موضوعات مهم

عکاسان سال مطبوعات، نشان گرفتند

عکاسان سال مطبوعات، نشان گرفتند

اولین مراسم اهدای نشان عکاس سال مطبوعات با حضور جمعی از مسئولین و عکاسان پیشکسوت برگزار شد و عکاسان برتر معرفی شدند.

اولین مراسم اعطای نشان عکاس مطبوعاتی ایران در هفت بخش مستند، خبری، ورزشی، زنان، استانی، پیشگامان و روزنامه ها با حضور حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد، کمال خرازی رئیس شورای راهبردی و روابط خارجی ایران، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران، حجت الاسلام و المسلمین دعایی مدیر مسئول روزنامه اطلاعات، حمید فروتن رییس هیئت مدیره انجمن عکاسان مطبوعاتی، مجید رجبی معمار مدیر خانه هنرمندان و پیشکسوتان و اساتید عکاسی مطبوعاتی ایران در سالن شهناز خانه هنرمندان برگزار شد.

در ابتدای این مراسم مجید رجبی معمار با اشاره به تاثیر عکس در دنیای امروز گفت: «امروز عکس و تصویر در عالم رسانه حرف اول را می‌زند و عکاسان مطبوعاتی نقش مهمی در این میان دارند. ما سال گذشته مسئله فضایی را برای انجمن عکاسان ایجاد کردیم. وظیفه اصلی خانه هنرمندان این است که فضایی را برای ۱۴ انجمن از جمله عکاسان، معماران، خانه سینما، سفالگران و … ایجاد کند. هرچه که خانه هنرمندان دارد، برای این انجمن‌هاست. ما بسیار خوشحال هستیم که انجمن مطبوعات برنامه های خاصی را برای این عکاسان داشت.»

سپس حمید فروتن گزارشی پیرامون فعالیت‌های سال گذشته انجمن ارائه داد و گفت: «ما امسال گروه‌های داوری را تشکیل دادیم که خود آن ها شاخص های داوری را مشخص کردند. بر همان اساس برگزیدگان انتخاب شدند.»

 

صمدیان: اگر کمال خرازی نبود گنجینه از دوران حساس جنگ نداشتیم

در ادامه سیف الله صمدیان با اشاره به تاثیر آثار کمال خرازی در زمان جنگ گفت: «اگر کمال خرازی نبود، ما گنجینه‌ای از آثار حساس ترین دوره جنگ را اینجا نداشتیم و عکاسی این بخش راهی از پیش نمی‌برد. او آزادی عملی به ما داد که همگان از آن اطلاع دارند.»

او افزود: «برخی انسان ها در مقاطعی کاری می کنند که به سیستم و شیوه تفکر حکومت ربطی ندارد ولی بسیار به جامعه کمک می کند و در پیشبرد اهداف جامعه نقش دارد. من به این نتیجه رسیدم که سیستم تصویری فرهنگ ایران بسیار ضعیف است و مردم به جای تماشای فرهنگ خودشان، به تماشای فرهنگ های دیگر کشور ها می نشینند. مسئولان اهمیت تصویر در فرهنگ ایران را نادیده می گیرند و هیچ کمکی در راستای تقویت این بخش نمی کنند.»

در بخش دیگر مراسم از کمال خرازی و اعضای هیئت موسس انجمن عکاسان دعوت شد تا با حضور روی صحنه جوایز عکاسان پیشکسوت را اهدا کنند که در این بخش ضمن تقدیر از خانواده زنده یادعلیرضا سلطانی فر عکاس ورزشی کشور، به چند تن از پیشکسوتان عکاس از جمله یدالله وزیری، کهن بانی، منوچهر یگانه دوست و عزیزالله نعیمی به رسم یاد بود هدایایی اهدا شد.

 

خرازی: عکاسان با اندیشیدن به منافع ملی می توانند کار بزرگی کنند

کمال خرازی پس از اهدای جوایز گفت: «سال‌ها در جنگ تحمیلی در خدمت جوانانی بودم که با عشق در جبهه‌ها عکاسی می‌کردند. علت اینکه عکس و عکاسی در آن دوره توانست خدمات شایان توجهی ارائه دهد، این بود که در خدمت جنگ و دفاع مقدس بود.»

او افزود: «کسی که به جبهه می‌رفت، آمادگی هر اتفاقی را داشت. عظمت عکس و عکاس در آن دوران به این دلیل بود که در خدمت جنگ و یک امر وطنی بود. امروز اگر جامعه عکاسان به منافع ملی بیندیشند، می‌توانند نقش بزرگی را ایفا کنند.»

خرازی ادامه داد: «عکس‌هایی که گرفته می‌شود و در همه جا پخش می شود، اگر در خدمت ملت و ایران باشد، طبیعتا ارزش و نقش خودش را خواهد داشت. این روزها می بینید که یک عکس در کشور ما چه غوغایی به پا کرده است؛ همان عکس محسن حججی را می گویم. این عکس نشان دهنده یک شخصیت بزرگ و استوار است. جوانان بسیاری از کشورمان به دنبال این شخصیت می‌روند. یک عکس می تواند یک انقلاب به پا کند و تغییری در جامعه ایجاد نماید.»

 

مسجدجامعی: عکاسان جدید راه عکاسان قدیمی را تکامل بخشیدند

در ادامه احمد مسجد جامعی با اشاره به عامل متمایز کننده عصر امروز و گذشته گفت: «در دوره ما آنچه باعث تمایز شده است، عکس است و کسی خبر را نمی خواند. هیچ رسانه ای نیست که از عکس کمک نگیرد. امروز حتی یک شیوه رسانه‌ای جدید بیان خبر تنها با استفاده از عکس است.»

سپس از اسلامی راد، صمدیان، هاشمی، فریدونی، حیدری و سلیمانی بر صحنه رفتند تا جوایز عکاسان پیشکسوت را اهدا کنند. از میان علی کاوه، محمد صیاد، محسن شاندیز، جایزه برترین عکاس به دلیل کسوت در حوزه عکاسی علی کاوه اهدا شد.

 

انتظامی: هر کس که دوربین بر دوش دارد، عکاس نیست

در ادامه حسین انتظامی برای اهدای جایزه روزنامه برتر روی صحنه آمد و گفت: «عالم رسانه، عکاسان بزرگترین نقش را دارند. عکاسان فرهنگ تصویری جامعه را ثبت می کنند.»

او با تاکید بر نقش صنوف هنری در پیشبرد اهداف فرهنگی گفت: «گاهی انقطاع نسلی در تشکل ها به وجود می آید که سبب می شود، پیوندی به گذشته نباشد. یکی از سیاست های دولت عقب نشینی به سمت صنوف است. یعنی خیلی از کارهایی که دولت در حوزه های تخصصی می کند، راحت قابل واگذاری به صنوف است.»

انتظامی افزود: «به این ترتیب، رتبه بندی روزنامه ها و خبرگزاری ها توسط صنوف مرتبط انجام می شود و اسم عکاس در زیر هر اثر درج می‌شود. خواهش من از انجمن عکاسان مطبوعاتی این است که در عضوگیری سخت گیری کنند. هر کس که دوربین بر دوش دارد، عکاس نیست. اگر در فرایند عضوگیری سخت گیری شود و فرایند آموزش به درستی طی شود، ما شاهد موفقیت عکاسی در کشور خواهیم بود.»

 

اهدای جوایز نشان عکاس مطبوعاتی سال

 

در بخش عکاس روزنامه ها نیز از میان روزنامه اعتماد، ایران و همشهری نشان روزنامه برتر به روزنامه ایران رسید که ابوالفضل نسایی دبیر عکس روزنامه ایران به همراه محمد تقی روغنی ها مدیرعامل موسسه فرهنگی مطبوعاتی ایران جایزه را دریافت کردند.

– در بخش عکاس استانی جایزه برتر به محسن اسماعیل زاده از خراسان رسید.

– نشان عکاس زن سال مطبوعاتی ایران نیز به مونا هوبه فکر اهدا شد.

– در بخش عکس ورزشی نیز یونس علیشیری نشان برتر را دریافت کرد.

– نشان عکاس مستند سال مطبوعاتی ایران نیز به علی‌حامد حق‌دوست اهدا شد.

– در بخش عکس خبری نیز امید وهاب زاده نشان برتر را دریافت کرد.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها