موضوعات مهم

جاده N1 زندگی و اسارت به روایت میخائیل سابوتسکی

جاده N1

ترجمه اختصاصی نوریاتو: میخائیل سابوتسکی در سال ۱۹۸۱ در کیپ تاون در آفریقای جنوبی متولد شد و اکنون نیز ساکن ژوهانسبورگ است. فیلم و عکس های سابوتسکی بر ساختار روایی و نمایشی تمرکز دارد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، آثار سابوتسکی در نمایشگاه و گالری های مختلفی در سراسر دنیا به نمایش درآمده است. او در سال ۲۰۰۹ برای پورتفولیو خود با عنوان ” بوفرد وست” جایزه اسکار بارناک لیکا را به دست آورد.

 

بوفرد وست شهری در آفریقای جنوبی با جمعیتی بالغ بر ۳۷ هزار نفر است. این شهر جاذبه های کمی برای ساکنان خود دارد. در حقیقت تنها جاذبه های آن، جاده اصلی شهر و زندانی است که در همسایگی آن قرار دارد. این جاذبه ها در تصاویر سابوتسکی مستند شده اند. موضوع اصلی او در این پورتفولیو، جاده اصلی شهر است که به جاده ملی N1 شهرت یافته است.

 

جاده N1، دو شهر بزرگ آفریقای جنوبی یعنی ژوهانسبورگ و کیپ تاون را به یکدیگر متصل می کند. این جاده یا دقیق تر بخواهیم بگوییم بزرگراه، از میان شهر عبور می کند و سالانه میلیون ها توریست را برای ساکنان این شهر می آورد. N1 برای بسیاری از ساکنان نه تنها بیشترین اهمیت را دارد بلکه تنها راه ارتباطی با جهان خارج به شمار می رود.

 

علاوه بر این، ترافیک های جاده نیز به طور قابل توجهی به درآمد جمعیت غالبا بیکار جامعه کمک می کند. به این دلیل که در بعدازظهرها، بسیاری از ساکنان، در دو طرف جاده می ایستند و شروع به فروش محصولات خود به توریست ها می کنند. محصولاتی مانند غذا، نوشیدنی، بنزین و محل اقامت. در عین حال فحشا نیز در این بازار نقش قابل توجهی دارد.

 

سابوتسکی در عکس های خود، صحنه های مختلف خیابانی را به تصویر می کشد و ماهیت هرکدام از آنها را به مخاطب نشان می دهد: بیمارستان هایی با بیمارانی مبتلا به ناتوانی، روسپی های جوانی که برای کمک به خانواده هایشان، خود را می فروشند. البته صحنه های شاد نیز در این مجموعه وجود دارد، مانند توریست هایی که زمین های کشاورزی را تماشا می کنند.

 

سابوتسکی زمان بیشتری را در زندان شهری بوفرد وست می گذراند. زندانیان اکثرا ساکنان شهر هستند که پس از بیکاری طولانی مدت مرتکب جرم شده اند و از خانواده و همسایگان خود دزدی کرده اند. آنها دیگر چیزی در زندگی برایشان باقی نمانده به جز سر وصدایی بی پایان از جاده ای که از کنار زندان شان عبور می کند.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر