موضوعات مهم

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۲

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۲

ترجمه اختصاصی نوریاتو: مارتین پار یکی از اثرگذارترین عکاسان مستند معاصر است. عکاسی بریتانیایی که یکی از اعضای آژانس عکس مگنوم به شمار می رود. او سبک عکاسی منحصربه فردی دارد و برای عکاسی از موضوعات به ظاهر کسل کننده، شناخته شده است. پرسر و صداترین اثر او مربوط به پروژه ای به نام آخرین پاتوق(The Last Resort) در سال ۱۹۸۶ است؛ پروژه ای که به مسافران طبقه متوسط بریتانیایی در منطقه ساحلی نیوبرایتون می پردازد. The Last Resort تاثیر زیادی در دنیای عکاسی به جای گذاشت.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، مارتین پار در عکس های خود از رنگ های روشن و همچنین لنز واید استفاده می کند. مارتین پار در کنار عکاسانی مانند بروس گیلدن و ترنت پارک، از عکاسان مهم در حوزه عکاسی خیابانی به شمار می رود.

 

هر روز در این مجموعه مقاله، یکی از درسهایی که  اریک کیم از مارتین پار در حوزه عکاسی خیابانی آموخته است را مرور خواهیم کرد:

 

۲٫ با عکس های خود، استیتمنت(statement) درباره جامعه ارائه دهید

 

یکی از دلایلی که به عکس های مارتین پار علاقه مند هستم، مربوط به استیتمنت های قوی او درباره جامعه می شود – می توان گفت که عکس های او همیشه دیدگاه یا نقد خاصی دارد. بسیاری از عکس های او خنده دار، جالب و گاهی اوقات کاملا افسرده کننده است- با اینحال در همه عکس های او استیتمنت های جالبی را می توانید بخوانید. پار عقاید خود را به تصویر می کشد؛ درباره عکس هایش فکر می کند و نشان می دهد که چگونه دنیا را می بیند. همچنین ما را هم به این چالش دعوت می کند تا جهان را به گونه ای متفاوت مشاهده کنیم.

 

اخیرا متوجه شده ام که گرفتن تصاویر جالب تنها کار لازم نیست. بلکه باید تلاش کنیم تا عکس های معنی داری را به تصویر بکشیم.

 

هنگامی که به عکس های جالب اشاره می کنم، منظورم عکس هایی است که با دیدن آنها  شگفت زده می شویم؛ عکس هایی که دارای خطوط قوی، سایه و ترکیب بندی های مناسبی هستند.

 

عکس های معنادار، ما را به تفکر بیشتر درباره وضعیت موجود در عکس وادار می کند. منظور از استیتمنتی که عکاسان به دنبال آن هستند تا در عکس های خود بیان کنند، چیست؟ آیا عقیده ای در پشت آن وجود دارد؟ آیا عکس ها، روح یا حسی را در خود دارند؟

 

از نظر من عکس های قوی باید از لحاظ دیدگاه بصری جالب باشند و از نظر دیدگاه انسانی نیز معنادار باشند. مارتین پار این کار را در پروژه هایش به خوبی انجام می دهد.

 

یکی از پروژه های جالب او که نهایتا به صورت کتابی با عنوان ” لوکس” به چاپ رسید، استیتمنتی دارد که در آن مارتین پار اظهار می کند غالب اوقات موضوعاتی مانند فقر و ایدز را در آفریقا به عنوان مسائل جدی می بینیم. اما مشکل مازاد ثروت این جامعه را فراموش می کنیم. بنابراین او در این کتاب، از مسئله ای اجتماعی پرده برمی دارد که اغلب به آن فکر نکرده بودیم.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر