موضوعات مهم

کنترلگران فکر مجموعه عکس های آناند وارما از انگل های میکروسکوپی

کنترلگران فکر

ترجمه اختصاصی نوریاتو: آناند وارما عکاسی مستقل و مستندساز بزرگ شده آتلانتا، جورجیا (ایالات متحده آمریکا) است و در برکلی، کالیفرنیا زندگی می کند.

 

زمانی که در دانشگاه برکلی کالیفرنیا «زیست شناسی» می خواند، شروع به عکاسی از سوژه های تاریخ طبیعت کرد. کارهای آناند وارما داستان پشت علم هر چیزی را تعریف می کند: از رفتار نخستی ها و بیومکانیک مرغ مگس خوار تا بیماری دوزیستان و اکولوژی جنگل!

 

به گزارش مجله نوریاتو، آناند وارما قبل از اینکه گرنت «National Geographic Young Explorers» راآناند وارما مجله عکس نوریاتو برای مستندسازی تالاب های پاتاگونیا (جنوب آمریکای جنوبی) برنده شود، سالها دستیار دیوید لیچواگر- David Liittschwager، عکاس مستقل آمریکایی و برنده جایزه بخش طبیعت ورلد پرس فوتو- بود.

 

از آن به بعد به یکی از شرکت کنندگان همیشگی نشنال جئوگرافیک تبدیل شد و اولین مجموعه موضوعی او به نام «خوره های فکر» روی جلد نوامبر ۲۰۱۴ این مجله چاپ شد.

 

آناند وارما با مجموعه عکس «کنترلگران فکر» توانست جایزه اول بخش طبیعت را در رقابت بین المللی ورلد پرس فوتو از آن خود کند.

 

 

آناند وارما در استیتمنت این مجموعه موضوع جالبی را مطرح می کند: بسیاری از انگل ها نه تنها از میزبان خود تغذیه می کنند، که باعث تغییر رفتارشان می شود؛ این تغییرات در جهت کمک به سیکل زندگی انگل رخ می دهد.

 

بر اساس تحقیقات اخیر دانشمندان این تاثیرات در سطح ژنتیکی رخ می دهد؛ ظاهرا ژن های خاصی از انگل ها می توانند کنترل مغز میزبان را به دست بگیرند.

 

با اینکه در بیشتر موارد تصور می شد تغییرات رفتاری به واسطه ترکیبی از ژن های انگلی رخ داده اند اما  پژوهش ها نشان داده اند که در بعضی موارد تنها یک ژن انگل است که باعث تغییر رفتار میزبان می شود!

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر