موضوعات مهم

جیمی نلسون؛ تصویرگر چهره های جهان مروری بر زندگی و آثار فتوژورنالیست انگلیسی

جیمی نلسون؛ تصویرگر چهره های جهان

نوریاتو: جیمی نلسون، فتوژورنالیست انگلیسی که بیشتر به خاطر عکس‌هایی که از مردم قبلیه‌‌های بومی گرفته شناخته شده است. او در سال ۱۹۶۷ در سونوک، کنت انگلستان به دنیا آمد. بیشتر دوران کودکی خود را در آفریقا، آسیا و آمریکای جنوبی گذراند. وقتی تنها ۱۹ سال داشت تصمیم گرفت با دوربین کوچک خود به سرتاسر تبت سفر کند. در زمان بازگشت، تصمیم بر خلق مجموعه زندگی فتوژورنالیستی خود گرفته بود. داستان‌هایی نظیر حضور روسیه در افغانستان، جنگ در یوگسلاوی سابق و مناقشه کشمیر بین هند و پاکستان موضوعاتی بودند که آنها را پوشش داد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، جیمی نلسون در سال ۱۹۹۷ شرکت نفتی شل مأموریتی برای تهیه کتاب ادبی پرتره‌های چین به او داد. این مأموریت فرصتی بود که بتواند به همراه همسرش، اشکین هورا آدما، کسی که قرار بود متن کتاب را به تحریر درآورد، به سراسر کشور سفر کند.جیمی نلسون مجله عکس نوریاتو عکس‌های گرفته شده در این سفر در کاخ مردم واقع در میدان تیان آن من در پکن و سپس در یک تور جهانی نمایش داده شد. همچنین جیمی در آغاز سال ۱۹۹۷ شروع به کار بر روی پروژه‌های تبلیغاتی نمود و هم اکنون در آمستردام با همسر و سه فرزند خود زندگی می‌کند.

 

جیمی نلسون چیزی بیش از چاپ عکس‌های فوق‌العاده به ما پیشکش می‌کند. کارهای او پرتره‌های با ذکاوتی است که به مانند نگهبان‌هایی فرهنگ خود را دوش به دوش به نسل‌های آینده انتقال می‌دهند. نلسون استعداد هنری خویش را وقف تلاش برای حفظ آنها کرده است. دوربینش هرگونه نکات و جزئیات را برای آیندگان عکاسی ثبت کرده است. مردمی که از آنها عکاسی کرده اهل مکان‌هایی همچون گینه نو، مغولستان و اتیوپی هستند. عکاس‌های باشکوه اش نیز در یک کتاب تحت همین نام جمع‌آوری و منتشر شده است.

 

یکسال پس از موفقیت‌های بین‌المللی نمایشگاه «قبل از انقراض» ،گالری عکاسی (La Photographi Galerie) نمایشگاه جدید جیمی نلسون را نمایش می‌دهد، «قبل از انقراض-قسمت دوم».در سفرهای جدیدی‌که او را به مقاصد جدید برده است، جیمی نلسون صدای درونی خود را دنبال کرده است، و در دومین قسمت از پروژه او همچنان به پروژه جذاب‌ترین چهره‌های مردم بومی پرداخته است. برای انجام این پروژه جیمی نلسون به سراغ جمعیت پلینزی فرانسه رفت، و پرتره هایی از مردم حاضر در جزیره مارکیز گرفت. آنها در عین حال که مغرور هستند، رازآلود و مبهم نیز هستند.

 

جیمی نلسون همچنین ما را به منطقه گوئیژو چین می‌برد. روح ابدی در عکس‌های روستاییان و زیور آلاتشان موج می‌زند. او همچنین سودان جنوبی و چاد را نشان می‌دهد که برای اولین بار در بلژیک نمایش داده می‌شود. نلسون در بیشتر گالری‌های مطرح هنرهای زیبا نمایش داشته و گفتگو‌های استثنایی در مورد کارهایش از دور و اطراف جهان در جریان است. گالری La Photographie در بروکسل یک نمایش منحصر به فرد از حدود چهل عکس در اندازه‌های مختلف که از ۹ دسامبر ۲۰۱۶ تا ۲۵ شروع شده و تا مارس ۲۰۱۷ ادامه خواهد یافت برگزار کرده است.

 

« قبل از انقراض » بزرگ‌ترن پروژه او تا به امروز بوده است. او از سال ۲۰۰۹ به دنبال شکار تصاویر پرترهایی از سی و پنج نفر از انسان‌های فراموش شده ساکن چهارگوشه جهان بوده است. او از زندگی و سنت‌های آخرین فرهنگ‌ها عکاسی می‌کند، کسانی که در پی نگاه داشتن سنت‌ها و آداب و رسوم خود در این دنیای پیوسته جهانی هستند.

 

کارهای او یادآور عکس‌های ادوارد شریف کورتیسف کسی که بیش از یک قرن پش عکس‌های قابل توجهی از بومیان آمریکای شمالی گرفته بود می‌اندازد. عکس‌های نلسون به عنوان کاتالیزور مباحث زیبایی شناسی و اصالت این مردم لطیف در نظر گرفته می‌شود.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها