موضوعات مهم

واقعیت ها را عریان ببینید هفت درسی که درباره عکاسی از سرجیو لارین آموختم- 1

واقعیت ها را عریان ببینید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: سرجیو لارین در سال ۱۹۳۱ در شیلی متولد شد. او در سال ۱۹۴۹، قبل از اینکه عکاسی را آغاز کند، در رشته موسیقی تحصیل می کرد. کمی بعد تا سال ۱۹۵۳ رشته جنگلداری را در دانشگاه کالیفرنیا ادامه داد. سپس سفری به سراسر اروپا و خاورمیانه داشت و از آنجا فعالیت اش را به عنوان عکاسی آزاد آغاز کرد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در عکس های لارین، رد پایی از آثار نویسندگان لاتینی هم عصرش مانند گابریل گارسیا مارکز، ماریو بارگاس یوسا و پابلو نرودا دیده می شود. در حقیقت عکس‌های او نمایان‌گر نگاهی است که در آن رویا و تداعی معنا به همان اندازه اهمیت دارند که حقایق و واقعیت.

 

لارین شخصیتی انزواطلب داشت. در اواخر دهه ۱۹۶۰، عکاسی را برای همیشه رها کرد و برای انجام تمرینات یوگا و زندگی در روستا به کوه های شیلی رفت. او در سال ۲۰۱۲ در ۸۰ سالگی از دنیا رفت.

 

اریک کیم(عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هفت درسی می گوید که در عکاسی از سرجیو لارین آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۱٫ واقعیت ها را عریان ببینید

 

سرجیو لارین در جایی می گوید: « عکاسی مانند به تنهایی قدم زدن در جهان است. جهان متعارف و معمولی، حجاب بر چشمان شما می اندازد، برای عکاسی باید راهی پیدا کنید تا این حجاب را از میان بردارید.»

 

من این نگاه عمیق و فلسفی لارین را دوست دارم. در همین راستا باید بگویم که عکاسی را برای خود این گونه تعریف می کنم: ابزاری برای درک عمیق تر واقعیت. علاوه بر این عکاسی به من کمک می کند تا همه چیز را در این دنیا بهتر ببینم و فقط مانند کاربر معمولی تلفن های هوشمند به اطرافم نگاه نکنم.

 

یکی از بهترین روش ها برای تفکر و آرام سازی روح، پیاده روی است. باید هدفون ها را از گوش هایتان دربیاورید و فقط از راه رفتن در شهر یا محله تان لذت ببرید. من شخصا در این زمان ها ایده های جالبی به ذهنم می رسد. همچنین فرصتی نادر برای تنها بودن است.

 

از نظر من، به طور کلی عکاسی راهی برای بیان و کشف خود است. هرچقدر بیشتر عکاسی کردم، خودم را بهتر شناختم.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها