بی خانمان در خانه روایت جورجیو بیانچی از آوارگان سوری

بی خانمان در خانه

ترجمه اختصاصی نوریاتو: جورجیو بیانچی ، در سال ۱۹۷۳ در رم متولد شد. او در عکاسی خود، همیشه توجه ویژه ای به مسائل سیاسی و انسان شناختی داشته است. بیانچی به عنوان یک عکاس آزاد، بر پروژه های شخصی بلند مدت و سفارش های مختلف تمرکز دارد.

 

به گزارش مجله نوریاتو، جورجیو بیانچی، تاکنون روایت های متعددی را در کشورهایی همچون سوریه، اوکراین، بورکینافاسو، ویتنام، میانمار، نپال، هند و سراسر اروپا پوشش داده است. او از سال ۲۰۱۳ چندین سفر به اوکراین داشته است. جایی که از نزدیک بحران اوکراین را از تظاهرات یورومیدان تا آغاز جنگ میان ارتش و طرفداران جدایی طلب روسی، دنبال کرد.

 

جورجیو بیانچی تاکنون جوایز بین المللی بسیاری به دست آورده است و کارهایش در روزنامه و مجلات مختلفی منتشر شده است. او در سال ۲۰۱۶، عکاسی از درگیری های سوریه را آغاز کرد.

 

بیانچی در استیتمنت یکی از مجموعه عکس های خود با عنوان «بی خانمان در خانه»، یکی از روایت های خود از مشکلات مردم سوریه را بیان می کند:

 

همه سوری های آواره در ساختمان های ویران شده زندگی نمی کنند. اولین محل سکونت برای بسیاری از آنها، پناهگاه هایی است که توسط مقامات محلی تهیه شده، مانند پناهگاهی در طرطوس، یکی از شهرهای ساحلی دریای مدیترانه.

 

این پناهگاه در اصل ساختمانی اداری بود اما مقامات محلی زمانی که خانواده های بی خانمان شروع به ساکن شدن در آن کردند، آن را تبدیل به پناهگاه کردند. در حال حاضر ۲۰۰ خانواده در این ساختمان زندگی می کنند. اما تعداد آنها دائما در حال تغییر است. مردم در قدم اول به اینجا می آیند و به محض اینکه جایی برای ماندن پیدا کنند، ساختمان را ترک می کنند.

 

در این پناهگاه، نیازهایی مانند مسکن، تحصیلات و مراقبت های بهداشتی اولیه تامین شده است. اکثر کارگران آنجا را افراد داوطلب تشکیل می دهد. افرادی که بسیاری از آنها نیز بی خانمان هستند. سازمان ملل متحد، تعداد افراد آواره در سوریه را بیش از ۶٫۵ میلیون نفر برآورد کرده و اعلام کرده است که بعد از حلب، دمشق بیشترین تعداد افراد بی خانمان را به خود اختصاص داده است.

 

هنوز بخش هایی از کشور در اختیار رژیم سوریه است و از حملات هوایی در امان است. سازمان های داوطلبانه زیادی در این بخش ها وجود دارند و سوری هایی را به خود جذب می کنند که تحت تعقیب سرویس های امنیتی قرار نگرفته اند و می توانند به راحتی از این مناطق عبور کنند.

 

اما بسیاری از افراد بی خانمان هنوز در مرز زندگی می کنند. خطوط مرزی دائما در حال تغییر هستند و حتی در مناطق امن تر نیز فشار اقتصادی در حال افزایش است.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر