طالبان؛ بردگان عصر مدرن عکس های ماریو کروز از طالبان در مدارس شبانه روزی سنگال

طالبان؛ بردگان عصر مدرن

ترجمه اختصاصی نوریاتو: ماریو کروز متولد ۱۹۸۷ در لیسبون، پرتغال است. فارغ التحصیل فوتوژورنالیسم از Cenjor- مدرسه تخصصی روزنامه نگاری- است و در ۲۰۰۶ همکاریش را با LUSA – آژانس خبری پرتغال- و EPA آغاز کرد.

 

کارهای ماریو کروز در مجلات نیوزویک، لنز بلاگ نیویورک تایمز، تایمز و … منتشر شده است.ماریو کروز مجله عکس نوریاتو

 

به گزارش مجله نوریاتو، ماریو کروز از سال ۲۰۱۲ بر پروژه های شخصی خود تمرکز کرده است: «تازه نابینایان» (برنده جایزه ۲۰۱۴ Estacao Imagem Mora)، پشت بام (برنده جایزه ۳۰ عکاس زیر ۳۰ سال مگنوم) و «طالبان؛ بردگان عصر مدرن» (مجموعه عکس برنده جایزه اول در بخش مسائل معاصر ورلد پرس فوتو).

 

ماریو کروز در استیمنت این مجموعه عکس می نویسد: عبداله ۱۵ ساله در اتاقی با میله های امنیتی در سنگال غربی زندانی شده است تا فرار نکند! مدرسه های شبانه روزی مذهبی سنگال که به Daara مشهورند، با آموزش سنتی به کودکان ۵ تا ۱۵ ساله به آنها عربی می آموزند. اما این مدرسه ها به شدت عجیب و غریبند؛ بسیاری از آنها، با کودکانی نسبتا قحطی زده که در محیط های شلوغ و غیربهداشتی زندگی می کنند، در فقر شدید به سر می برند.

 

دانش آموزان یا «طالبان» (talibes) تنبیه بدنی می شوند و گاهی ساعتها غل و زنجیر می شوند. بعضی هایشان قربانی قاچاق کودکان می شوند. این طالبان معمولا تا ۸-۹ ساعت در روز به گدایی واداشته می شوند و دست آخر همه کسب شان را باید به marabout (معلم) خود بدهند!

 

به گزارش دیده بان حقوق بشر بیش از ۳۰ هزار پسربچه در منطقه داکار مجبور به گدایی می شوند. بسیاری از آنها ترجیح می دهند در خیابان زندگی کنند تا به مدرسه های (daara) خود برگردند. والدین معمولا بچه ها را به این مدارس می فرستند تا تحصیل بهتری داشته باشند چراکه خودشان از پس مخارج زندگی بچه ها در خانه برنمی آیند. در ماه جولای، دولت سنگال قانون منع تکدی گری و قاچاق را وضع کرد اما از سوی دیده بان حقوق بشر، متهم به «پیشرفت ناکافی» در بهبود شرایط است.

 

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر