موضوعات مهم

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۵

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۵

ترجمه اختصاصی نوریاتو: مارتین پار یکی از اثرگذارترین عکاسان مستند معاصر است. عکاسی بریتانیایی که یکی از اعضای آژانس عکس مگنوم به شمار می رود. او سبک عکاسی منحصربه فردی دارد و برای عکاسی از موضوعات به ظاهر کسل کننده، شناخته شده است. پرسر و صداترین اثر او مربوط به پروژه ای به نام آخرین پاتوق(The Last Resort) در سال ۱۹۸۶ است؛ پروژه ای که به مسافران طبقه متوسط بریتانیایی در منطقه ساحلی نیوبرایتون می پردازد. The Last Resort تاثیر زیادی در دنیای عکاسی به جای گذاشت.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، مارتین پار در عکس های خود از رنگ های روشن و همچنین لنز واید استفاده می کند. مارتین پار در کنار عکاسانی مانند بروس گیلدن و ترنت پارک، از عکاسان مهم در حوزه عکاسی خیابانی به شمار می رود.

 

هر روز در این مجموعه مقاله، یکی از درسهایی که  اریک کیم از مارتین پار در حوزه عکاسی خیابانی آموخته است را مرور خواهیم کرد:

 

   ۵٫ اتفاق نادری است که بتوانید عکس خوبی بگیرد

 

به یاد داشته باشید زمانی که برای عکاسی خیابانی آماده می شوید، قرار نیست که همه عکس های شما خوب و بی نقص باشند. در حقیقت باید عکس های زیادی با کیفیت پایین بگیرید تا اینکه بالاخره بتوانید عکس خوبی را به تصویر بکشید. حتی مارتین پار نیز در مصاحبه ای برآورد می کند که ده ها هزار عکس در سال می گیرد و تنها ۱۵ هزار عکس را چاپ می کند و این نکته را هم اضافه می کند که اگر در میان این عکس ها، فقط ده عکس خوب هم وجود داشته باشد، آن سال برای او سال خوبی خواهد بود.

 

فکر می کنم که تعداد کمی از عکاسان مانند مارتین پار، پرکار باشند؛ با توجه به این موضوع که او در سال تنها ۱۰ عکس خوب می گیرد.

 

البته که ما می توانیم بیش از ۱۰ عکس خوب یا کمتر از این تعداد در سال بگیریم، اما می توانیم از این عدد به عنوان علامتی استفاده کنیم تا همواره به یاد داشته باشیم که گرفتن یک عکس خیابانی خوب، کار بسیار سختی است.

 

نکته کاربردی: تا جایی که می توانید عکس بگیرید اما هنگامی که زمان ویرایش عکس فرا می رسد، بی رحم باشید. در طول ۵ سال گذشته یا از زمانی که به عکاسی خیابانی مشغول شدم، فکر می کنم که تنها ۵ ۵ عکس خوب گرفتم که از گرفتن آنها احساس افتخار کنم. با این وجود، در حال حاضر برای مدت یک سال مشغول پروژه ای هستم که در انتهای آن (دسامبر)، تنها ۲۰ عکس خوب من، شاید کمتر یا بیشتر، به نمایش گذاشته خواهد شد.

 

مترجم : سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر