موضوعات مهم

روز خوبی برای مردن + فیلم فیلمی درباره جیسن پی هاو

روز خوبی برای مردن + فیلم

ترجمه اختصاصی نوریاتو: این یادداشت، درباره مستندی ساخته هارولد مونفیکس است که در آن به زندگی جیسن هاو فتوژورنالیست نامدار انگلیسی می پردازد. این فیلم تلاش می کند تا به انگیزه های جیسن هاو بپردازد؛ انگیزه هایی که باعث شد تا او شجاعانه در خط مقدم جنگ های مختلف به عکاسی مشغول باشد.

 

به گزارش نوریاتو: جیسن هاو عکاسی بریتانیایی و مستقل است که در این فیلم نکاتی را برای دوربین هارولد مونفیکس به نمایش می گذارد؛ نکاتی که به اوج و فرودهای حرفه اش، زندگی طولانی مدت در فیلم های باشکوه و بزرگی که داستانی واقعی دارند و عکاسی از مناطق جنگی می پردازد. اگرچه در این فیلم به سال های اولیه زندگی و زمینه کاری او به طور چشمگیری به آن پرداخته شده است (او در آئین خاصی از مسیحیت – شاهدان یهوه- متولد شده است؛ آئینی که از نظر او باعث شد تا از مرگ ترسی نداشته باشد، همچنین برادرش به نام اندرو نیز سرباز است)؛ اما این مستند ابعاد اصلی زندگی او را پوشش می دهد، موضوعاتی مانند اینکه چگونه او از عکاس جنگ ویتنام، تیم پیج، در کارهایش الهام گرفته است و همین طور اینکه چگونه در میان شورشیان فارک(farce) در کلمبیا دوام آورد. البته باید این نکته را اضافه کرد که در این درگیری های کلمبیا بود که با زنی محلی به نام مارلین آشنا شد، کسی که بعدا معلوم شد قاتلی حرفه ای است و  بعد از انتشار داستان شان به درجه ای از شهرت رسید، جیسن بعد از این آشنایی به عراق و افغانستان رفت و درگیر ماجراهای زیادی شد.

 

بدون شک هرکسی که این فیلم را ببیند متوجه شباهت او با بن افلاک می شود، البته نقش او را در این فیلم بازیگر دیگری ایفا می کند. با این وجود آنچه که ممکن است در گزارش های بعدی نادیده گرفته شود، می تواند جالب ترین نکته این عکس باشد: سوال کردن از خود عکاسان جنگ درباره تمایلاتی که منجر به اسطوره سازی از خودشان می شود؛ تمایلاتی که باعث می شود آنها را مانند هر قهرمانی که دچار مرگ زودرس، نشان دهد. در نهایت این فیلم افرادی مانند هاو، پاول پیج، اروس هوگلند، هکتور امانوئل هکتور، کارن موران و کاترین فیلپ را به عنوان یک قهرمان نشان نمی دهد و بیشتر تلاش می کند تا آنها را مانند هر انسانی، جایزالخطا نشان دهد؛ فیلم روز خوبی برای مردن (A Good Day to Die) بعضی از اوقات همانطورکه به دیگر ابعاد یک مستند می پردازد، موضوعات عاشقانه جنگ را نیز به تصویر می کشد.

 

درباره جیسن پی هاو

 

جیسن هاو به صورت خودآموز عکاسی را آموخته است. او در سال ۱۹۷۱ در ایپسویچ انگلستان متولد شد. در سال ۲۰۰۱ اولین پروژه گزارشی بلند مدت خود را درباره درگیری های کلمبیا انجام داد؛ این پروژه اکنون به عنوان بهترین کار در این حوزه شناخته می شود. بعد از آن در فاصله سال های ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۵، بیش از ۴۰۰ روز در عراق بود تا درگیری های وخیم این کشور را گزارش دهد. همچنین او در این سالها برای خبرگزاری های معتبری همچون دیلی تلگراف و نیویورک تایمز سفارش های زیادی را انجام داده است.

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها