موضوعات مهم

عکاسی زیر آتش: لینسی آداریو عکسی که نزدیک بود مرا به کشتن بدهد

عکاسی زیر آتش: لینسی آداریو

ترجمه اختصاصی نوریاتو: لینسی آداریو فتوژورنالیست آمریکایی است که موضوعات عکاسی او اغلب با تمرکز بر جنگ و حقوق بشر مشهور شده است؛ بخصوص درباره نقش زنان در جوامع سنتی. او جوایز بسیاری از جمله جایزه پولیتزر، اینفینیتی (infinity) و گتی (getty) را از آن خود کرده است.

 

بیش از دو هفته در لیبی بودم و شورش های این کشور را ثبت می کردم. عکس هایی مانند این تصویر، شورشیانلیندسی آداریو مجله عکس نوریاتو بی تجربه ای را نشان می دهد که مشغول آتش افروزی با اسلحه و خمپاره هایشان هستند. در ۱۵ مارچ سال ۲۰۱۱، سربازان قذافی، من و سه روزنامه نگار دیگر را دستگیر کردند. ما را روی خاک انداختند و اسحله به روی مان کشیدند؛ برای زنده ماندن به آنها التماس می کردیم. بعد بسیار پرخاشگرانه شروع به بازرسی من کردند؛ نقاط حساس بدنم را لمس کردند. سپس ما را به هم طناب پیچ کردند؛ چشم هایمان را بستند و به مدت شش روز از جایی به جای دیگر می بردند.

 

سه روز نخست رفتاری بسیار خشونت آمیز داشتند _ چندین بار به صورتم مشت زدند و دائما در حال بازرسی بودم. در آن لحظات، سخت بود تا بتوانم خودم را توجیه کنم که چرا در این موقعیت گرفتار شده ام. وقتی که ما را به حال خودمان رها کردند، درباره اینکه بعد از رهایی از این وضعیت چه کار انجام خواهیم داد، با یکدیگر صحبت کردیم. من گفتم که احتمالا می خواهم باردار شوم چون با همسرم در این زمینه به توافق رسیده ام _ یک بار در سال ۲۰۰۴ در فلوجه ربوده شدم درحالیکه فقط چند ماه به عروسی مان باقی مانده بود. بعضی از ما به این فکر می کردیم که آیا هنوز هم می خواهیم به پوشش درگیری و جنگ ها ادامه دهیم؛ آیا این حرفه ارزش دارد که به این شکل خانواده مان را در سختی قرار دهیم.

 

وقتی از دست این سربازان رها شدیم، به طرز شگفت آوری احساس راحتی می کردم_ وقتی که نجات پیدا می کنید، این حرفه درنظرتان باز ارزش ریسک کردن پیدا می کند. بعد از چند هفته، تیم هترینگتون و کریس هندورس در مصراته واقع در لیبی کشته شدند. این حرفه مهارت های زیادی را می طلبد در عین حال شانس زیادی هم باید داشت. وقتی که دوستی در این مسیر کشته می شود، با خود می گویید که آیا ارزشش را داشت.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها