موضوعات مهم

به خودتان متکی باشید عکاسی خیابانی با اوژن آتژه- 1

به خودتان متکی باشید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: اوژن آتژه، در سال ۱۸۵۷ در فرانسه متولد شد. بسیاری او را به عنوان پدر عکاسی خیابانی می شناسند. آتژه در طول دوران جوانی اش به عنوان ملوان کار می کرد. کمی بعد به دنیای تئاتر وارد شد و در ۴۰ سالگی نیز دست از این حرفه برداشت. بعد از آن به دنبال عکاسی رفت و زندگی واقعی خود را آغاز کرد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، سبک عکاسی آتژه ترکیبی از مستند نگاری و حدیث نفس است. با این حال باید بگوییم که انگیزه او از عکاسی هنوز برای ما ناشناخته است. او حتی خود را عکاس خیابانی نمی دانست و بیشتر به عنوان گردآورنده مستندات خود را معرفی می کرد تا عکاسی هنری.

 

کارهای اوژن آتژه از دو دیدگاه، منحصربه فرد شناخته می شود. از یک سو باید به این حقیقت اشاره کرد که آتژه، خلق کننده فهرست بصری فوق العاده ای از ثمرات فرهنگ فرانسوی در قرن نوزدهم بوده است. از سوی دیگر، او به عنوان یک عکاس مقتدر و اصیل شناخته شده است؛ عکاسی که کارهایش به عنوان معیاری در عکاسی خیابانی معرفی شده و بسیاری از عکاسان معاصر عکس هایشان را با آثار او می سنجند.

 

در این مجموعه مقاله، اریک کیم (عکاس آمریکایی) از ۶ درسی می گوید که درباره عکاسی خیابانی از اوژن آتژه آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۱٫ به خودتان متکی باشید

 

یکی از نکات فوق العاده درباره اوژن آتژه، خودکار بودن او است. آتژه، تقریبا روزانه با اتوبوس در اطراف پاریس می چرخید و دوربین و سه پایه بزرگش را که بیش  ۲۰ کیلو وزن داشت، با خود حمل می کرد. آتژه در کارهایش هیچ جزئیاتی را نادیده نگرفته است. آرشیو تقریبی عکس های او بیش از ۸۰۰۰ عکس تخمین زده شده است.

 

او ماموریت اش در زندگی را این می دانست که از هر بُعدی از پاریس، مستندنگاری انجام دهد. اما در اینجا این سوال مطرح می شود که چه چیزی آتژه را تحریک می کرد که از پاریس عکاسی کند؟ در اواخر دهه ۱۸۹۰، شهروندان زیادی وجود داشتند که نگران حفاظت از مناطق تاریخی پاریس بودند. این امر منجر به شکل گیری کمسیون شهرداری پاریس و توجه ویژه به ابعاد تاریخی این شهر شد. با توجه با این علاقه برای حفظ شهر پاریس، آتژه مخاطبان زیادی برای نمایش عکس هایش داشت.

 

اما می توانم بگویم که شخصا از عکس های آتژه کمتر الهام گرفته ام و بیشتر شور و شوق اش مرا تحت تاثیر قرار داده است.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها