موضوعات مهم

آب سفید؛ آلودگی زیست محیطی در توسکانی مجموعه عکس های آندره فولینی، برنده جایزه جهانی عکاسی سونی 2017

آب سفید؛ آلودگی زیست محیطی در توسکانی

ترجمه اختصاصی نوریاتو: آندره فولینی متولد ۱۹۶۵ در پارترو، توسکانی ایتالیاست و همچنان در همین شهر زندگی می کند. عاشق سیر و سیاحت است و به مسیر عکاسی اش به چشم سفری با پای پیاده نگاه می کند: آرام، پر از فکر و کنجکاوی با توقف های طولانی و مسیرهای انحرافی.

 

به گزارش مجله نوریاتو، آندره فولینی علاقه زیادی به عکاسی از مناظر طبیعت و بلاهایی که انسان بر سر طبیعت آورده، دارد و در سال جاری توانست با مجموعه عکس «آب سفید» برنده جایزه جهانی عکاسی سونی ۲۰۱۷ شود.

 

آندره فولینی، در استیتمنت مجموعه عکس «آب سفید» نوشته است: آب سفید (WHITER/ white water) در ادامه مجموعه عکس اولم به نام «کربونات آپوآن» است که مربوط به آلودگی محیط زیستی بخشی از رشته کوه آلپ در توسکانی ایتالیا و رودخانه هاست.

 

یکی از مهمترین ذخایر آبی ایتالیا در توسکانی قرار دارد که مدام به خاطر آلایندگی های زائدات معادن سنگ مرمر، به خصوص گرد سنگ مرمر در معرض خطر است.

 

گرد سنگ مرمر که به عنوان زباله خاص دسته بندی می شود، توسط فلزات، روغن ها و چربی هایی که در فرآیند تولید کاربرد دارند آلوده می شود، باید جمع آوری شده و در محل مخصوص زایدات جامد دفن شود اما معمولا در محوطه کارخانه ها رها شده یا به رودخانه ریخته می شوند.

 

موقع بارندگی (که در این منطقه هم زیاد اتفاق می افتد) رودخانه های فریجیدو و کاریونه و انشعاب هایشان مثل شیر سفید می شوند.

 

لجن گرد مرمر فواصل بین سنگ های رودخانه ای را می پوشاند و بستر رودخانه را ضدآب می کند. به این ترتیب جریان آب شدت گرفته و زیستگاه گونه های خاص گیاهان و بسیاری از حیوانات خراب می شود. ضمن اینکه فرایند طبیعی شکل گیری «ماسه سنگ» ها (سنگ یا رسوبی که آب زیرزمینی از خلال آن به آسانی عبور می کند) تغییر می کند و ممکن است باعث خشک شدن منابع آب شود.

 

در واقع تعادل اکوسیستم به طور جدی به هم می خورد. همچنین هزینه های تصفیه آب، که توسط ساکنان منطقه پرداخت می شود، افزایش می یابد و همه این ها، به خاطر اهمال و کوته بینی افرادی است که به هر قیمتی به دنبال سود بیشتر هستند.

 

مترجم: ستاره سمائی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها