موضوعات مهم

اروینگ پن در متروپولیتن

اروینگ پن در متروپولیتن

موزه متروپولیتن به تازگی برگزیده ای از آثار اروینگ پن عکاس معروف آمریکایی را در معرض دید عموم قرار داده است. اغلب آثار شاخص این عکاس در مجله «ووگ» زیر نظر آلکس لیبرمن به چاپ رسیده و موزه متروپولیتن در این نمایشگاه از میان عکس های پرتره، طبیعت بی جان و عکس های مد این هنرمند، توجه بیشتری به آثار او در حوزه فشن نشان داده است.

موزه متروپولیتن آمریکا در نمایشگاهی از آثار ایروینگ پن مروری بر فعالیت‌های این هنرمند برجسته داشت. امروز آخرین روز نمایشگاهی است که موزه متروپولیتن برای آثار اروینگ پن تدارک دیده است.

اروینگ پن (Irving Penn) متولد سال ۱۹۱۷ است. او از سال ۱۹۳۴ تا ۱۹۳۸ در مدرسه هنرهای صنعتی موزه  فیلادلفیا در ایالت پنسیلوانیا به تحصیل پرداخت و طرح‌های او در مجله هارپرز بازار به چاپ رسید. از ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۱ به عنوان طراح تبلیغاتی برای یکی از مجله‌های بزرگ نیویورک کار کرد و پس از آن در ۱۹۴۲ برای نقاشی به مکزیک رفت.

یک سال پس از بازگشت از مکزیک، از او خواسته شد که نخستین عکس‌های خود را برای مجله «ووگ» بگیرد. آلکس لیبرمن که سرپرست هنری این مجله بود، توانایی‌هایی بالقوه‌ای را که پن از خود بروز داده بود شکوفا ساخت و موجبات همکاری وی را با انتشارات «کنده ناست» که ناشر مجله «ووگ» بود، فراهم آورد. این همکاری اساس کار عکاسی پن را تشکیل داد. لیبرمن و مجله «ووگ» آنقدر با فراست بودند که به پن حداکثر آزادی عمل را برای آفرینندگی بخشیدند و پاداش بزرگ این کار خود را نیز با تصاویر متعدد و هنرمندانه‌ای که پن در طول سال‌ها برای این مجله آفرید، گرفتند.

آثار پن را می‌توان به سه رده بزرگ عکس‌های مد، تک چهره و طبیعت بی جان تقسیم کرد. در این میان موزه متروپولیتن بیشترین توجه را به آثار او در حوزه فشن نشان داده است. در این نمایشگاه بیش از ۱۵۰ عکس این عکاس نامی و شناخته شده آمریکایی به نمایش درآمده است.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر