یان آرتوس برتراند؛ ثبت زمین از آسمان مروری بر زندگی و آثار عکاس پیشروی فرانسوی

یان آرتوس برتراند؛ ثبت زمین از آسمان

ترجمه اختصاصی نوریاتو: «یان آرتوس برتراند» که به خاطر عکسهایش از چشم اندازهای طبیعی مشهور است، متولد ۱۳ مارس ۱۹۴۶ است. وقتی در سن ۲۰ سالگی در فرانسه مستقر شد، به خاطر علاقه اش به حیوانات و محیط زیست مشغول محیط بانی شد.

 

به گزارش مجله نوریاتو، یان آرتوس برتراند در سن ۳۰ سالگی با همسرش راهی کنیا شد و تحقیقی ۳ ساله را بر روی خانواده ای از شیرهای پناهگاه ماسایی مارا آغاز کرد و صرفا برای ثبت گزارش هایش عکاسی از شیرها را آغاز کرد. او زمانی که در آفریقا زندگی می کرد، خلبان بالن هوای گرم بود و زندگی پر از ماجرایی را پشت سر می گذاشت. در اولین کتابش به نام «شیرها» هم به ماجراجویی های زندگیش پرداخته و گفته که شیرها «اولین معلم های عکاسی اش» بوده اند!

 

یان آرتوس برتراند که به مرور به یک گزارشگر و خبرنگار حرفه ای تبدیل شده بود، مشغول کار با نشنال جئوگرافی، فیگارو، لایف، Paris Match و … شد.

 

در سال ۱۹۹۱ مشغول عکاسی هوایی  شد و نتیجه اش را در سال ۲۰۰ منتشر کرد: کتاب «It is The Earth From the Air» که با فروش میلیونی پرفروش ترین کتاب سال شد.

 

یان آرتوس برتراند مجله عکس نوریاتو

البته به فعالیت هایش برای جلب توجه انسان به طبیعت و محیط زیست و حیوانات هم ادامه داد و با راه اندازی کمپین های مختلف تمام تلاشش را برای حفظ و بهبود رابطه انسان و محیط زیست انجام داد.

 

یان همچنین با تولید مجموعه مستند موفقی برای تلویزیون فرانسه و ۴۵ کشور دیگر دنیا، در هر قسمت به یک موضوع محیط زیستی می پرداخت.

 

او در ادامه راهش چند فیلم مستند درباره وضعیت سیاره زمین، منابع آب دنیا، جنگل ها، کویرزایی و اقیانوس ها با نام های «خانه»، «جنگل»، «کویرزایی» و … ساخت و در سطح سینمای بین المللی هم شهرت زیادی پیدا کرد.

 

یان آرتوس برتراند به خاطر فعالیت های وسیعی که برای حفظ محیط زیست و بهبود رابطه انسان با حیوانات انجام داده است، بیشتر از آنکه به عنوان عکاس شناخته شده باشد، به عنوان مدافع محیط زیست در سطح دنیا مطرح شده است.

 

 

مترجم: ستاره سمائی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر