موضوعات مهم

بهترین عکس من: اولیویا پارکر

بهترین عکس من: اولیویا پارکر

ترجمه اختصاصی نوریاتو: اولیویا پارکر، عکاسی آمریکایی است که ابتدا در حوزه نقاشی فعالیت داشته است. او در سال ۱۹۷۰ با دنیای عکاسی آشنا شد. پارکر به صورت خودآموز عکاسی را فراگرفت. سوژه عکس های او معمولا شامل اشیا بی جان است. سوژه هایی که از نقاشی های قرن ۱۷ تاثیر گرفته اند.

 

به گزارش مجله  نوریاتو، اولیویا پارکر در مصاحبه ای با گاردین از بهترین عکس خود می گوید:

 

دکترها می گویند آلزایمر قبل از اینکه متوجه حضورش شوید، راه خود را پیدا می کند. همسرم سال گذشته از دنیا رفت، با این حال تاکنون متوجه این عکس نشده بودم. این روزها تازه معنای این عکس را دریافته ام. عکسی را که مشاهده می کنید، در سال ۲۰۰۴ گرفتم. یعنی هفت سال قبل از آنکه متوجه شوم جان بیمار است.

 

در آن زمان، متوجه چیزهای عجیبی در جان شده بودم. اما جان آنها را برایم توجیه می کرد. او ناگهان دست از خواندن رمان برداشت و گفت کتاب های دیگری را باید بخوانم و وقت رمان خواندن ندارم. کمی بعد متوجه شدم، او اصلا کارهایش را انجام نمی دهد. در سال ۲۰۱۱ شرایط جان دیگر کاملا مشهود بود اما باز فکر می کردم که او دارد پیر می شود. تا اینکه کسی به من گفت: لطفا شما جملات ایشان را تمام کنید.

 

جان کسی نبود که به راحتی عصبانی شود اما هنگامی که خانه مان را بازسازی می کردیم، او می خواست همه چیز را تحت کنترل خود دربیاورد. و وقتی که اتفاقات مطابق میل اش رخ نمی داد، هرچیزی را که در ذهن اش می گذشت، روی این کاغذهای زرد رنگ می نوشت. پس از هرجلسه ای که با معماران و مهندسان داشت، و گاهی اوقات در طول جلسات، یادداشت های خود را مانند توپی سفت، مچاله می کرد. من هرگز ندیده بودم که چنین کاری انجام دهد. اکنون متوجه می شوم که این آغاز خشمی بود که جزئی از شخصیت اش به شمار نمی رفت.

 

بسیاری از عکس هایی که از اشیا بی جان گرفته ام را در اطراف خانه ام به تصویر کشیده ام. عکس هایی با فوکوسی شدید و پس زمینه ای تار و محو. گاهی اوقات این کاغذها را مانند توپ پرتاب می کردم و با آنها بازی می کردم. اما روزی تصمیم گرفتم تا از آنها عکاسی کنم. در حقیقت انرژی ای که در مچاله شدن این کاغذها بود مرا به خود جذب می کرد. شکل های زیبایی به خود گرفته بودند. آنها را روی جعبه کوچکی قرار دادم که حلقه قرمز رنگ زیبایی دور آن کشیده شده بود. در پشت کاغذها نیز نوری دلنشین از پنجره می تابید.

 

این خانه را در سال ۱۹۶۷ خریدیم. خانه ای در جزیره زیبایی در ماساچوست. اما به خوبی نتوانستیم از آن نگهداری کنیم. قطعات زیادی برای ساخت آن می خریدیم تا اینکه در سال ۲۰۰۲ شروع به بازسازی خانه کردیم. تا سال ۲۰۰۸ بازسازی آنجا طول کشید اما در تمام این مدت ما در خانه مان زندگی می کردیم. ممکن است که به نظر برسد نظم و انضباط عمیقی که در عکس های من از اشیا بی جان وجود دارد، مقاومتی در برابر همه این آشفتگی ها است.

 

جان در حوزه سرمایه گذاری کسب و کار داشت و به این امور علاقه مند بود: هنر، آموزش، ریاضیات و چگونگی کارکرد اشیا. او انتظار داشت که دیگران نیز درست به اندازه او دقیق باشند. و این حالت او زمانی که آلزایمرش شدیدتر شد، رو به وخامت گذاشت.

 

هنگامی که بالاخره برایش روشن شد که باید دکتر برود، خیلی سخت توانست خود را قانع کند و به مطب برود. جان فقط یکبار این کلمه را گفت. دکتر برایش آلزایمر را هجی کرد و از او خواست تا آن را بنویسد. بعدها از کلمه آلزایمری که جان نوشت، عکس گرفتم.

 

حسی که این تصویر به مخاطب منتقل می کند به نوعی است که گویی این کاغذها قطعه ای از پازل هستند. در این نوع بیماری، به تدریج شخصیت تغییر می کند و شما متوجه آن نمی شوید. به خصوص اگر با فردی که دچار آلزایمر است، زندگی کنید. جان از اینکه چیزهای زیادی را از دست بدهد، می ترسید. از بسیاری از این موارد،عکس گرفتم: کلیپ های کاغذی، یادداشت ها، دفترچه قوانین، باندهای پلاستیکی و حجم زیادی از تی شرت.

 

مجموعه عکس های من درباره جان و بیماری اش، «ناپدید شدن در افق دشت» نام دارد. در ابتدا فکر کردم که اگر او زنده بود شاید از این عکس ها خجالت زده می شد. اما کمی بعد به یاد آوردم که او فردی اجتماعی بود و دوست داشت به آدم ها کمک کند. با این عکس ها انگار او می توانست به مردم کمک کند.

 

اولیویا پارکر

 

تولد: بوستن، اولیویا پارکر مجله عکس نوریاتو۱۹۴۱

 

دانش آموخته: تاریخ هنر در دانشگاه ماساچوست

 

تحت تاثیر: مارتین جانسون، پاول گاگین، رابرت راچنبرگ

 

بهترین دستاورد: وقتی متوجه شدم که بدترین اتفاق برایم رخ داده – مبارزه جان با آلزایمر – که باعث خلق بهترین مجموعه عکس های من شد.

 

بدترین دستاورد: شکستن پایم در سال ۱۹۹۵

 

توصیه کلیدی: همیشه مشغول فکر کردن نباشید. بیرون بروید و عکاسی کنید.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها