موضوعات مهم

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۷ درسهای اریک کیم از مارتین پار

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۷

ترجمه اختصاصی نوریاتو: مارتین پار یکی از اثرگذارترین عکاسان مستند معاصر است. عکاسی بریتانیایی که یکی از اعضای آژانس عکس مگنوم به شمار می رود. او سبک عکاسی منحصربه فردی دارد و برای عکاسی از موضوعات به ظاهر کسل کننده، شناخته شده است. پرسر و صداترین اثر او مربوط به پروژه ای به نام آخرین پاتوق(The Last Resort) در سال ۱۹۸۶ است؛ پروژه ای که به مسافران طبقه متوسط بریتانیایی در منطقه ساحلی نیوبرایتون می پردازد. The Last Resort تاثیر زیادی در دنیای عکاسی به جای گذاشت.

به گزارش مجله عکس نوریاتو، مارتین پار در عکس های خود از رنگ های روشن و همچنین لنز واید استفاده می کند. مارتین پار در کنار عکاسانی مانند بروس گیلدن و ترنت پارک، از عکاسان مهم در حوزه عکاسی خیابانی به شمار می رود.

 

هر روز در این مجموعه مقاله، یکی از درسهایی که  اریک کیم از مارتین پار در حوزه عکاسی خیابانی آموخته است را مرور خواهیم کرد:

 

 ۷٫ نزدیک تر بروید

هنگامیکه مارتین پار مشغول عکاسی خیابانی می شود، به سوژه های خود خیلی نزدیک می شود و اصلا از آنها اجازه نمی گیرد. نتیجه این است که او می تواند عکس هایی را به تصویر بکشد که برای پروژه هایش از قبل پیش بینی کرده و همچنین می تواند به مخاطب حس حضور داشتن در آن صحنه را بدهد.

 

مارتین پار درباره گرفتن تصاویر از نزدیک، توصیه هایی جالبی دارد:

 

من مستقیما به مردم نزدیک می شوم، چون چاره دیگری برای گرفتن عکس ندارم. باید مستقیم به طرف آنها بروید. حتی اکنون نیز که سالها مشغول این کار هستم، نمی توانم بگویم که کار ساده ای است. در خیابان نشان نمی دهم که می خواهم این کار را انجام دهم. وانمود می کنم که تمرکزم به جای دیگری است. اگر عکسی از شخصی در خیابان گرفتید، کار سختی نیست که همان لحظه به عکس نگاه کنید اما باید بدانید که کار را خراب کرده اید.

 

همچنین باید بدانید که وقتی برای مدت طولانی مشغول عکاسی باشید، متوجه چیزهایی مانند زبان بدن می شوید. معمولا به افرادی که از آنها عکس می گیرم، نگاه نمی کنم، بخصوص بعد از عکاسی. همچنین هنگامی که می خواهم عکسی بگیرم، به نوعی خود را بی تفاوت نشان می دهم و این کار به من خیلی کمک می کند. همیشه شخصی وجود دارد که بتواند سوژه عکس شما شود و این شما را به حرکت وادار می کند.

 

یکی از نکات مهم درباره مارتین پار این است که او (مانند بسیاری از عکاسان خیابانی که واقعا به مردم خیلی نزدیک می شوند) در تعامل انسانی خیلی خوب عمل می کند. پار معمولا در هنگام عکاسی از سوژه هایش، با آنها صحبت می کند و به علت شیوه صحبت کردن و گیرایی شخصیت اش، این کار او غیر منتظره به نظر نمی رسد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر