موضوعات مهم

آبلاردو مورل، یک ذهن زیبا مروری بر زندگی و آثار عکاس پیشروی کوبایی

آبلاردو مورل، یک ذهن زیبا

ترجمه اختصاصی نوریاتو: آبلاردو مورل عکاس کوبایی تبار در سال ۱۹۴۸ به دنیا آمد. او از چهارده سالگی در نیویورک ساکن شد. در سال ۱۹۷۷ از دانشگاه Baudoin فارغ التحصیل شد. و مدرک ارشد خود را  از دانشگاه Yale دریافت کرد.

 

به گزارش مجله نوریاتو، عکسهای خلاقانه او در چندین نمایشگاه و موزه معتبر از جمله موزه هنرهای مدرن Whitney، موزه هنر metropolitan و موسسه هنر شیکاگو به نمایش در آمده است.

 

کتاب های چشم دوربین، دوربین در اتاق، چهره به چهره، اتاق تاریک، ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب و کتابی از کتابها از جمله آثار او به حساب می آیند.

 

آبلاردو مورل

در عکاسی هوشمندانه و خلاقانه، مورل نگاه ابزاری و گرایش به تکنولوژی کامپیوتری را که رشد روز افزونی دارد را کنار گذاشته است. او با استفاده از روش های سنتی و حداقل ابزار ممکن شاهکارهایی را خلق کرده است. با نگاه به آثار او میتوان تاثیر دید هوشمندانه در عکاسی را بیش از هر چیزی در این هنر درک کرد.

 

از جمله آثار شگفت انگیز او مجموعه ایست که با تکنیک اتاق تاریک گرفته شده است. استفاده از این تکنیک به دوران رنسانس برمیگردد. اما مورل با استفاده از روش های جدیدتر در ثبت عکس های خود از این ایده بهره برد.

 

ایده مورل با استفاده از اتاق تاریک و یک چشم انداز مناسب میسر بود. به این ترتیب که او با استفاده از یک پوشش ضخیم پلاستیکی اتاق را کاملا تاریک میکند. و تنها یک روزنه کوچک برای وارد شدن نور در اتاق ایجاد میکند. آبلادور با هشت ساعت نوردهی تصاویری از منظره بیرونی اتاق را که بر روی دیوار و وسایل به صورت واژگون افتاده بود ثبت کرد. او با همین روش از ساختمان های مشهور عکاسی کرده است.

 

از جمله اثر برجسته او که باعث شهرت بیش از قبلش شد کتابی از کتاب هاست. در این مجموعه مورل با دیدی خاص به موضوع نگریسته و از آنها عکاسی کرده است.

 

دیگر آثار او نیز مانند مجموعه پول و تابلوهای نقاشی مانند دیگر آثارش با دید خاصی ثبت شده اند. آثار مورل بیانگر این موضوع است که علاوه بر ابزاری که با آن عکاسی میکنیم این دید خاص است که الهام بخش هنرمند است.

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها