موضوعات مهم

«همه چیز خوب است»؛ شعر به روایت دوربین عکسهای جی اچ انگستروم عکاس سوئدی از زادگاهش

«همه چیز خوب است»؛ شعر به روایت دوربین

ترجمه اختصاصی نوریاتو: جی اچ انگستروم در سال ۱۹۶۹ در سوئد متولد شد. او در سال ۱۹۹۷ در رشته فیلم و عکاسی از دانشگاه گوتنبرک سوئد فارغ التحصیل شد و در همان سالها اولین کتاب خود را با عنوان Shelter منتشر کرد.

 

به گزارش مجله نوریاتو، انگستروم در سال ۲۰۰۰ به سراسر اروپا سفر کرد و در آخر در زادگاه خود در ورملند سوئد ساکن شد. او در ورملند پروژه خود به نام “رقص” را ادامه داد و در سال ۲۰۰۴ آن را چاپ کرد.

 

در همان سال، مستندی یک ساعته درباره دوست و همکارش به نام آندرس پترسن برای تلویزیون سوئد ساخت. آثار او در سراسر اروپا به نمایش در آمده است. در سال ۲۰۰۵ ساخت دومین مستند خود را برای تلویزیون سوئد آغاز کرد.

 

باید به این نکته نیز اشاره کرد که انگستروم فارغ التحصیل دوره پیشرفته ساخت فیلم مستند در موسسه دراماتیک سوئد است. عکس های او در گالری های مختلفی به نمایش درآمده است. انگستروم در سال ۲۰۰۹ برای کتاب “بازگشت به خانه” که با همکاری آندرس پترسن آن را منتشر کرده بود، در فستیوال عکس آرل جایزه بهترین کتاب عکس سال را از آن خود کرد.

 

هفتمین کتاب او به نام ” محل اقامت” در سال ۲۰۱۰ منتشر شد و جوایز زیادی را به دست آورد. در سال ۲۰۱۵ انگستروم با پروژه خود به نام “همه چیز خوب است” برنده جایزه اسکار بارناک لیکا شد.

 

مجموعه عکس “همه چیز خوب است” به موضوعی واقعی که در پس زمینه ای سنتی قرار گرفته باشد، نمی پردازد. این عکاس سوئدی قصد دارد تا پروژه اش بیشتر به عنوان شعری بصری دیده شود – روایت عکاسی همراه با عناصر اتوبیوگرافی قوی. این مجموعه، با وجود این هدف، دیگر به طور منحصربه فردی جنبه های مختلفی از زندگی شخصی عکاس را نشان نمی دهد. در حقیقت مجموعه” همه چیز خوب است” ترکیبی از تصاویر بسیار متفاوت است.

 

این مجموعه شامل عکس های پرتره و منظره است و همچنین عکس های عجیب و غریبی مانند عکاسی از لحظه تولد دوقلوها را نیز به تصویر می کشد. عکاس بین نوردهی سیاه و سفید و رنگی سوئیچ می کند. انگستروم با تضادها بازی می کند و خواننده را با این تضادها رها می کند تا خود روشی برای دیدن و تفسیر هرکدام از عکس ها پیدا کند.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها