موضوعات مهم

واکر اوانز؛ عکاس دوران رکود بزرگ بهترین مستندات تاریخی رکود بزرگ 1929 از نگاه واکر اوانز

واکر اوانز؛ عکاس دوران رکود بزرگ

ترجمه اختصاصی نوریاتو: واکر اوانز متولد ۳ نوامبر ۱۹۰۳ در سنت لوئیس میزوری در آمریکا به دنیا آمد و فرزند یکی از تهیه کنندگان ثروتمند آگهی های تجاری بود. اوانز به خاطر مهارت های عکاسی اش به خصوص برای مستند کردن تاثیرات رکود بزرگ (رکود گسترده اقتصادی جهان در سال ۱۹۲۹) شناخته شده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در پروژه مذکور او از دوبین لارج فرمت (قطع بزرگ) ۸*۱۰ اینچی استفاده کرد تا تصاویری ماهرانه، قابل استناد و ممتاز ثبت کند. نتیجه کارش هم بسیار تحسین برانگیز شد و در بسیاری از موزه ها به نمایش درآمد.

 

اوانز در سال ۱۹۲۸ واکر اوانز شروع به عکاسی کرد و ۳ عکس اولش در کتاب شعر «هارت کرین» به نام «پل» منتشر شد. او کارش را با عکاسی از عمارت های سبک ویکتوریایی در بوستون ادامه داد.

 

بعدها برای ماموریت و تهیه عکس از شورش علیه «جراردو ماچادو»-رئیس جمهور دیکتاتور کوبا از۱۹۲۵ تا ۱۹۳۳- به کوبا رفت و نتیجه اش در کتابی با نام «جنایت کوبا» منتشر شد.

 

در سال ۱۹۳۵ که عکاسی برای رکود بزرگ را آغاز کرد، از سوی مجله «Fortune» مامور شد به آلاباما برود و داستانی را برای روی جلد پوشش دهد. البته آن داستان هیچ وقت منتشر نشد اما عکس های اوانز از جزئیات زندگی ۳ خانواده که در دوره رکود بزرگ در خانه هایی استیجاری زندگی سختی را می گذراندند، در کتاب منحصربفرد « Let Us Now Praise Famous Men» منتشر شد.

 

کارهای او در این زمینه تا ۱۹۳۸ ادامه داشت و همان سال با برپایی نمایشگاهی در MOMA (موزه هنرهای مدرن) نیویورک آثارش را به نمایش گذاشت؛ این نمایشگاه اولین و تنها نمایشگاه انفرادی واکر اوانز بود.

 

با وجود مهارت های استثنایی اوانز در عکاسی، او مشغول به درس دادن در دانشکده هنر دانشگاه Yale کرد.

 

در سال ۱۹۴۵ او پورتفولیویی سیاه و سفید از شعبه های بانک Brown Brothers Harriman (از بزرگترین و قدیمی ترین بانک های خصوصی آمریکا) را تکمیل کرد که دو دهه بعد در سال ۱۹۶۸ در کتاب «شرکای بانکی» منتشر شد.

 

او در سال های ۱۹۷۳ و ۱۹۷۴ مجموعه عکس های زیادی را با دوربین پلاروید SX-70 که آن زمان تازه به بازار عرضه شده بود، ثبت کرد اما بعد از آن وضعیت جسمی اش به خاطر کهولت سن، عکاسی را برایش غیرممکن کرد.

 

او در سال ۱۹۷۵ درگذشت اما تلاش هایش در دنیای عکاسی از یادها نرفت و در سال ۲۰۰۰ بود که اسمش وارد پیاده روی مشاهیر سنت لوئیس شد.

 

 

مترجم: ستاره سمائی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها