موضوعات مهم

توصیه های سالگادو برای عکاسان جوان در نگاهی به نمایشگاه «آفرینش» سالگادو

توصیه های سالگادو برای عکاسان جوان

ترجمه اختصاصی نوریاتو: وقتی در نمایشگاه عکس لندن یک عکاس جوان از سباستیائو سالگادو، عکاس ۷۱ ساله پرسید که توصیه اش به عکاس های جوان چیست، او گفت: «اگر جوانید و وقتش را دارید، مطالعه کنید: مردم شناسی، جامعه شناسی، اقتصاد و ژئوپولیتیک بخوانید. این مطالعات به شما کمک می کند سوژه های عکاسی تان را عمیقا درک کنید و بدانید از چه چیزهایی می توانید عکس بگیرید و از چه چیزهایی باید عکس بگیرید.»

 

جواب سالگادو برای Morning Light (نویسنده متن) خیلی جذاب بود؛ علت این جذابیت را در ادامه از زبان همین نویسنده می خوانید:

 

خودم بارها این سوال را از عکسان دیگر پرسیده بودم اما همه شان جواب های تکراری می دادند: «فقط برو و عکس بگیر!» یا «در رشته عکاسی درس بخوان!» یا «ممارست، ممارست، ممارست!»؛ اما هیچ کدام از این عکاسان توصیه نکرده اند اقتصاد بخوانید! واقعا منظور سالگادو از این حرف چیست؟!

 

زندگی سباستیائو سالگادو می تواند پاسخ این سوال را تا حدی روشن کند. سالگادو، تنها پسر یک خانواده کشاورز با ۷ دختر، در وطنش برزیل با دیکتاتوری ارتش مبارزه کرد و اقتصاد خواند، به پاریس مهاجرت کرد و زندگیش را وقف داستان گویی با لنز دوربینش کرد. سالگادو نگذاشت او را عکاس مستند یا فوتوژورنالیست خطاب کنند. می ژوید عکاسی زندگیش است و بیوگرافی اش هم شاهد این ادعاست.

 

چیزی که از همان ابتدا در کارهای سالگادو نمود داشت این بود که عکسهایش بدون تعهد او به عدالت اجتماعی، نمی توانند وجود داشته باشند. او از اعتقاداتش عکاسی می کند. او دقیقا می داند چه می کند و همین است که عکس هایش اینقدر قوی هستند. اگر او غریبه ای باشد که در محل یک بی عدالتی اجتماعی حضور پیدا کند، آن واقعه را به همان شکل ثبت نمی کند. اگر او فقط یک شاهد و یک توریست بود، نمی توانست مسائل را اینطور عمیق ببیند و تعریف کند.

 

همین است که کارهای او باید درک شوند. ممکن است شما وارد نمایشگاه «Genesis/پیدایش» سالگادو شوید و با خودتان فکر کنید: «عجب عکس های بی نظیری از طبیعت گرفته!» یا شاید فکر کنید سالگادو از تماشای درد و رنج دنیا خسته است و در روزگار پیری سراغ عکاسی از طبیعت رفته است. اما قضیه کاملا برعکس است!

 

سالگادو اهمیت بغرنج حیط زیست گیاهان و جهانی بودن این مسئله را درک کرده است. این دقیقا همان موضوع Genesis است؛ وقتی با چنین دیدی به تماشای این نمایشگاه بروید، متوجه شروع قوی تر، پرمعناتر و تاثیرگذارتر سالگادو خواهید شد.

 

البته خبر تازه ای نیست و تنها پیام «ویم وندرس» و «خولیانو سالگادو» در فیلم جدید «نمک زمین» همین است. اما به نظرم همین موضوع، علت اولیه ساخت این فیلم است. سالگادو می خواسته پیغامش درک شود.

 

مفهوم حرف سالگادو برای عکاسان مشتاق چیست؟

 

سوژه عکاسی تان را درک کنید. تاثیر بالقوه کارتان را درک کنید. ببینید چه چیزی دنیا را تکان می دهد؛ صرفا غریبه ای دوربین به دست نباشید، کما اینکه همه مان همین هستیم.

 

یکی از ملموس ترین لحظات صحبت سباستیائو سالگادو جایی بود که به سختی دوری از خانواده اش اشاره کرد. ماه ها در کوه های برزیل بوده؛ دور از همسرش للیا و پسرش که در پاریس بودند. یکی از یکشنبه ها، سالگادو از کوهی بالا می رود و قطره های اشکش سرازیر می شوند… او نمی توانست شرایط را تغییر دهد. سفرش هفته ها زمان می برد. پولی نداشت و مجبور بود بماند تا کارش تمام شود.

 

همین فداکاری هاست که از یک عکاس، سالگادو می سازد. حالا که همه ما هر روز عکس می گیریم و در محاصره تصاویر هستیم، دوست داریم حرف سالگادو را فراموش کنیم … بله، همه مان امروز عکاسیم اما تعداد کمی از ما حاضریم برای گفتن داستانی که ارزشش را دارد، قربانی بدهیم.

 

درباره سالگادو:

 

سباستیائو سالگادو در هشتم فوریه سال ١٩۴۴ در آیمورس، میناس گراس در برزیل متولد شد. او که این‌روزها در پاریس فرانسه زندگی می‌کند به‌عنوان کارشناس اقتصادی در بانک جهانی کار می‌کرد تا اینکه در سال ١٩٧٣ در پاریس تصمیم گرفت به‌طورجدی عکاسی را دنبال کند. او با آژانس‌های عکاسی معروفی مثل سیگما، گاما و مگنوم تا سال ١٩٩۴ همکاری می‌کرد و تا به حال جوایز زیادی برای عکس هایش گرفته است؛ از جمله جایزه مدال قرن از انجمن عکاسی رویال، جایزه بزرگ ملی از وزارت فرهنگ فرانسه، جایزه ویژه از جوایز شاهزاده آستوریاس، جایزه روزنامه‌نگاری پادشاه اسپانیا و جایزه بین‌المللی از انجمن عکاسی ژاپن. او سفیر حسن‌نیت یونیسف و عضو افتخاری آکادمی علوم و هنر در آمریکاست.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها