موضوعات مهم

با سوژه خود ارتباط برقرار کنید پنج درسی که درباره عکاسی از سباستیائو سالگادو آموختم- 4

با سوژه خود ارتباط برقرار کنید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: سباستیائو سالگادو نقاش و عکاسی اهل برزیل است. او دانش آموخته اقتصاد از دانشگاه سائوپولو برزیل است. بعد از وقوع کودتای نظامی در برزیل، کشورش را به همراه همسر خود به مقصد فرانسه ترک کرد. در فرانسه به ادامه تحصیل در مقطع دکتری پرداخت و همزمان به عنوان اقتصاددان برای سازمان های بین المللی قهوه شروع به فعالیت کرد. فعالیت او در این سازمان ها باعث می شد تا اغلب برای ماموریت های کاری به آفریقا سفر کند.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در یکی از سفرهای سالگادو به آفریقا، همسرش به او دوربین لیکا هدیه داد و زندگی سالگادو در مسیر جدیدی قرار گرفت. در سال ۱۹۷۳ شغل خود را رها کرد و به طور کامل مشغول عکاسی شد. سالگادو ابتدا عکاسی خبری بود اما چند سال بعد آژانس عکس خود را تاسیس کرد و به عکاسی مستند اجتماعی به ویژه کارگران در کشورهای توسعه نیافته پرداخت.

 

به طور کلی می توان گفت موضوعات عکاسی او بیشتر درباره مردم، چشم انداز و طبیعت است. موضوعاتی که با پس زمینه های اجتماعی و سیاسی ترکیب شده اند. اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از ۵ درسی می گوید که درباره عکاسی از سباستیائو سالگادو آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۴٫ با سوژه خود ارتباط برقرار کنید

 

سیاستیائو سالگادو در مصاحبه ای می گوید: «اگر می خواهید از یک انسان عکسی بگیرید، باید تلاش کنید تا شان و منزلت او رعایت شود. در غیر این صورت هیچ دلیلی ندارد که بخواهید عکاسی کنید. این شیوه من برای نگاه کردن به همه چیز است.»

 

از نظر من، هرعکسی که می گیرید، پرتره ای از خودتان است. شما از دیگران به گونه ای عکاسی می کنید که می خواهید از خود عکس بگیرید.

 

در حوزه اخلاقیات در عکاسی خیابانی، بحث های زیادی وجود دارد. اینکه موضوعی، حقیقتا صحیح یا غلط است، خود یک بحث ریشه دار در عکاسی خیابانی است. نهایتا شما به عنوان یک عکاس، باید به گونه ای از دیگران عکاسی کنید که به خودتان احساس راحتی و صداقت بدهد.

 

وقتی از مردم در خیابان عکاسی می کنیم، ارتباطی پنهانی بین ما و سوژه ها به وجود می آید. و اگر این ارتباط به وجود نیاید، عکاسی امکان پذیر نیست. برای سالگادو عکاسی، خیابانی دوطرفه است که در آن ارتباطی معنوی بین عکاس و سوژه به وجود می آید:

 

«این عکاس نیست که عکس می گیرد بلکه انسان است که این کار را انجام می دهد. برای برقراری ارتباط با سوژه هایم، کمی از زندگی ام می گویم و آنها هم کمی از خودشان می گویند.»

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها