روایت گیدئون مندل از مناطق سیل زده
جهان غرق شده

گیدئون مندل مجله عکس نوریاتو
جهان غرق شدهReviewed by نورنگار on Oct 10Rating: 5.0جهان غرق شده | گیدئون مندل | عکاسی مستند | عکاسی بحران | مجله عکس نوریاتوگیدئون مندل اهل آفریقای جنوبی است و عکاسی را در سالهای پایانی نظام آپارتاید در این کشور آغاز کرده است. او در دهه 90 به پروژه های طولانی مدت مشغول شد.

ترجمه اختصاصی نوریاتو: گیدئون مندل اهل آفریقای جنوبی است و عکاسی را در سالهای پایانی نظام آپارتاید در این کشور آغاز کرده است. او بعد از مهاجرت به لندن در دهه ۹۰ به پروژه های طولانی مدت مشغول شد. همچنین عکس های او در نشریات معتبری همچون نشنال جئوگرافی منتشر شده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، گیدئون مندل در مجموعه عکس خود به نام “جهان غرق شده” از قربانیان سیل در سرتا سر جهان عکاسی کرده و در استیتمنت آن از تجربیات اش در این سفرها می گوید.

 

از سال ۲۰۰۷ مشغول عکاسی از مردمی هستم که در سیل تمام زندگی خود را ازدست داده اند. در آن سال شاهد دو سیل بودم که در عرض چند هفته اتفاق افتاد- اول در بریتانیا و بعد در هند. علی رغم تاثیرات مختلف این فاجعه ها که ناشی از موقعیت های مختلف زندگی بود، یاس و نا امیدی حاصل از آنها، بسیار شبیه یکدیگر بودند.

 

این تجربه عمیقا من را تکان داد و باعث شد تا به سراسر جهان سفر کنم و از مناطق سیل زده عکاسی کنم: هائیتی، پاکستان، استرالیا، تایلند، نیجریه، آلمان، فیلیپین، برزیل، بنگلادش و ایالات متحده آمریکا. پرتره های من کمک می کند تا پدیده ای ساخته شود که از طریق آن تغییرات آب و هوایی از دیدگاه فردی قابل فهم باشند. سیل تجربه ای وحشتناک است که به لحاظ تاریخی و استعاری، پدیده ای جهانی به شمار می رود. پدیده ای که می تواند علل طبیعی داشته باشد اما با توجه به عواقب فاجعه بار آن می توان گفت که سیل به طور فزاینده ای نتیجه دخالت انسان در طبیعت است- خواه با دستکاری در حریم رودخانه یا با استفاده از بتن یا گسترش شهرک ها.

 

علاوه بر این، تعداد روزافزون رویدادهای آب و هوایی شدید که ناشی از تغییرات آب و هوایی هستند، ما را به سمت این واقعیت سوق می دهد که در سال های آینده، شمار زیادی از مردم قربانی سیل خواهند شد.

 

به طور کلی هنگامی که آب هنوز در خیابان ها  و خانه ها جریان دارد، به محل های وقوع سیل می رسم و با افرادی که می خواهند به من نشان دهند که چه چیزی از خانه هایشان باقی مانده، ارتباط برقرار می کنم. آنها نیز داستان زندگی شان را برای من می گویند. در اینجا، موقعیت عجیب و غریبی به وجود می آید: آب همه چیز را فراگرفته؛ حتی تمام تفاوت فرهنگی و اجتماعی افراد را. تمام وجوه عادی زندگی از محیط سورئالی که سیل آن را ایجاد کرده، محو شده است و مردم مجبورند تا با وضعیت پیش رو مقابله کنند.

 

همچنین باید به این نکته نیز اشاره کنم که در پرتره هایم تلاش می کنم تا آرامشی غیرواقعی را به تصویر بکشم که در محیط حکم فرما است؛ آرامشی که ناگزیر به آشفتگی منجر می شود، هنگامی که آب  می رود و کثیفی و خرابه های شهر پدیدار می شوند.

 

چشمانی که در این عکس ها مشاهده می کنید، نشان می دهند که این افراد فقط همه چیزشان را ازدست نداده اند بلکه احساس می کنند که نهادهای دولتی نیز آنها را رها کرده اند.

 

عکسهای گیدئون مندل

 

مترجم: سعیده فراهانی

دیدگاه شما