موضوعات مهم

حقوق معنوی عکاسان رعایت نمی شود امیر علی جوادیان:

حقوق معنوی عکاسان رعایت نمی شود

نوریاتو: امیر علی جوادیان مدرس عکاس حوزه جنگ و انقلاب متقد است هنر عکاسی هزینه های بالایی را برای عکاس در پی دارد که بخشی از این هزینه ها به ابزار عکاسی بدون سوبسیدی مربوط می شود.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، امیر علی جوادیان مدرس دانشگاه و عکاس انقلاب و جنگ با اشاره به مشکلات ملی پیشروی عکاسان اظهار کرد: متاسفانه در ایران قانون کپی رایت وجود ندارد و آثار عکاسان بدون پرداخت شدن حق چاپشان در جاهای مختلف چاپ می شوند. گاهی از این عکس ها در بیلبوردهای تبلیغاتی استفاده می شود و گاهی همین عکس ها در مطبوعات چاپ می شوند.

 

وی ادامه داد: پرداخت نشدن حق تصویر به عکاسان موجب می شود وضعیت مالی عکاسان چندان مساعد نباشد و در این میان تنها برخی از عکاس ها با تکیه بر رابطه های خود می توانند درآمد مناسبی داشته باشند.

 

جوادیان درباره فروش عکس و مقایسه آن با آثار نقاشی می گوید: در عکاسی مقوله فروش آثار در کشور ما چندان مطرح نیست و در مقایسه با نقاشی همواره از محرومیت رنج برده، در حالی که هزینه های هنرمند در عکاسی بسیار بیشتر از نقاشی است.

 

وی افزود: با روی کار آمدن دوربین های دیجیتال هزینه های عکاسان چند برابر شده، امروزه تکنولوژی دورزبین های عکاسی در حال پیشرفت است و هر روز نمونه تازه ای از دوربین های مدرن به بازار عرضه می شود. عکاسان نیز برای این که همواره به روز باشند باید دوربین های تازه را خریداری کنند و همین مسئله هزینه های بسیاری را برای عکاسان در پی دارد.

 

این عکاس انقلاب و جنگ اظهار کرد: بسیاری از ابزار عکاسی بدون سوبسید وارد کشور می شوند و عکاس ها مجبورند این ابزار را با قیمت های بالایی خریداری کنند.

 

جوادیان با اشاره به بودجه اندک عکاسی گفت: عکاسی زیرمجموعه ای از هنرهای تجسمی محسوب می شود و در کشور ما بودجه این هنر همچنان از طریق بودجه هنرهای تجسمی تامین می شود.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها