موضوعات مهم

چشم در برابر چشم روایت استفانو اسیراتو از زندگی خانواده های درگیر انتقام در آلبانی

چشم در برابر چشم

ترجمه اختصاصی نوریاتو: استفانو اسیراتو در سال ۱۹۷۴ در بولونیا ایتالیا متولد شد. او در همان شهر در رشته علوم سیاسی تحصیل کرد. اسیراتو عکاسی آزاد است که غالبا موضوعات عکس های او بر مسائل اجتماعی تمرکز دارد. آثار او در نشریات و نمایشگاه های مختلف بین المللی به نمایش گذاشته شده است.

 

به گزارش مجله نوریاتو، استفانو اسیراتو در استیتمنت مجموعه عکس خود با عنوان «چشم در برابر چشم» می گوید:

 

در آلبانی در یک دهه گذشته، سنت های چند صدساله ی انتقام های خونین جانی دوباره گرفته است. خلا در سیستم قانونی به جا مانده از فروپاشی شوروی، بسیاری از آلبانی ها را به قوانین مشترک ریشه های قبیله ای خود بازگردانده است. این قوانین، حق اعضای یک خانواده  را شامل می شود که می توانند از کسی که یکی از افراد خانواده شان را به قتل رسانده، انتقام بگیرند.

 

تقریبا حدود ۲۸۰۰ خانواده آلبانیایی در انزوا خودشان زندگی می کنند. این خانواده ها تلاش دارند تا از سرنوشت قربانیان انتقام های خونین جلوگیری کنند. البته برای هیچ یک از آنها شانسی وجود ندارد. در بعضی از مناطق، حق انتقام به عنوان یک وظیفه تلقی می شود. در حقیقت اجتماع، انتقام را امری اجباری می داند و کاملا در انحصار خود در آورده است.

 

در بسیاری از این موراد این حق موجب خصومت و درگیری های زیادی می شود و زنجیره بی پایانی از جنایت ها را با خود به همراه می آورد. آنچه که من تلاش کردم تا در این مجموعه عکس انجام دهم، نمایش تصاویری بود که بیانگر تاثیر این وضعیت بر زندگی یک خانواده و به خصوص اعضای جوان آن است.

 

در حقیقت، این خانواده ها در تمام روز در خانه های خود به سر می برند و هیچ کاری انجام نمی دهند. من دو خانواده را در آلبانی دیدم که یکی از انتقام می ترسید و دیگری منتظر انتقام بود. در این مجموعه، تلاش کردم تا بر موضوعاتی همچون بی ثباتی عاطفی، افسردگی و خشم این خانواده ها تمرکز کنم.

 

عنوان این مجموعه عکس را «چشم در برابر چشم» گذاشتم. تمرکز اصلی عکس های آن بر تاثیر این بن بست ها بر ذهن و روح افراد است. من به دنبال این هستم تا این موقعیت را به خوبی به تصویر بکشم و به نوعی حمایت سازمان های میانجیگری را برای تنها راه حل ممکن این وضعیت به دست بیاورم: بخشش.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر