موضوعات مهم

۴ نکته طلایی در عکاسی خیابانی با فن هوو درسهایی که از عکاسی فن هوو آموختم

۴ نکته طلایی در عکاسی خیابانی با فن هوو

ترجمه اختصاصی نوریاتو: فن هوو در سال ۱۹۳۷ در شانگهای متولد شد. این عکاس چینی در نگاه به فرم، نور و حرکت، سبک شاخصی داشت و برنده بیش از ۲۸۰ جایزه بین المللی شده است.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، فن هوو زمانی که تنها ۲۱ سال داشت، شروع به عکاسی خیابانی در هنگ کنگ کرد. کمی بعد وارد عرصه فیلم سازی شد اما دوباره عکاسی را به صورت حرفه ای ادامه داد. اریک کیم (عکاس خیابانی آمریکایی) در مقاله ای به چهار درسی می پردازد که می توان در حوزه عکاسی خیابانی از فن هوو آموخت.

 

۱٫ مانند یک کارگردان خیابانی باشید

 

آنچه که من به عنوان یک عکاس درباره کارهای فن هوو می پسندم، این است که می توانید دیدی سینمایی را در کارهای او مشاهده کنید. او در ابتدا عکاس بود اما کمی بعد به فیلم سازی روی آورد.

 

 

اغلب شیوه او در عکاسی شبیه به ساخت فیلم است – به دوستانش می گوید که در چه موقعیتی بایستند یا گاهی اوقات صبر می کند تا مردم عبور کنند (تکنیک ماهیگیری در عکاسی خیابانی). شما هم می توانید مانند فن هوو باشید – از اینکه سوژه های خود را مدیریت کنید، احساس بدی نداشته باشید. خودتان را مانند یک کارگردان در خیابان ببینید.

 

۲٫ فقط از عکاسی الهام نگیرید

 

تمام حوزه های هنری را مطالعه کنید و از آن الهام بگیرید. حوزه هایی مانند نقاشی، شعر و موسیقی. از فن هوو این نکته را آموختم که فقط از عکاسی نباید الهام گرفت. من در دانشگاه ادبیات چینی خواندم. بسیاری از شعرهای چینی را دوست دارم و بسیاری از عکس هایم تحت تاثیر شعرهای مشهور و قدیمی چینی است. از موسیقی هم الهام می گیرم. عاشق سمفونی های برهمس، ماهلر، دبوسی و استراوینسکی هستم. به موسیقی کلاسیک هم علاقه مند هستم و از آن الهام می گیرم بخصوص زمانی که در تاریکخانه هستم.

 

از هرچیزی می توانید الهام بگیرید. خودتان را تنها به عکس محدود نکنید.

 

۳٫ فیلم در مقابل عکاسی

 

تفاوت ساخت فیلم و عکس در چیست؟ ساخت فیلم بسیار سخت تر است و افراد بیشتری را درگیر می کند. در ابتدا من خیلی ساده لوح و خام بودم. فکر می کردم که ساخت فیلم مانند عکس گرفتن است. اما پیچیده تر از چیزی بود که فکر می کردم. فیلمبرداری عوامل بیشتری را درگیر می کند که خود می تواند بر روی کار شما تاثیر بگذارد. نزدیک به ۳۰ فیلم را کارگردانی کرده ام و می دانم کار سختی است. از جهات مختلفی تحت فشار قرار می گیرید – فشار از سوی تهیه کننده، سرمایه گذار، بودجه و دفتر مرکزی.

 

اما در عکاسی، آزادی عمل بیشتری دارید. همچنین بهتر است بدانید که داشتن دفتر مرکزی بزرگ برای عکاسی موفقیت بزرگی است اما اگر کارتان را دوست نداشته باشید، این موضوع هیچ اهمیتی نخواهد داشت.

 

فن هوو عکاسی خیابانی مجله عکس نوریاتو

 

۴٫ عکس های قدیمی خود را با استفاده از تکنولوژی های جدید تغییر دهید

 

یکی از کارهای جالبی که فن هوو در سبک عکاسی اش دارد این است که عکس های قدیمی خود را با فتوشاپ تغییر می دهد و تصاویر لایه ای جدیدی با آن می سازد. در حقیقت با این کار، روح جدیدی به کارهای قدیمی تر خود می دمد.

 

من نیز تلاش می کنم تا حال و گذشته، قدیم و جدید، واقعیت و رویا را با یکدیگر ترکیب کنم. عکس های قدیمی ام با این شیوه، زندگی دوباره ای پیدا می کنند. به همین دلیل است که از تکنیک های جدیدی مانند فتوشاپ و یا تکنیک های فیلم سازی استفاده می کنم. با این شیوه، احساسات قدیمی و نوستالژیک را با حسی جدید ترکیب می کنم و از آن تصویر تازه ای می سازم.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها