موضوعات مهم

پناه بردن به طبیعت روایت فرانک هالم از ارتباط انسان و محیط زیست در فلوریدا

پناه بردن به طبیعت

ترجمه اختصاصی نوریاتو: فرانک هالم عکاسی آمریکایی است که تاکنون کارهایش در نمایشگاه های بین المللی مختلفی و همچنین در گالری های خصوصی زیادی به نمایش درآمده است.

 

به گزارش مجله نوریاتو، هالم در حال حاضر به عنوان مدرس عکاسی در موسسه اسمیتسونیان در واشنگتن کار می کند و تاکنون جوایز و بورسیه های تحصیلی متعددی را به دست آورده است. فرانک هالم در سال ۲۰۱۲ جایزه اسکار بارناک لیکا را برای پورتفولیو خود با عنوان  ‘Alumascapes’ به دست آورد.

 

فرانک هالم در طول دوران کاری خود به عنوان یک عکاس، در زمینه های مختلفی به فعالیت پرداخته است. به دنبال فعالیت در پروژه های متعدد با تمرکز بر مسائل سیاسی، در حال حاضر کارهای هالم، به طور گسترده ای به بررسی رابطه میان انسان و محیط زیست تمرکز دارد. به همین علت، او به منظور نشان دادن وجهی وسوسه انگیز و مبهم از جهان امروز، عمدتا در شب عکاسی می کند.

 

آخرین نمونه عکاسی هالم در شب، در پورتفولیویی به نام ‘Alumascapes’ به تصویر درآمده است. این پروژه عکاسی، نتایج سفری طولانی مدت در فلوریدا را نشان می دهد. او در عکس هایش، پدیده انسان و محیط زیست را به شیوه ای منحصر به فرد به تصویر می کشد- کاروان های مدرن با تکنولوژی بالا و لوکس با پشت زمینه ای از ستارگان خیره کننده و درخشان.

 

به نظر می رسد کاروان ها و ستارگانی که در پشت آنها قرار دارند، در شب به طور جداگانه ای در چشم اندازهای جنگل های فلوریدا با هم ادغام شده اند و در محیط های تاریک و خشن، مانند شبه جزیره هایی امن و آرام ظاهر شده اند. در حقیقت، کاروان ها از صاحبان خود در احساسی از امنیت، آرامش و رفاه محافظت می کنند. مطمئنا، این نوع از فرار، چندان ارتباطی به امری مانند عشق به طبیعت ندارد و بیشتر مربوط به چشم پوشی از امکانات زندگی روزمره می شود. عکس های هالم رابطه میان انسان و محیط زیست را مبهم تر از هر زمان دیگری به تصویر می کشد.

 

شیوه هالم در عکاسی، با عنوان دو لبه ای که به پورتفولیو خود داده است، بیشتر مورد تاکید قرار می گیرد. از یک سو، کلمه  ‘Alumascapes’ لغت ابداعی خود عکاس برای توصیف مناظری است که با این کاروان های آلمینیومی فتح شده اند. و از سویی دیگر این لغت به برند تجاری مدلی از کاروان اشاره دارد که در تعدادی از تصاویر این مجموعه نیز قابل مشاهده است. نزدیکی منحصر به فرد و همچنین بیگانگی همزمان این کاروان ها به طبیعت به گونه ای است که می تواند رابطه متناقض میان انسان مدرن و محیط زیست را به خوبی به تصویر بکشد. و این دقیقا همان چیزی است که عکاس می خواهد در تصاویرش نشان دهد: خانه های متحرک و روشنی که خود را بین درختان پنهان کرده اند.

 

اگرچه تصاویر هالم، به نظر مصنوعی می رسند اما این طور نیست. ساکنان این کاروان اصلا در عکس قابل مشاهده نیستند – در حقیقت آنها اصلا از حضور عکاس با خبر نیستند. این امر به این علت است که آنها با خیال راحت و در آرامش در خانه های لوکس خود به تماشای تلویزیون نشسته اند و عمیقا این باور را دارند که در هماهنگی کاملی با طبیعت پیرامون شان، به زندگی خود ادامه می دهند.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر