موضوعات مهم

بهترین عکس من: آدام هینتون

بهترین عکس من: آدام هینتون

ترجمه اختصاصی نوریاتو: آدام هینتون عکاسی بریتانیایی است که از ۱۲ سالگی دوربین به دست گرفته است. او تاکنون پروژه های خاصی از جمله عکاسی از زندان السالوادور(مخوف ترین زندان دنیا) را انجام داده و عکس های این پروژه، در کتابی به نام  «MS-13» منتشر شده است.

 

به گزارش مجله نوریاتو: آدام هینتون این عکس را بهترین عکس دوران کاری خود می داند و درباره آن می گوید:

 

 رشته تحصیلی من در دانشگاه، مطالعات سیاسی با گرایش شوروی بود. اولین کاری که بعد از اتمام تحصیلاتم انجام دادم، رفتن به اوکراین بود. اتحاد جماهیر شوروی به تازگی تجزیه شده بود؛ به دنبال این بودم تا از اتفاقاتی که بر سر پروتالیا در آن کشور می آمد، عکاسی کنم – بخصوص معدنچیان در منطقه دونباس. نزد خانواده های معدنچیان می ماندم و زندگی شان را دنبال می کردم. این مجموعه نزدیک به ۴ سال طول کشید.

 

سیاست های اوکراین کاملا فضایی تیره دارد. من در تمام این سالها اوکراین را زیر نظر داشتم. در فوریه ۲۰۱۴، اتفاقاتی مانند تظاهرات  Euromaidan در میدان استقلال کیاف رخ داد که در آن مردم خواستار پیوستن به اتحادیه اروپا بودند و می توان گفت بعد از این بحران بود که تیرگی فضای سیاسی در اوکراین به اوج خود رسید. اتفاقاتی در حال رخ دادن بود. رئیس جمهور یانوکوویچ بسته اتحادیه اروپا را تازه رد کرده و با روسیه قراردادی برای گرفتن کمک های مالی امضا کرده بود. مردم هم عصبانی بودند. وقتی وارد کیاف شدم با حجم زیادی از اعتراض و تظاهرات مواجه شدم. میدان استقلال و بلواری که به آن منتهی می شد، تبدیل به اردوگاهی بزرگ شده بود. مسیری که به کاخ ریاست جمهوری می رسید شبیه تصویر آخر الزمان شده بود – انگار می توانستی محاصره استالینگراد را دوباره ببینی. اتومبیل ها و اتوبوس های زیادی به آتش کشیده شده بود و موانع بزرگی از آوار در خیابان دیده می شد. برف می بارید اما لایه ضخیمی از گرد ذغال سنگ همه جا را پوشانده بود به این دلیل که معترضین از کیسه های ذغال سنگ برای ایجاد مانع های دفاعی، استفاده کرده بودند. به هرچیزی دست می زدی، سیاه می شد. ریه ها هم سیاه می شد. مردم پلاستیک هایی که از سطل آشغال ها پیدا کرده بودند را می سوزاندند. حتی وقتی عطسه می کردی هم مخاط سیاه از بینی و دهانت بیرون می آمد. کاملا مشخص بود که بسیاری از تظاهرکنندگان برای مدتی طولانی آنجا بوده اند، از آنجا که گرد و غبار ذغال سنگ به پوست شان نفوذ کرده بود. با دیدن آنها به یاد معدن چیانی افتادم که بیست سال پیش از آنها عکس گرفته بودم.

 

روز اول، یک نقاش را در آنجا دیدم. او در حال کشیدن ورودی استادیوم قدیمی کیاف با ستون های کلاسیک یونانی اش بود که آن روز در میان ویرانی ها قرار داشت. این منظره تناقضی آشکار با چشم اندازی زیبا داشت. اما به نظرم زیبایی خودش را داشت. من این تناقض را دوست داشتم. شاید او هم در حال انجام کاری موازی با کار من بود: کارهای من کاملا کلاسیک هستند. من هنوز از قاعده نقطه طلایی و قطرها در عکاسی ام استفاده می کنم. او هم در حال ثبت یک رخداد مهم بود اما تلاش داشت تا آن را در کادری زیبا بگنجاند.

 

معترضین به گونه ای به نقاشی او واکنش نشان می دادند که افراد عادی به نقاشی مردی که در حال ترسیم رودخانه است، واکنش نشان می دهند: بعضی از آنها به سمت او می آمدند و با لبخند با او صحبت می کردند. برخی نیز برای مدتی طولانی می ایستادند و فقط تماشا می کردند. بدون اینکه نیازی به درگیرشدن در این بحران داشته باشید و یا اینکه صورت تان مقابل آتش و گلوله قرار بگیرد، این عکس می تواند وضعیت بحران در اوکراین را برایتان به تصویر بکشد.

 

بعد از چهار روز، به نظر می آمد شرایط آرام شده، برای همین به خانه رفتم. چند روز بعد، زد و خوردهایی به وجود آمد که می توانستیم بگوییم قرار است اتفاق بدتری رخ دهد. صبح روز بعد با عکاس آلمانی که در کنارش کار می کردم، تماس گرفتم. او به من هشدار داد تا دوباره به میدان برنگردم. به شدت ترسیده بود. آن روز صبح، یکی از تظاهرکنندگان در فاصله یک متری اش کشته شده بود.

 

صبرکردم. تعداد تلفات افزایش یافته بود. تا شنبه، خبرهایی به گوش مان رسید که یانوکوویچ از کاخ فرار کرده و همه چیز تمام شده است. برای همین از اوکراین رفتم و پروژه دیگری را شروع کردم. مردم هم شروع به جمع آوری آجرهایی کردند که معترضین به سمت نیروهای دولتی پرتاب می کردند. در برخی موارد هم به بازسازی اموال شان مشغول شدند. در بعضی از نقاط خیابان می توانستی آجرهایی را ببینی که گل هایی روی آنها قرار گرفته است. این تمام چیزی بود که از زندگی بشری به جای مانده بود: خرابه ای برای ساختن چیزی زیبا.

 

آدام هینتون

تولد: کینگستون- لندن، ۱۹۶۵

تحصیلات: مطالعات سیاسی

تحت تاثیر : نیک هدگز و سباستیو سالگادو

بهترین دستاورد: عکاسی از باندهای خلافکار در زندان السالوادور

بدترین دستاورد: هرچند سال یکبار می توانید استراحت حسابی داشته باشید.

توصیه: به دنبال بیشترین سود نباشید. کاری را پیگیری کنید که بیشترین رضایت را برایتان دارد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها