موضوعات مهم

مارکو گروب؛ جادوی عکاسی پرتره مروری بر زندگی و آثار مارکو گروب عکاس پیشروی پرتره

مارکو گروب؛ جادوی عکاسی پرتره

ترجمه اختصاصی نوریاتو: مارکو گروب، متولد اولتن سوئیس، کارش را به عنوان دستیار عکاس در لس آنجلس آغاز کرد و همزمان با بازگشتش به سوئیس، اولین استودیوی عکاسی اش را افتتاح کرد و ۲۰ سال به عنوان عکاس طبیعت بی جان کار کرد.

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۲۰۰۳، مارکو گروب تصمیم گرفت مسیر کارش را عوض کند و مشغول عکاسی پرتره و عکاسی از مردم شد.

مارکو بعد از عزیمت به نیویورک سیتی از هنرپیشه هایی مثل لئوناردو دی کاپریو، جورج کلونی، مایکل داگلاس، ساندرا بولاک و … موزیسین هایی مثل سر التون جان، لیدی گاگا، استینگ، جاستین بیبر، پینک، لیونل ریچی وهمینطور صدها چهره سیاسی از جمله باراک اوباما، بیل کلینتون، جورج دابلیو بوش، جو بایدن، دیک چنی و بسیاری شخصیت های برجسته کشوری عکاسی کرد.

علاوه بر این ها کمپانی های بزرگی مثل والت دیزنی، وارنر برادرز، مارول، NBC یونیورسال و … از مشتریان تجاری گروب در صنعت فیلم سازی هستند و طراحی پوسترهای فیلم هایی مثل «انتقام جویان/ ۲۰۱۲» و همینطور «میراث ترون» از جمله کارهای او در این عرصه است.

کارهای مارکو گروب معمولا در مجلات معتبری مثل TIME، GQ، ووگ، مجله نیویوک تایمز و … منتشر می شوند.

در سال ۲۰۱۱ او از سوی TIME مامور شد تا از ۴۴ نفر از کسانی که در تراژدی ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ زندگیشان زیر و رو شده بود، عکس پرتره بگیرد و حاصل کارش مجموعه ای از پرتره های سیاه و سفید به نام «آنسوی ۱۱/۹» شد که جوایز بین المللی زیادی مثل EMMY AWARD ، جایزه کن، جایزه POYi، جایزه فستیوال نیویورک و … را از آن خود کرد.

گزیده ای پرتره های مارکو گروب

مترجم: ستاره سمائی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها