موضوعات مهم

خود را از قراردادهای ذهنی، رها سازید هفت درسی که درباره عکاسی از سرجیو لارین آموختم- 2

خود را از قراردادهای ذهنی، رها سازید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: سرجیو لارین در سال ۱۹۳۱ در شیلی متولد شد. او در سال ۱۹۴۹، قبل از اینکه عکاسی را آغاز کند، در رشته موسیقی تحصیل می کرد. کمی بعد تا سال ۱۹۵۳ رشته جنگلداری را در دانشگاه کالیفرنیا ادامه داد. سپس سفری به سراسر اروپا و خاورمیانه داشت و از آنجا فعالیت اش را به عنوان عکاسی آزاد آغاز کرد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در عکس های لارین، رد پایی از آثار نویسندگان لاتینی هم عصرش مانند گابریل گارسیا مارکز، ماریو بارگاس یوسا و پابلو نرودا دیده می شود. در حقیقت عکس‌های او نمایان‌گر نگاهی است که در آن رویا و تداعی معنا به همان اندازه اهمیت دارند که حقایق و واقعیت.

 

لارین شخصیتی انزواطلب داشت. در اواخر دهه ۱۹۶۰، عکاسی را برای همیشه رها کرد و برای انجام تمرینات یوگا و زندگی در روستا به کوه های شیلی رفت. او در سال ۲۰۱۲ در ۸۰ سالگی از دنیا رفت.

 

اریک کیم(عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هفت درسی می گوید که در عکاسی از سرجیو لارین آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۲٫ خود را از قرارداد رها سازید

 

سرجیو لارین در مصاحبه ای می گوید: « یک تصویر زیبا، در حالتی از ظرافت و زیبایی به وجود می آید. زیبایی هنگامی خود را نشان می دهد که فارغ از هر قید و بند و قراردادی باشد. مانند کودکی که به تازگی مشغول کشف جهان پیرامونش است.»

 

در عکاسی، یکی از راه ها برای رها و آزاد ماندن این است که ذهن یک تازه کار را داشته باشید. اولین باری که دوربین تان را دست گرفتید، به یاد دارید؟ به خاطر دارید که چقدر هیجان زده بودید؟

 

اما با گذشت زمان و به دست آوردن تخصص، دیگر دیدگاه ما در عکاسی خلوص کمتری دارد، کنجکاوی کمتری داریم و کمتر تفکر می کنیم. در حقیقت ما به ذهن متخصص خود اجازه می دهیم تا بر دیدگاه مان سایه بیاندازد. و فقط به دنبال بستن قرارداد هستیم. قوانین عکاسی را می آموزیم و به دنبال آن توانایی های خلاقانه مان کاهش می یابد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها