موضوعات مهم

عکاسی خیابانی در عصر اینستاگرام

عکاسی خیابانی در عصر اینستاگرام

ترجمه اختصاصی نوریاتو: عکاس‌های خیابانی امروزی را با یکی از بهترین‌های این گرایش عکاسی یعنی ویویان مایر آمریکایی، مقایسه کنید؛ کسی که طی سال‌های عکاسی‌اش، همواره ناشناخته ماند. عکاسی خیابانی امروزه به لطف اینستاگرام شناخته شده و فراگیر شده است. اینستاگرام در طی این ۵ سال نه تنها در شناساندن عکاسان خیابانی و هنر آنها موفق عمل کرده است، بلکه در نمایش رشد و موفقیت آنها نیز نقش چشمگیری داشته است. اما تاثیر اینستاگرام بر عکاسی خیابانی چه بوده است؟

 

به گزارش مجله نوریاتو، پیش از اینستاگرام جامعه عکاسی خیابانی بسیار کوچک و محدود بود. اما امروز اینستاگرام نه تنها تعریف عکاس خیابانی را گسترش داده، بلکه درک ما از مفهوم خیابان را نیز توسعه داده است.

 

در تعریف امروزی، خیابان به «هر مکان عمومی که عکاس در هر زمانی بتواند از سوژه‌های ناشناخته بدون آنکه آنها متوجه شوند، عکس بگیرد» اطلاق می‌شود.

 

یک نمونه بسیار برجسته از تاثیر اینستاگرام ، حساب everyday africa است. این حساب عکس‌هایی از زندگی روزانه و معمول مردم آفریقا را با دیگران به اشتراک می‌گذارد. این پروژه را سال ۲۰۱۲ Peter DiCampo عکاس و Austin Merrill نویسنده به منظوره مبارزه با عکس‌های کلیشه‌ای از جنگ، فقر و مرگ که به وفور در رسانه‌ها دیده می‌شود، آغاز کردند.

 

آنها پروژه خود را ابتدا با استفاده از Tumblr با مخاطبین به اشتراک گذاشتند. اما آنقدرها مورد توجه قرار نگرفت؛ اما پس از آنکه پروزه را به اینستاگرام آوردند از شهرت بسیاری برخوردار شد. امروز بیش از ۲۷۵هزار دنبال‌کننده دارد و هزاران حساب دیگر از ایده نام «Everyday» برای مکان‌های دیگری در سراسر دنیا استفاده کردند.

 

بسیاری از عکاس‌های خیابانی که از فعالان اینستاگرامی هستند، از تاثیر اینستاگرام بر «موقعیت‌هایی» نظیر شهرت، تبلیغ، تدریس صحبت می‌کنند.

 

یکی از این عکاس‌های موفق که به واسطه اینستاگرام و شهرتی از طریق عکس‌هایش به دست آورد، Daniel Arnold است.

 

به نقل از forbes، مارچ گذشته، آرنولد کمتر از ۱۰۰ دلار در حساب بانکی‌اش موجودی داشت تا روزی که در اینستاگرام یادداشتی گذاشت و پیشنهاد کرد که عکس‌هایش را به قیمت ۱۵۰ دلار می‌فروشد. او در یک روز و فقط یک روز ۱۵هزار دلار از همین راه کسب درآمد کرد.

 

برخی از عکاس‌های خیابانی قدیمی و سنتی تحت تاثیر محبوبیت اینستاگرام کم کم به سمت آن روی آورده‌اند؛ اما نتوانسته‌اند تمامی طرفدارانشان را در لیست دنبال‌کننده‌هایشان با خود همراه کنند.

 

Matt Weber از سال ۱۹۸۴ در خیابان‌های نیویورک عکاسی می‌کند. بعد از گذشت بیش از یک سال و با منتشر کردن روزانه یک یا دو عکس، توانست تنها حدود ۸هزار دنبال کننده داشته باشد. این مقدار در برابر عکاس‌های جوان و تازه کار و شهرتی که آنها در زمانی کوتاه به دست آوردند، غیر قابل قیاس است.

 

فعالیت اینستاگرامی وبر هیج تاثیری بر کسب و کار او نداشته است و خودش چنین برآورد می‌کند که در آینده نزدیک نیز شاهد تاثیری از این‌سو نخواهد بود؛ هرچند که امیدوار است با داشتن دست‌کم ۱۵۰۰۰ دنبال کننده بتواند دائم عکس‌هایی را برای مشتری‌های اینستاگرامی‌اش چاپ کند.

 

عکاس‌های خیابانی امروزه تنها در دنیای آنلاین و در پلتفرم‌هایی نظیر اینستاگرام با یکدیگر رقابت نمی‌کنند، آنها در خیابان نیز درگیر این رقابت هستند.

 

دوربین‌های موبایل نسبت به گذشته به مراتب بهتر و با کیفیت‌تر شده‌اند و همین امر کار را برای آنها دشوارتر کرده است. هرطرف که بچرخند ممکن است شخصی با موبایل در حال گرفتن عکسی باشد که اتفاقا از عکس‌های خوب اینستاگرامی باشد. عکس‌هایی که به واسطه اینترنت و موبایل به سرعت و بلادرنگ در اختیار بازدیدکننده‌ها و دنبال‌کننده‌ها قرار داده می‌شود.

 

بعلاوه اینکه هنگام عکاسی با دوربین DSLR به دلیل اندازه و شکل آن توجه رهگذاران و مردم به آن جلب شده و یا مانع عکاسی شما می‌شوند و یا امکان ثبت عکس‌هایی واقعی و طبیعی را از شما سلب می‌کنند. حال آنکه با دانستن ترفند‌هایی ساده می‌توانی به راحتی و بدون جلب توجه با موبایل عکاسی کرد.

 

بنظر می‌رسد عکاسی خیابانی با موبایل بیشتر از آنچه به نظر می‌رسد محبوبیت به دست آورده و کم‌کم از عکاسی با دوربین دیجیتال پیشی می‌گیرد و البته از نقش اینستاگرام در این محبوبیت نباید غافل شد. افراد در خانه‌هایشان می‌نشینند، روی مبل راحتی تکیه می‌دهند و با حرکت یک انگشت عکس‌هایی از سراسر دنیا، مردمانش، خیابان‌ها و عاداتشان نگاه می‌کنند. چه چیزی بهتر از این!

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها