مندان به عکاسی گفت: «داشتن نگاه عکاسانه بسیار مهم است که آن‌هم با بسیار دیدن اتفاق می‌افتد و از سر هوا و هوس نیست. شخص باید به خودش آموزش دهد و سختگیری داشته باشد و بپذیرد که گردآوری همه اطلاعاتی که می‌توان آن‌ها را به راحتی از اینترنت جستجو کرد عکاسی نیست. درک زیبایی شناسانه عکس، به آموزش نیاز دارد و این اتفاق باید در نگاه تمام کسانی که در این گونه مسابقات شرکت می‌کنند افتاده باشد.»

 

دیدگاه شما