موضوعات مهم

هر آن چه که باید درباره استیتمنت عکاسی بدانید- ۵ استیتمنت به مثابه شناسنامه ای برای پروژه عکاسی

هر آن چه که باید درباره استیتمنت عکاسی بدانید- ۵

ترجمه اختصاصی نوریاتو: نوشتن استیتمنت، کار جالبی برای عکاسان به شمار نمی رود. همان طور که می دانید، عکاس ها بیشتر به دنبال بیان حرف های خود از طریق تصاویر هستند به همین دلیل تهیه استیتمنت تبدیل به فرآیندی سخت برای آنها شده است. از این رو، در این یادداشت دلایل اهمیت استیتمنت را با یکدیگر مرور کنیم.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، ایمی تاچیت، عکاس و مدرس عکاسی، با ما نکاتی را درباره استیتمنت و ارزیابی آن به اشتراک می گذارد. این مطلب ادامه بحث ارزیابی استیتمنت است.

 

اول فقط گوش کنید و اجازه دهید تا دیگران صحبت کنند

 

به منظور دست یافتن به پاسخ هایی عینی تر از افرادی که به ارزیابی کار شما می پردازند، از پرسیدن سوالاتی که آنها را به سمت پاسخ های خاص سوق دهد، پرهیز کنید. اجازه دهید تا مکالمه آزادانه ای بین شما برقرار شود.

 

با آنها درباره نگرانی های خاص خود صحبت کنید

 

پس از پرسیدن سوالاتی که در مطلب قبلی به آنها اشاره شده بود و به دست آوردن نظرات این افراد به طور کامل، می توانید از آنها درباره نگرانی های خاص خود سوال کنید. مثلا شاید بخواهید که جزئیات یا داستانی که در پشت عکس هایتان وجود دارد را به آنها بگویید. اجازه دهید تا روند گفتگو بر اساس عکس ها و نوشته های شما به آرامی پیش رود و توجه کنید که آنها چگونه پاسخ می دهند. شاید بخواهید از اهداف تان و یا برخی از داستان هایی که در پشت عکس ها جریان داشته برای آنها بگویید.

 

بازخورد آنها را تحلیل کنید

 

همان طورکه با گفتگو با این سه نفر می توانید به افکاری جدید دست پیدا کنید، می توانید این واقعیت را نیز درک کنید که هرکسی تمایلات و دیدگاه های خود را دارد؛ دیدگاه هایی که به تجربیات زندگی شان مرتبط است. در نتیجه، بازخوردی که یک نفر به شما می دهد ممکن است با نظرات فردی دیگر تناقض داشته باشد. بنابراین بهتر است که پس زمینه و علایق  آنها را در نظر بگیرید، همان طور که شما تغییراتی را در نظر می گیرید که آنها ممکن است برای استیتمنت تان پیشنهاد کرده باشند.

 

اگر نظرات متضادی از افراد دریافت کنید، باید به این نکته توجه داشته باشید که شاید مجموعه شما به اندازه کافی منسجم نیست. یا شاید استیتمنت شما، ایده هایی تاریخ مصرف گذشته یا اهدافی را بیان می کند که هنوز به آنها دست نیافته اید.

 

برای تحلیل نظرهای آنها وقت بگذارید. این کار از این جهت اهمیت دارد که ممکن است در روزهای آینده بتوانید با رویی گشاده ارزیابی آنها را مجددا مطالعه کنید. سعی نکنید که بازخوردی شخصی از آنها دریافت کنید و اگر چیزی نشنیدید که امیدوار بودید بشنوید، نا امید نشوید. با دیدی باز به ارزیابی مجدد عکس ها و استیتمنت خود مشغول شوید.

 

نتیجه گیری

 

استیتمنت، به توضیح دیدگاه ها، عکسی که گرفته اید و اینکه چرا آن عکس را گرفته اید، می پردازد. در حقیقت استیتمنت راهی برای مخاطبان است تا با کار شما با استفاده از رایج ترین رسانه که همان زبان است، ارتباط برقرار کنند. به شما کمک می کند تا با کلمات درباره عکس هایتان صحبت کنید خواه در جلسه ای رسمی خواه در گفتگویی دوستانه. استیتمنت به طور جدی به توانایی نوشتن شما کمک می کند و باعث می شود تا بتوانید از ایده هایی که در پشت عکس هایتان داشتید، به طور مفصل حرف بزنید. همچنین نوشتن استیتمنت می تواند ایده هایی که از تصاویرتان داشتید را به مخاطب انتقال دهد؛ ایده هایی که شاید در عکس ها نشان داده نشده باشد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها