موضوعات مهم

ده فرمان سفر عکاسی با امی ویتال ده قانون برای عکاسی بهتر در سفر

ده فرمان سفر عکاسی با امی ویتال

نوریاتو: امی ویتال بیش از هر چیز به داستان‌های پشت عکس‌ها و روایتگری عکس توجه دارد و کتابی نیز در اینباره نوشته است. او برای دنبال کردن فلسفهٔ فکری‌اش «داستان را زندگی کن» شرایط سخت و مخاطره آمیزی را تجربه کرده و به کشورهای زیادی سفر کرده است. او با دوربینش علاوه بر ثبت صحنه‌هایی از جنگ وخشونت عکسهایی از زیبایی‌های زندگی انسان و قدرت روح بشر ثبت کرده است.

 

به گزارش مجلهنوریاتو، امی ویتال این روز‌ها به روایت‌هایی از حیات وحش روی آورده است. او همانطور برای لمس بهتر محیط و همراه کردن عکس‌ها با روایت‌هایش در شهر و محل عکاسی زندگی کرده است حتی امروزه هم برای ثیت‌های حیات وحش خود با دوربین مدت‌ها در بین حیوانات با استتارهای لازم زمان می‌گذراند تا بتواند بهترین عکس را ثبت کند.

 

امی ویتال دربارهٔ عکاسی می‌گوید: «ابتدا عکاسی برای من پاسپورتی بود تا آدم‌ها را ملاقات کنم، یاد بگیرم و فرهنگ‌های جدید را تجربه کنم اما اکنون بیش از یک پاسپورت است. عکاسی ابزاریست برای خلق آگاهی وفهم از میان فرهنگ‌ها، اجتماعات و کشور‌ها. عکاسی این توانایی را دارد که بدون زبان بین انسان‌ها ارتباط بر قرار کند.»

 

او ده قانون برای سفرهای عکاسی خود دارد که اینگونه آن‌ها را ذکر کرده است:

 

۱. تحقیق کنید

 

تا جای ممکن دربارهٔ مقصد خود تحقیق کنید و بخوانید. روزنامه‌های محلی را پیگیری کنید تا از وقایع و داستان‌های آن منطقه با خبر شوید و بتوانید قبل از حرکت ارتباطی با شرایط آنجا ایجاد کنید. هیچکس بهتر از عکاسی که قبل از شما به آن منطقه رفته است نمی‌تواند کمک کننده باشد، سعی کنید توسط فروم‌ها با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

 

۲. عمیق شوید

 

من به سفر عکاسی تنها به چشم یک ماجراجویی نگاه نمی‌کنم. این سفر‌ها اینگونه نیست که ناگهان وارد یک دنیای عجیب و غریب شوید، قسمت خوب ماجرا دقیقا از آنجا آغاز می‌شود که شما در محل اقامت کنید و به خودتان زمان بدهید تا بینش و فهمی از آن را بدست آورید که نیازمند تداوم و صبر بسیار است.

 

 

۳. قابل اعتماد و حساس باشید

 

بهترین راه برای ثبت سریع عکس‌هایی واقعی از آدم‌ها این است که قابل اعتماد باشید. آنکه سوژه‌ها برای ثبت عکس‌ها تمایل پیدا کنند یک حقه نیست بلکه توانایی است که عکاس باید آن را تقویت کند که نیازمند احترام به سوژه و ایجاد ارتباطی با او در زمانی ست که با هم می‌گذرانید. عکس‌های موفق کمی در این زمینه هستند که از راه دور ثبت شده‌اند و پس لنزهای تله خود را کنار بگذارید و بخشی از لحظه بشوید.

 

۴. تجهیزات خود را بشناسید

 

اینگونه بهتر می‌توانید روی ارتباط با سوژهٔ خود تمرکز کنید. اعتماد به نفس شما به او نیز منتقل می‌شود. خیلی خوب است که بهترین تجهیزات را استفاده کنید ولی حتمن آن و چگونگی استفاده از آن را قبل از سفر در خانه امتحان کنید و سعی کنید با آن‌ها راحت باشید.

 

۵. خوب یادداشت بردارید

همیشه فکر می‌کنید همه چیز را خوب به خاطر خواهید سپرد اما زمان همه چیز را در ذهنتان محو می‌کند. من در گذشته اسم‌ها و مشخصاتی از سوژه‌ها را در دفترچه‌ای یادداشت می‌کردم. امروزه با اپلیکیشنی در موبایل عکس و متن را همراه کرده و ثبت می‌کنم.

 

۶. لباس مناسب بپوشید

 

جزیی از صحنه شوید. به آداب و رسوم و هنجارهای جایی که قرار است در آن پذیرفته شوید حساس باشید. یک عکاس زن ممکن است گاهی نیاز باشد تا در جایی با روسری موهای خود را بپوشاند این یکی از روش‌های نشان دادن احترامتان برای حساسیت‌های محلی ست. من همیشه از تیپ‌های کلیشه‌ای عکاسان پرهیز می‌کنم.

 

امی ویتال مجله عکس نوریاتو

 

۷. رهبر را ملاقات کنید

 

چه در یک منطقه زاغه نشین باشی چه شهری، سلسله مراتب همیشه وجود دارد. اگر زمان بگذارید و چرایی حضورتان را برای رهبران و بزرگان آن جامعه توضیح دهید، می‌توانید به جای آنکه بی‌هدف سرگردان باشید در کمال امنیت به فعالیت خود بپردازید. به عنوان یک زن همیشه سراغ زنان بزرگ منطقه می‌روم. (منظور از رهبر، بزرگان منطقه، قبیله یا عشیره و افرادی در راس امور است)

 

۸. به غریزه خود اعتماد کنید

 

من هر جا می‌روم به محبت غریبه‌ها اعتماد می‌کنم. این محبت واقعی ست در جامعه بیشتر انسان‌ها مهربان و دوست داشتنی‌اند. دنیای زیبایی ست اما با این حال همیشه هوشیار باشید که گاهی تنش‌هایی ایجاد می‌شود.

 

امی ویتال مجله عکس نوریاتو

 

۹. پس بدهید

 

سوژه‌هایتان خودشان را در اختیار شما قرار می‌دهند. از آنکه زندگی خود را با شما به اشتراک گذاشتند سو استفاده نکنید. با آن‌ها مثل مدل برخورد نکنید. برای آن‌ها پرینتی از عکس بفرستید، لحظه را عزیز بدارید و با آن‌ها خوب رفتار کنید. هرگز به آن‌ها قولی ندهید که نمی‌توانید به آن عمل کنید. در این زمان که ارتباط دیجیتالی راحت‌تر است می‌توانید فایل عکس‌ها را برای آن‌ها بفرستید.

 

۱۰. خوش بگذرانید

 

گرفتن عکس‌ها مهم است اما قبل از هر چیزی شکر گزار باشید تا امکان حضور در آن محل را داشته‌اید. از لحظه لذت ببرید. این باعث می‌شود که همه آرام باشند و این مسئله به عکس‌ها و روایت کمک زیادی می‌کند.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها