موضوعات مهم

بهترین عکس من: کریستی مک کلور

بهترین عکس من: کریستی مک کلور

ترجمه اختصاصی نوریاتو: کریستی مک کلور، در سال ۱۹۶۶ در واشنگتن به دنیا آمد. او تحصیلاتی در زمینه عکاسی ندارد و خود را عکاسی آماتور می نامد. اما عکسی که از آتش سوزی ایگل کریک در ایالت اورگان گرفت، باعث شهرت او شد و در تمام خبرگزاری ها و رسانه ها منتشر شد.

 

به گزارش مجله نوریاتو، کریستی مک کلور در مصاحبه ای با گاردین از بهترین عکس خود می گوید:

 

در اوائل ماه سپتامبر، در ارتفاع ۱۴۰۰۰ پایی از سطح زمین، در فراز آسمان اورگان بودم که متوجه آتش سوزی ایگل کریک شدم. خود را برای سومین روز شیرجه آماده می کردم که توده عمودی از دود را دیدم که در پرش قبلی ام آن را ندیده بودم. بسیاری از آتش سوزی ها در این زمان از سال رخ می دهند، برای همین تعجب آور نبود. اما متوجه نشدم که چقدر این آتش سوزی می تواند عظیم باشد یا اینکه این آتش سوزی در ایگل کریک، یکی از مسیرهای موردعلاقه من برای پیاده روی رخ داده است.

 

چند روز بعد، پس از گسترش آتش، برای عکاسی به این منطقه رفتم. چندبار مسیر را گم کردم و دوباره هدایت شدم تا اینکه خود را در پارکینگ زمین گلفی پیدا کردم که قبلا نمی دانستم چنین زمینی در آنجا وجود دارد. با دیدن این صحنه کاملا شوکه شدم.

 

وقتی شروع به عکاسی کردم هیچ کسی در زمین نبود. فقط می خواستم از آتش عکس بگیرم. آتشی که نگاه کردن به آن زیبا بود و در عین حال فکر کردن به آن نیز وحشتناک و دلهره آور بود. وقتی که گلف بازان به زمین رسیدند، دقیقا وسط عکس من قرار گرفتند. اما متوجه شدم که اتفاقا حضور آنها در کادر باعث می شود تا عکس خوب و جالبی بگیرم. این آخرین فرصت آنها برای تفریح در آن روز بود و برای من نیز، این صحنه نشان دهنده این بود که چگونه زندگی برخلاف همه اتفاقاتی که در آن رخ می دهد، به مسیر خود ادامه می دهد.

 

ممکن است به نظر برسد که این گلف بازان چنین اتفاقی بزرگی که در پشت سرشان در حال رخ دادن است را نادیده گرفته اند، اما این تصویر فقط نشان دهنده کسری از ثانیه در آن روز است. آنها بسیار نگران بودند و دائما درباره اینکه چقدر این حادثه وحشتناک است، با یکدیگر صحبت می کردند.

 

در گرفتن این عکس خیلی خوش شانس بودم. همه چیز به درستی کنار هم چیده شد. من عکاس حرفه ای نیستم. شما با دیدن این عکس می توانید بگوئید که عکاس کاملا نمی دانسته که در حال انجام چه کاری است. به دلیل پخش شدن خاکسترها در هوا کمی تصویر به نظر دانه دانه می آید. من تلاش کردم تا تنظیمات دوربین خود را تغییر دهم تا بهترین تصویر را بگیرم. اما نور دائما در حال تغییر بود. آتش شعله می کشید و دود همه جا را گرفته بود. این تصویر کیفیتی برای چاپ کردن ندارد اما می تواند توجه مردم را جلب کند.

 

علت اینکه چرا این تصویر به عنوان نمادی برای تغییرات آب و هوایی معرفی شد را درک می کنم. اما طبق گزارشات، آتش سوزی توسط پسر ۱۵ ساله ای به وجود آمده بود که در حال آتش بازی بوده است. مردم می گویند رفتن به این زمین گلف کار خطرناکی است اما این حرف درستی نیست. آتش بیش از یک مایل از رودخانه فاصله دارد و اگرچه می تواند آب را در بربگیرد اما آتش برای سوختن به سوخت نیاز دارد. زمین گلف هیچ درختی ندارد و کاملا خشک است. شما حتی نمی توانید از جایی که ما در این عکس ایستاده بودیم، گرما را حس کنید.

 

من برای دریافت واکنش ها به این عکس، آماده نبودم. یکی از دوستانم عکس را برای ردیت (Reddit) فرستاد. حتی نمی دانستم Reddit چیست. یک روز تلویزیون را روشن کردم و دیدم که عکس من در اخبار صبحگاهی درحال نمایش است. در آن لحظه به این فکر می کردم که آنها چطور این عکس را پیدا کرده اند؟ بعدها شنیدم شخصی به نام دیوید سیمون این عکس را توئیت کرده و این توضیح را نوشته است: در معبدی از نمادهای بصری امروز آمریکا؛ این تصویری از پول است. واکنش ها به عکس خیلی شدید بود.

 

بعضی ها فکر می کنند که این عکس تقلبی است و من هم می توانم علت آن را بفهمم. این عکس صحنه عجیب و غریبی را نشان می دهد. آخر چه کسی کنار آتش گلف بازی می کند؟ علاوه بر این من لنز بزرگی ندارم. شما می توانید خطی را در نقطه ای ببینید که سایه گلف بازان در تاریکی با نوری که روی چمن سبز افتاده، ترکیب شده و باعث تغییراتی در عکس شده است. اما این فقط افکتی است که به آن انحراف رنگی می گویند و اگر دوربین بهتری داشتم، این اتفاق نمی افتاد.

 

آتش تقریبا ۵۰ هزار هکتار گسترش پیدا کرد و با وجود چهار روز بارانی، امروز نیز در حال دود کردن است. مدت زمان زیادی طول خواهد کشید تا مردم بتوانند به مسیرهای پیاده روی آنجا بروند. چندین درخت بزرگ هنوز احتمال سقوط دارند.

 

 

کریستی مک کلور

کریستی مک کلور مجله عکس نوریاتو

تولد: واشنگتن، ۱۹۶۶

 

دانش آموخته: من هیچ تحصیلاتی در زمینه عکاسی ندارم و عکاسی آماتور هستم.

 

تحت تاثیر: طبیعت و حیات وحش بسیاری از عکس های من را تحت تاثیر قرار داده است.

 

بهترین دستاورد: همین عکس

 

بدترین دستاورد: از دست دادن حافظه دوربینم.

 

توصیه کلیدی: همیشه با خود دوربین داشته باشید. شما هیچ وقت نمی دانید که چه اتفاقی می خواهد رخ دهد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها