موضوعات مهم

بهترین عکس من: کریپی کاتامبو

بهترین عکس من: کریپی کاتامبو

ترجمه اختصاصی نوریاتو: کریپی کاتامبو عکاس، مستند ساز و نقاشی کنگویی بود. اکثر کارهای او متمرکز بر زندگی روزمره مردم کینشاسا (پایتخت کنگو) است. او در سن ۳۶ سالگی بر اثر بیماری مالاریا از دنیا رفت.

 

به گزارش مجله نوریاتو، کریپی کاتامبو کمی قبل از فوت، در مصاحبه با گاردین از بهترین عکس خود می گوید.

 

این عکس در چاله ای در بزرگترین بازار کینشاسا گرفته شد. جایی که هر روز محل رفت و آمد میلیون ها نفر است. کینشایا شهری بزرگ و شلوغ با جمعیتی بیش از ۱۰ میلیون نفر است. بازار در این شهر روز به روز در حال گسترش است و بسیاری از زنان در آنجا برای خود کسب و کار کوچکی راه انداخته اند- خرده فروشی می کنند؛ لباس یا نان می فروشند و یا رستوران های سیار برپا می کنند. من هیچ کدام از آنها را نمی شناسم اما افرادی که در عکس مشاهده می کنید در حال رفتن به سر کار خود هستند.

 

به طور عادی  مردم در جمهوری دموکراتیک کنگو دوست ندارند که از آنها عکاسی کنید. اگر می خواهید که در مکانی عمومی از آنها عکس بگیرید باید اول اجازه بگیرید. از نظر من، اجازه گرفتن، ماهیت سوژه ای که می خواهم از آن عکس بگیرم را از بین می برد. در واقع دیگر مردم را در حالت طبیعی شان نشان نمی دهد. برای همین من از انعکاس آنها در آب عکس گرفتم و توانستم تا شیوه زندگی مردم در آنجا را به تصویر بکشم.

کریپی کاتامبو مجله عکس نوریاتو

این عکس درست بعد از بارانی وحشتناک، گرفته شد. چنین باران هایی در کنگو امری عادی هستند. من نشسته بودم و مردمی را که در حال رفت و آمد بودند، تماشا می کردم. بعد از مدتی این زنان از مقابل من عبور کردند. همه وسایل شان را به خودشان آویزان کرده بودند و مراقب فرزندانشان بودند. اکثر خانواده ها در کنگو فقیر هستند، زنان در آنجا هم فرزندان شان را تربیت می کنند، هم به شوهرانشان می رسند و هم سر کار می روند. با این حال هنوز مردان به عنوان رهبران دیده می شوند.

 

وقتی به این تصویر نگاه می کنم، درباره تمام کارهایی فکر می کنم که این زنان برای کمک به اقتصاد کنگو و خانواده هایشان انجام می دهند. با این وجود احترام خاصی دریافت نمی کنند. با آنها مانند ماشین رفتار می شود. در صورتی که مردان می توانند هرکاری که دوست دارند، انجام دهند. همچنین با دیدن این عکس به یاد مادرم نیز می افتم که سال گذشته فوت کرد.

 

او در بازار کار می کرد. کسب و کار خودش را داشت و در زمینه های مختلف هم کار می کرد. من این عکس را راهی برای تشکر از زنان می دانم به این علت که آنها قدرت واقعی کشور من هستند.

 

قبل از دوران استعمار، وضعیت زنان بهتر بود. تساوی بیشتری در خانواده ها وجود داشت. اما در دوران بحران های اقتصادی و سیاسی، زنان مجبور به کار شدند و وضعیت بدی به وجود آمد. با این حال اکنون، وضعیت سیاسی در کینشاسا ثبات نسبی پیدا کرده است.

 

در سال ۲۰۰۹ این عکس را گرفتم. در آن زمان جنگ ۸ سال بود که تمام شده بود. اما چند سال بعد از آن در سال ۲۰۱۱، با شروع انتخابات، خشونت ها اوج گرفت. با وجود اینکه این تصویر سورئال دیده می شود، اما هدف از آن نشان دادن واقعیت های زندگی در کینشایا بود.

 

وقتی این مجموعه عکس را ساختم، امیدوار بودم تا بتوانم آن را به مردم کنگو نشان دهم. اما در کینشاسا پیدا کردن فضایی عمومی برای برگزاری گالری کار دشواری است. امیدوارم که این وضعیت به زودی تعییر کند.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها