موضوعات مهم

سلیقه خود را دنبال کنید هفت درسی که درباره عکاسی از سرجیو لارین آموختم- 4

سلیقه خود را دنبال کنید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: سرجیو لارین در سال ۱۹۳۱ در شیلی متولد شد. او در سال ۱۹۴۹، قبل از اینکه عکاسی را آغاز کند، در رشته موسیقی تحصیل می کرد. کمی بعد تا سال ۱۹۵۳ رشته جنگلداری را در دانشگاه کالیفرنیا ادامه داد. سپس سفری به سراسر اروپا و خاورمیانه داشت و از آنجا فعالیت اش را به عنوان عکاسی آزاد آغاز کرد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در عکس های لارین،رد پایی از آثار نویسندگان لاتینی هم عصرش مانند گابریل گارسیا مارکز، ماریو بارگاس یوسا و پابلو نرودا دیده می شود. در حقیقت عکس‌های او نمایان‌گر نگاهی است که در آن رویا و تداعی معنا به همان اندازه اهمیت دارند که حقایق و واقعیت.

 

لارین شخصیتی انزواطلب داشت. در اواخر دهه ۱۹۶۰، عکاسی را برای همیشه رها کرد و برای انجام تمرینات یوگا و زندگی در روستا به کوه های شیلی رفت. او در سال ۲۰۱۲ در ۸۰ سالگی از دنیا رفت.

 

اریک کیم(عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هفت درسی می گوید که در عکاسی از سرجیو لارین آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۴٫ سلیقه خود را دنبال کنید

 

سرجیو لارین در جایی می گوید: «هرگز چیزی را تحمل نکنید. اگر مجبور به عکاسی از موضوعی باشید که به آن علاقه ای ندارید، تصاویرتان حالت شاعرانه خود را از دست خواهد داد. همیشه به دنبال سلیقه خود باشید. شما زندگی هستید و زندگی چیزی است که شما انتخاب می کنید. چیزی را که دوست ندارید، اصلا نگاه نکنید. شما تنها معیار هستید.»

 

من می توانم در همه جا از موضوعاتی، الهام بگیرم. اما امروزه عکاسان، احساس الهام گرفتن ندارند و فقط هر روز عکاسی می کنند. گاهی اوقات نیز فکر می کنیم که خرید یک دوربین جدید به ما دوباره الهام می دهد تا عکس بگیریم.

 

من نیز الهام گرفتن برای عکاسی را کار سختی می دانم. اما عجیب است که من بیشتر خود را مجبور می کنم تا عکاسی کنم و کمتر خود را وادار می کنم که الهام بگیرم. به نظرم بهترین عکس های من مربوط به زمانی است که کمتر استرس داشته ام و مجبور به عکاسی نبوده ام.

 

اگر می خواهید که با حالت شاعرانه ای عکاسی کنید نباید مجبور به عکس گرفتن باشید. در غیر این صورت این عکاسی دیگر از روح شما نشات نگرفته و اعتباری نخواهد داشت

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها