موضوعات مهم

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۸ درسهای اریک کیم از مارتین پار

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۸

ترجمه اختصاصی نوریاتو: مارتین پار یکی از اثرگذارترین عکاسان مستند معاصر است. عکاسی بریتانیایی که یکی از اعضای آژانس عکس مگنوم به شمار می رود. او سبک عکاسی منحصربه فردی دارد و برای عکاسی از موضوعات به ظاهر کسل کننده، شناخته شده است. پرسر و صداترین اثر او مربوط به پروژه ای به نام آخرین پاتوق(The Last Resort)  در سال ۱۹۸۶ است؛ پروژه ای که به مسافران طبقه متوسط بریتانیایی در منطقه ساحلی نیوبرایتون می پردازد. The Last Resort تاثیر زیادی در دنیای عکاسی به جای گذاشت.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، مارتین پار در عکس های خود از رنگ های روشن و همچنین لنز واید استفاده می کند. مارتین پار در کنار عکاسانی مانند بروس گیلدن و ترنت پارک، از عکاسان مهم در حوزه عکاسی خیابانی به شمار می رود.

 

هر روز در این مجموعه مقاله، یکی از درسهایی که  اریک کیم از مارتین پار در حوزه عکاسی خیابانی آموخته است را مرور خواهیم کرد:

 

  ۸٫ در نشان دادن عکس های خود بزرگ نمایی کنید

 

مارتین پار در یکی از مصاحبه هایش می گوید: “یکی از وظایف عکاسی، بزرگ نمایی است. من با عکاسی، به دنبال این هستم که تا از واقعیت، یک افسانه بسازم. تلاش می کنم تا با گرفتن تعصب از جامعه و پیچ و تاب دادن به واقعیت این کار را انجام دهم. “

 

من اعتقاد ندارم که عکاسی همیشه کاری عینی است- بر عکس فکر می کنم که در اکثر مواقع کاری ذهنی است. وقتی که تصمیم به عکاسی می گیریم، درحقیقت تصمیم می گیریم تا از چه فاصله کانونی استفاده کنیم، چگونه کادربندی کنیم و از چه چیزی عکس بگیریم. و مهم تر از همه تصمیم می گیریم که از چه چیزی عکس نگیریم. به عنوان مثال برای چند سال در بیروت بودم و مشغول تهیه پروژه ای کوچک درباره ماشین های کلاسیک و قدیمی بودم. در این مجموعه از ماشین هایی با شخصیت مدرسه قدیمی در رنگ، شکل و فرم های مختلف عکاسی می کردم. وقتی که این عکس ها را به دوستانم نشان دادم، به من گفتند که احساس می کنند همه در بیروت سوار این ماشین ها می شوند. برای همین تلاش کردم تا برایشان روشن کنم که این امر، واقعیت ندارد.

 

بنابراین متوجه شدم که کم پیش می آید که عکس ها بتوانند داستانی را به طور کامل به مخاطب بگویند. در حقیقت عکس ها اغلب برای داشتن استیتمنت، بزرگ نمایی می کنند.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر