موضوعات مهم

کاوه کاظمی: هنوز هم عکاسی به خوش فکری حاتمی نداریم در گفت و گوی اختصاصی با نوریاتو

کاوه کاظمی: هنوز هم عکاسی به خوش فکری حاتمی نداریم

نوریاتو: کاوه کاظمی عکاس سرشناس ایرانی، در گفت و گو با نوریاتو اظهار نظر قابل توجهی درباره زنده یاد شاهرخ حاتمی کرده است. از نظر او حاتمی خوش فکرترین عکاس ایرانی است، او نه تنها در زمان خودش بلکه حتی در سال های بعد و همین امروز نیز از این نظر همتایی ندارد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، کاوه کاظمی عکاس شناخته شده و مدرس عکاسی، در گفت و گو با نوریاتو درباره زنده یاد شاهرخ حاتمی این طور اظهار نظر کرد: «شاهرخ حاتمی عکاسی بود در نوع خود بی نظیر؛ نه فقط در بین عکاسان ایرانی بلکه در میان بسیاری از عکاسان خارجی نیز می توان او را برجسته دانست.»

 

کاظمی در ادامه درباره حاتمی گفت: «او در کودتای ۲۸ مرداد او برای مجله لایف عکاسی می کرد. بعد از آن، از ایران رفت و در اروپا مشغول به کار شد. به جرات می توانم بگویم او کارهایی کرده است که بسیاری از عکاسان دیگر نتوانسته اند انجام دهند. رابطه او با محمد انور سادات به گونه ای بود که به غیر از رفت و آمد در حوزه عکاسی، می توانست هر زمان که لازم است وارد دفتر او شود. حاتمی در زمان افتتاح کانال سوئز نیز با جمال عبدالناصر آشنایی ومراوده داشت.»

 

این عکاس صحبت هایش درباره دیگر فعالیت های حاتمی را این طور ادامه داد: «شاهرخ حاتمی در طول سال های دیگر به هالیوود رفت و شروع به عکاسی از هنرپیشه ها و هنرمندان مختلف کرد، مثلا او از بیتل ها عکاسی کرده است یا از شارون تیت و چارلز منسون نیز عکس هایی داشت. احتمالا می دانید که این بازیگر هالیوودی (همسر رومن پولانسکی) توسط چارلز منسون در منزلش به قتل رسیده است.»

 

او با اشاره به این که حاتمی با مجلات معروفی در سراسر دنیا همکاری و مرواده داشت و عکاسی شناخته شده در زمینه کاری خودش بود، توضیح داد: «حاتمی در زمان انقلاب در فرانسه بود و با دفتر امام خمینی (ره) رابطه ای نزدیک و دوستانه برقرار کرد، به این ترتیب توانست در هواپیمایی که امام را به ایران آورد حضور داشته باشد. عکس هایی که او در آن لحظات از رهبر انقلاب دارد هیچ کس دیگر ثبت نکرده است.»

 

کاظمی صحبت هایش را اینطور ادامه داد: «اگر بخواهم خیلی راحت بگویم او آنقدر باهوش و زرنگ بود که می توانست هرکسی را مجاب کند تا از او عکس بگیرد. الان اگر حضور داشت و می گفت شب است، حرف او را باور می کردید. او در طول انقلاب، بعد از این که همراه با امام (ره) به ایران آمد در داخل کشور ماند و عکس های درجه یکی نیز در این دوران گرفت که کمتر کسی چنین عکس هایی دارد کسانی هستند که ادعا می کنند از دوران انقلاب عکس دارند اما عکس هایی که حاتمی از این دوران دارد بی نظیر و تک هستند.»

 

آن طور که کاظمی توضیح می دهد او بعدها دورباره از ایران رفت اما در زمان جنگ بازگشت: «ما در آن زمان و هنگام گذر از مرز زمینی ترکیه با هم بودیم، هنگامی که او از مرز رد شد دستگیرش کردند، البته الان جای پرداختن به این موضوع و دلیل دستگیری او در ایران نیست. چون در داخل ایران وجه خوبی نداشت و عده ای در تلاش بودند که از او به عنوان شیاد نام ببرند. حتی به خاطر دارم که در روزنامه کیهان یا اطلاعات نوشتند که این شیاد را دستگیر کنید. بعد هم دوباره به خارج از ایران رفت و به فعالیت هایش ادامه داد.»

 

او درباره دلیل ماجراجویی های این عکاس و حضورش در موقعیت های خاص نیز این طور گفت: «او انسانی خوش گذران و بسیار خوش فکر بود. یعنی به این فکر می کرد که از کجا می تواند عکس خوب بگیرد و از آن پول به دست آورد. در این راه هم همیشه موفق بود. البته عکاسی نبود که بتوان گفت خطر می کرد یا در موقعیتی جنگی قرار می گرفت که زیر تیر باشد.»

 

کاظمی با اشاره به این که حاتمی انسانی بسیار خوش مشرب بود و به راحتی می توانست اعتماد دیگران را جلب کند، ادامه داد: «بگذارید این طور برایتان بگویم، نگاه او را نمی‌توان با عکاسانی چون کارتیه برسون، ژوزف کودلکا یا سباستیائو سالگادو مقایسه کرد، چون سوژه‌هایش اصلا نزدیک به این عکاسان نبود، اما در زمینه‌ای که کار می کرد –بیشتر هم هالیوود و عکاسی از هنرپیشه ها بود- و این که توانست اتفاقاتی را در انقلاب ایران پوشش دهد، کم نظیر بود.»

 

کاظمی درباره کتاب عکس های او از دوران انقلاب نیز گفت: «او همچنین کتابی از عکس‌هایش در دوران انقلاب دارد که در حال حاضر تقریبا نایاب است و فکر می کنم یک نسخه از آن در کتابخانه ملی موجود باشد. عنوان این کتاب «الله اکبر» است و عکس های برگزیده او از انقلاب در آن منتشر شده است. فکر می‌کنم مشکلاتی که برای او در داخل به وجود آمد و با او چندان خوب نبودند به همین کتاب باز می گشت. او با کسانی که اسپانسر این کتاب شده بودند در مسائل مالی به مشکل برخورده بود.»

 

او در پایان درباره حاتمی این طور گفت: «نکته ای که فکر می کنم گفتن آن مهم است این است که عکاسان جوان ایرانی حاتمی را نمی شناسند و قدیمی ترها هم که او را می شناسند ممکن است به خوبی از او یاد نکنند، اما این را باید درباره او بگویم عکاسی به خوش فکری و باهوشی حاتمی چه در دوران خودش و چه حالا، وجود نداشته و ندارد. هنوز کسی نیست که بتواند به خوبی او به سوژه هایش نزدیک شود و از آن ها عکاسی کند.»

 

 

گفت و گو از مرضیه قزوینی زاده

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها