موضوعات مهم

مادران انتظار؛ عکسهای فاطمه بهبودی مجموعه عکس های فاطمه بهبودی از مادران شهدای مفقود الاثر جنگ

مادران انتظار؛ عکسهای فاطمه بهبودی

ترجمه اختصاصی نوریاتو: فاطمه بهبودی متولد تهران، ایران است. عکاسی خوانده و بعد از فارغ التحصیلی در سال ۲۰۰۷، با چندین خبرگزاری ایرانی از جمله خبرگزاری قرآن ایران (ایکنا)، خبرگزارش دانشجویان پانا، برنانیوز و مهر (MNA) همکاری داشته است.

به گزارش مجله عکس نوریاتو، از جمله نمایشگاه هایی که او در آنها شرکت داشته است می توان به نمایشگاه عکس عاشورا ۲۰۱۲ و فستیوال عکس انقلاب و جنگ ۲۰۱۲ تهران اشاره کرد. او جایزه دوم بخش مستند را در مسابقه عکس دوربین.نت در سال ۲۰۱۰ برنده شد.فاطمه بهبودی مجله عکس نوریاتو

 

فاطمه بهبودی یکی از شرکت کنندگان جوپ سوارت مسترکلاس ۲۰۱۳ است. در سال ۲۰۱۵، در Pictures of the Year International  در بخش داستان تصویری مستقل/آژانس در جایگاه نخست قرار گرفت و به عنوان یکی از پنج منتخب بخش ویژه نمایش آثار عکاسان زن آسیایی در جشنواره عکس آبسکورا ۲۰۱۴ شد؛ این جشنواره به میزبانی مالزی و در شهر «پنانگ» این کشور واقع در جنوب‌شرق آسیا برگزار شده بود.

 

مجموعه عکس «مادران انتظار» فاطمه بهبودی که به روایت تصویری از زندگی مادر شهدای مفقودالاثر جنگ تحمیلی پرداخته است، در بخش مسائل معاصر رقابت بین المللی ورلد پرس فوتو ۲۰۱۵ مورد تقدیر قرار گرفت.

 

مادران انتظار

 

فاطمه بهبودی در استیتمنت خود درباره مجموعه «مادران انتظار» چنین می نویسد: عنبر جابری ۷۲ ساله، ۲۳ سال است در انتظار پسرش نعمت اله نشسته و درهای خانه اش را برای او باز نگه داشته است.

 

جنگ ۸ ساله ایران-عراق (۱۹۸۸-۱۹۸۰) یکی از خونین ترین درگیری های قرن ۲۰ بود. بیش از ۱۰ هزار ایرانی طی عملیات در عراق مفقود شدند. آمار کشته شدگان هم چندان معتبر نیست اما آمار مجموع کشته شدگان دو طرف از مرز صدها هزار نفر گذشته است.

 

در ایران، مردم به کشته شدگان این جنگ، شهیدان وطن و شهدای راه اسلام می گویند. بنا بر گزارش های موجود، در این جنگ بیش از ۱۰ هزار سرباز ایرانی مفقود شدند و حتی جسدهایشان هم پیدا نشد. پیکر کشته شدگان همچنان کشف می شود و به کشور برگردانده می شوند.

 

بسیاری از مادران سربازان گمشده به امید دیدار دوباره فرزندشان یا حداقل پیدا شدن پیکر آنها و دفن شان، به زندگی خود ادامه می دهند.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها