موضوعات مهم

آفرینش؛ یک نامه عاشقانه مروری بر کتاب «آفرینش» عکسهای سباستیائو سالگادو

آفرینش؛ یک نامه عاشقانه

نوریاتو: سباستیائو سالگادو در هشتم فوریه سال ١٩۴۴ در آیمورس، میناس گراس در برزیل متولد شد. او این‌روزها در پاریس فرانسه زندگی می‌کند. سالگادو به‌عنوان کارشناس اقتصادی در بانک جهانی کار می‌کرد تا اینکه در سال ١٩٧٣ در پاریس تصمیم گرفت به‌طورجدی عکاسی را دنبال کند. او با آژانس‌های عکاسی معروفی مثل سیگما، گاما و مگنوم تا سال ١٩٩۴ همکاری می‌کرد. او در همان سال سازمان «آمازوناس» را به‌همراه لیلا وانیک سالگادو تأسیس کرد که مختص آثار اوست.

 

به گزارش نوریاتو، سالگادو برای پروژه‌های عکاسی‌اش به بیش از صد کشور در سراسر دنیا سفر کرده است. آثار او در نشریات چاپی مهمی منتشر شده‌اند. سالگادو همچنین مجموعه عکس‌هایش را در چندکتاب از جمله «کارگران» (١٩٩٣)، «زمین» (١٩٩٧)، «مهاجرت و پرتره» (٢٠٠٠) و «آفریقا» (٢٠٠٧) منتشر کرده است. او هنوز هم در سراسر دنیا نمایشگاه و گالری برپا می‌کند.

 

یکی از پروژه‌های مطرح سباستیائو سالگادو  «آفرینش» نام دارد که در سال ٢٠٠۴ به جریان افتاد. هدف از این پروژه نمایش چهره دست‌نخورده انسان و طبیعت است. این مجموعه شامل عکس‌هایی از مناظر طبیعی و حیات‌وحش است به‌همراه عکس‌هایی درباره برخی جوامع بشری که هنوز براساس سنت‌ها و فرهنگ‌های آباواجدادی خود زندگی می‌کنند. این مجموعه درواقع راهی است برای کشف دوباره ریشه‌های انسان و جایگاه او در طبیعت. عکس‌های این مجموعه در دو مجلد توسط انتشارات تاشن منتشر و به شش زبان ترجمه شده است و بهار سال ٢٠١٣ هم‌زمان با برپایی نمایشگاه‌های «آفرینش» چاپ شد.

 

سالگادو همچنین از دهه ١٩٩٠ به‌همراه لیلا وانیک وارد کارهای محیط‌زیستی شد. تمرکز این دو بر ترمیم و بازآفرینی جنگل آتلانتیک در برزیل است. آنها در سال ١٩٩٨ موفق شدند این جنگل را به یک منطقه حفاظت‌شده تبدیل کنند و بعدش هم انستیتو «ترا» (زمین) را تأسیس کردند که یک ان‌جی‌او محیط‌زیستی با هدف ترمیم، نگهداری و آموزش در باب محیط‌زیست است. کارهای محیط‌زیستی لیلا و سالگادو در نهایت باعث شد در سال ٢٠١٢ از سوی یونسکوی برزیل و شهرداری ریودوژانیرو تقدیر شوند و بنیاد حیات‌وحش جهان هم به آنها جایزه داد. تمامی این تقدیر و تمجیدها به پاس خدمات آنها در انستیتو ترا بود.

 

سباستیائو سالگادو برای عکس‌هایش هم جوایز متعددی به خانه برده است، از جمله جایزه مدال قرن از انجمن عکاسی رویال، جایزه بزرگ ملی از وزارت فرهنگ فرانسه، جایزه ویژه از جوایز شاهزاده آستوریاس، جایزه روزنامه‌نگاری پادشاه اسپانیا و جایزه بین‌المللی از انجمن عکاسی ژاپن. او سفیر حسن‌نیت یونیسف و عضو افتخاری آکادمی علوم و هنر در آمریکاست.

 

در ادامه مروری خواهیم داشت بر عکسهایی از کتاب «آفرینش» که سالگادو در مورد آن می گوید: «من ۸ سال در مناطقی که بسختی قابل دسترس بودند، بسر بردم. اما شاید این یک امتیاز بزرگ مثل بازگشت به بهشت، برای من بود.

 

وجود این مناطق بکر در زمین، علامت خوبی است که نشان می دهد هنوز ۴۶ درصد کره زمین به همان صورت زمان آفرینش، دست نخورده باقی مانده است.

 

امید من این است که همگی با انبوه اطلاعاتی که امروز در دست داریم شروع کنیم و با وجدانی آگاه نسبت به محیط زیست، بتوانیم این مناطق را حفظ کنیم. امیدوارم عکس هایم در آینده دستمایه باستانشناسی نباشند. بلکه، این نقاط بخش هایی حفاظت شده از طبیعت ما باشند که همواره بر جای بمانند.»

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها