موضوعات مهم

زودتر از سال ۹۷ منتظر دوسالانه عکاسی نباشید گفت‌وگوی اختصاصی نوریاتو با نایب رئیس انجمن عکاسان ایران

زودتر از سال ۹۷ منتظر دوسالانه عکاسی نباشید

نوریاتو: بعد از نامه‌ای که اداره کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد به انجمن‌های تجسمی فرستاد و اعلام آمادگی کرد تا با همکاری آن‌ها سر و سامانی به برگزاری دوسالانه‌ها بدهد، مسئولان انجمن‌های مختلف تدارک برای برگزاری این رویداد را آغاز کردند. فرزاد هاشمی نایب رئیس انجمن عکاسان ایران نیز در گفت‌وگو با نوریاتو توضیحات جالبی درباره برگزاری دوسالانه عکاسی داده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، آخرین دوسالانه عکاسی در سال ۱۳۹۳ برگزار شده و در حال حاضر برگزاری چهاردهمین دوره این دوسالانه با تاخیر روبروست. آن‌طور که از توضیحات هاشمی بر می‌آید با توجه به رویکردی که در سال‌های گذشته درباره برگزاری دوسالانه‌ها وجود داشته به جلساتی برای حل مشکلات ریشه‌ای احتیاج بوده است. این جلسات ظاهرا نتیجه بخش بوده و در روزهای آینده باید منتظر امضای تفاهم‌نامه‌ای میان انجمن‌ها و اداره کل هنرهای تجسمی باشیم، اما زودتر از سال ۱۳۹۷ شاهد برگزاری دوسالانه عکاسی نخواهیم بود.

 

هاشمی در گفت‌وگو با نوریاتو درباره جلساتی که برای برگزاری دوسالانه‌ها انجام شده است، این‌طور می‌گوید: «ماجرا از این‌جا شروع شد که از دفترکل هنرهای تجسمی نامه‌ای برای همکاری انجمن‌ها در برگزاری جشنواره تجسمی فجر ارسال شد. پس از آن نیز جلسه‌ای در این‌باره با حضور آقای مجتبی آقایی برگزار شد اما آقای ملانوروزی و مرادخانی در این جلسه حضور نداشتند، از نظر مسئولان انجمن‌ها قبل از این‌که تکلیف برگزاری دوسالانه‌های تجسمی روشن شود انتظار همکاری برای جشنواره فجر، به نظر کار بیهوده‌ای می‌آمد.»

 

او صحبت‌هایش را این‌طور تکمیل می‌کند: «از نظر ما باید مرکز هنرهای تجسمی تصمیم خود را درباره همکاری برای برگزاری دوسالانه‌ها می‌گرفت تا ما هم درباره همکاری در جشنواره فجر تصمیم بگیریم و پتانسیل هرکدام از انجمن‌ها برای همکاری در این جشنواره بررسی شود.»

 

به گفته او مسئولان انجمن‌ها به این ترتیب همکاری در جشنواره فجر را منوط به همکاری اداره کل هنرهای تجسمی در برگزاری دوسالانه‌ها کردند و این اداره نیز پس از برگزاری این جلسه در نامه‌ای اعلام آمادگی کرد تا با انجمن‌ها برای برگزاری دوسالانه‌ها همکاری کند، هاشمی ادامه می‌دهد: «قرار بر این شد که هشت رشته هنرهای تجسمی به سال‌های زوج و فرد تقسیم شوند و هرسال در چهار رشته شاهد برگزاری دو سالانه باشیم و از ما خواسته شد در این‌باره اعلام نظر کنیم. در ادامه از آقای ملانوروزی درخواست کردیم که جلسه مشترک داشته باشیم و ایشان نیز به دفتر انجمن سفال و سرامیک آمدند و در این جلسه به توافق دیگری رسیدیم درباره این‌که مسئله هنرهای تجسمی اصلا برگزاری جشنواره فجر و دو سالانه‌ها نیست، مسئله این است که ما در مدیریت هنرهای تجسمی در کشور دچار نابسامانی هستیم. این نابسامانی یعنی این‌که ما در تصمیمات کلان فرهنگی شریک نیستیم و درباره رویدادها و مسائل مختلف در اتاق‌های دربسته تصمیم گرفته می‌شود. مثل سال گذشته که جشنواره فجر به شکل مطلوبی برگزار نشد و بعد با انتقاد انجمن‌ها روبرو شد.»

 

در ادامه از هاشمی می‌پرسیم آیا حمایت مشخصی از سوی وزارت ارشاد برای برگزاری دوسالانه‌ها انجام گرفته است یا خیر؟ که او نیز پاسخ می‌دهد: «در نهایت ارشاد باید به این نتیجه می‌رسید که برگزارکننده دوسالانه‌ها انجمن‌ها هستند، در واقع ارشاد برگزارکننده دوسالانه‌ها نیست و تنها در برگزاری این رویداد همکاری می‌کند. در واقع حمایت مالی با وزارت ارشاد و برگزاری آن با انجمن‌هاست.»

 

نایب رئیس انجمن عکاسان ایران درباره توافقات صورت گرفته این‌طور می‌گوید: «ما زندگی‌مان را در این راه گذاشته‌ایم و این اتفاق نتیجه سال‌ها مذاکره در دولت‌های مختلف است. از ۱۶ سال پیش ما با دولت کلنجار می‌رویم تا این موضوع را روشن کنیم که برگزاری دوسالانه‌ها باید توسط انجمن‌ها صورت بگیرد و آن‌ها بالاخره به این نتیجه رسیده‌اند که این موضوع درست است. در جلسه‌ای که ما گذاشتیم قرار بر این شد که اداره کل هنرهای تجسمی وزارت ارشاد شورایی برای انجمن‌ها شکل دهد و برگزاری دوسالانه‌ها، حضور در ونیز، نمایشگاه‌های خارجی و دیگر رویدادها را به آن واگذار کند. این شورا دیگر فقط مدیر کل هنرهای تجسمی نیست بلکه شورای انجمن‌های تجسمی است. همیشه وظیفه وزارت ارشاد حمایت مالی و تعیین خط مشی درازمدت رویدادهاست و وظیفه انجمن‌ها نیز برگزار کردن و اجرای خط مشی‌های ترسیم شده است.»

 

او درباره این‌که این پروسه چه موقع به نتیجه خواهد رسید این‌طور توضیح می‌دهد: «در حقیقت کار تمام شده و قرار است تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت ارشاد و انجمن‌های تجسمی به امضا برسد. بر اساس این تفاهم‌نامه، شورایی که درباره آن توضیح داده شد شکل می‌گیرد و وظایف هر انجمن برای برگزاری دوسالانه‌ها مشخص می‌شود. بودجه از وزارت ارشاد یا اداره کل پرداخت می‌شود و انجمن وظیفه برگزاری آن‌را دارد. بحث بر سر این است که برگزاری دوسالانه با چه کیفیت و هدفی انجام شود. برای این‌که هر روز مناسبات ما با وزارت ارشاد و با تغییر مدیرکل تغییر نکند باید مسئله را ریشه‌ای حل می‌کردیم که خوشبختانه این اتفاق افتاده است.»

 

از او به طور دقیق درباره زمان برگزاری دوسالانه عکاسی می‌پرسیم که می‌گوید: «ما به عنوان انجمن عکاسان قرار است در سال‌های فرد دوسالانه عکاسی را برگزار کنیم و یعنی سال ۹۷، چهاردهمین دوسالانه عکاسی را برگزار خواهیم کرد. در واقع انجمن عکاسان و چند انجمن دیگر قرار است در سال‌های فرد دوسالانه برگزار کنند. با توجه به این‌که برگزاری دوسالانه نیاز به پیش‌بینی‌های قبلی دارد به نظر می‌رسد هفت-هشت ماه پیش رو می‌تواند فرصت مناسبی باشد تا ما هم راستی آزمایی کنیم و بدانیم آقایانی که با ما تفاهم می‌کنند واقعا می‌توانند این تفاهمات را اجرا کنند یا خیر و این‌که ببینیم مبالغی که باید برای برگزاری دوسالانه‌ها پرداخت شود به چه شکل پرداخت خواهد شد.»

 

در حال حاضر انجمن سفال کار برگزاری دوسالانه را آغاز کرده است و به گفته هاشمی طبق تفاهم‌نامه اسناد از سوی اداره کل هنرهای تجسمی دریافت و مبالغ نیز بر اساس آن پرداخت می‌شود: «به نظر می‌آید که اتفاقات خوبی در حال رخ دادن است و امیدواریم که با تغییر وزیر ارشاد، چارچوبی که شکل گرفته به هم نریزد و اگر هم مدیران تغییر کردند نتیجه‌گیری و ساختاری که شکل گرفته برای سال‌های آینده باقی بماند.»

 

او صحبت‌هایش را اینطور ادامه می‌دهد: «چالش برگزاری دوسالانه‌ها پول نبوده است، به هرحال وزارت ارشاد همیشه این بودجه را در اختیار داشته و قول مبلغی حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون نیز برای هر دوسالانه داده می‌شد.»

 

هاشمی پاسخ به این‌که قول این مبلغ از سوی اداره کل هنرهای تجسمی داده شده است؟ می‌گوید: «بله الان بیشتر از این هم قول داده‌اند اما آن‌موقع جدل ما بر سر این بود که برگزارکننده کیست؟ وزارت ارشاد که نمی‌تواند برگزارکننده باشد، باید یک انجمن تخصصی چنین رویدادی را برگزار کند. انشاالله با این اتفاقات در سال‌های بعد شاهد برگزاری دوسالانه‌ها خواهیم بود.»

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها