موضوعات مهم

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۹ درسهای اریک کیم از مارتین پار

عکاسی خیابانی با مارتین پار -۹

ترجمه اختصاصی نوریاتو: مارتین پار یکی از اثرگذارترین عکاسان مستند معاصر است. عکاسی بریتانیایی که یکی از اعضای آژانس عکس مگنوم به شمار می رود. او سبک عکاسی منحصربه فردی دارد و برای عکاسی از موضوعات به ظاهر کسل کننده، شناخته شده است. پرسر و صداترین اثر او مربوط به پروژه ای به نام آخرین پاتوق(The Last Resort) در سال ۱۹۸۶ است؛ پروژه ای که به مسافران طبقه متوسط بریتانیایی در منطقه ساحلی نیوبرایتون می پردازد. The Last Resort تاثیر زیادی در دنیای عکاسی به جای گذاشت.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، مارتین پار در عکس های خود از رنگ های روشن و همچنین لنز واید استفاده می کند. مارتین پار در کنار عکاسانی مانند بروس گیلدن و ترنت پارک، از عکاسان مهم در حوزه عکاسی خیابانی به شمار می رود.

 

هر روز در این مجموعه مقاله، یکی از درسهایی که اریک کیم از مارتین پار در حوزه عکاسی خیابانی آموخته است را مرور خواهیم کرد:

 

   ۹٫ از مردم نخواهید که برایتان لبخند بزنند

 

مارتین پار در جایی به این نکته اشاره می کند که: “همه را به لبخند زدن وادار نکنید؛ با این کار دیگر فرقی با تبلیغات خانوادگی قدیمی ندارید.”

 

ما عکاسان، از دیدن عکس هایی که در آن مردم در حال لبخند زدن هستند، به حالت شرطی شده ای رسیده ایم. به همین علت است که معمولا مردم به این شکل به تصویر کشیده می شوند. در عکاسی خیابانی عکس ها نباید از ژست انسان ها باشند. ضمنا بهتر است به یاد داشته باشیم که هرچند وقت یکبار نمی توانیم  از سوژه ها بخواهیم که برایمان ژست بگیرند.

 

با این حال اگر از سوژه های خود بخواهیم که برای مان ژست بگیرند، نکته ساده این است که نباید از آنها لبخند بخواهیم.

 

عکس هایی که در آن افرادی وجود دارند که لبخند نمی زنند، حالت طبیعی آنها را بهتر می تواند نشان دهد و احساسی از اجبار یا آمادگی در آنها را به ذهن مخاطب انتقال نمی دهد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر