موضوعات مهم

سعی کنید عکس هایتان فایده ای برای اجتماع داشته باشد عکاسی خیابانی با اوژن آتژه- 2

سعی کنید عکس هایتان فایده ای برای اجتماع داشته باشد

ترجمه اختصاصی نوریاتو: اوژن آتژه، در سال ۱۸۵۷ در فرانسه متولد شد. بسیاری او را به عنوان پدر عکاسی خیابانی می شناسند. آتژه در طول دوران جوانی اش به عنوان ملوان کار می کرد. کمی بعد به دنیای تئاتر وارد شد و در ۴۰ سالگی نیز دست از این حرفه برداشت. بعد از آن به دنبال عکاسی رفت و زندگی واقعی خود را آغاز کرد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، سبک عکاسی آتژه ترکیبی از مستند نگاری و حدیث نفس است. با این حال باید بگوییم که انگیزه او از عکاسی هنوز برای ما ناشناخته است. او حتی خود را عکاس خیابانی نمی دانست و بیشتر به عنوان گردآورنده مستندات خود را معرفی می کرد تا عکاسی هنری.

 

کارهای اوژن آتژه از دو دیدگاه، منحصربه فرد شناخته می شود. از یک سو باید به این حقیقت اشاره کرد که آتژه، خلق کننده فهرست بصری فوق العاده ای از ثمرات فرهنگ فرانسوی در قرن نوزدهم بوده است. از سوی دیگر، او به عنوان یک عکاس مقتدر و اصیل شناخته شده است؛ عکاسی که کارهایش به عنوان معیاری در عکاسی خیابانی معرفی شده و بسیاری از عکاسان معاصر عکس هایشان را با آثار او می سنجند.

 

در این مجموعه مقاله، اریک کیم (عکاس آمریکایی) از ۶ درسی می گوید که درباره عکاسی خیابانی از اوژن آتژه آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۲٫ سعی کنید عکس هایتان فایده ای برای اجتماع داشته باشد

 

اوژن اوتژه، در مصاحبه ای در سال ۱۹۲۰ می گوید:« اکنون که به هفتادسالگی رسیده ام و جانشین و وارثی برای خود ندارم، نگران آینده هستم. نمی دانم قرار است چه بلایی بر سر نگاتیوهایم بیاید. مجموعه زیبایی که می تواند دست هر کسی بیافتد و نهایتا از بین برود، بدون اینکه فایده ای برای کسی داشته باشد.»

 

از نظر من هدف عکاسی به لحاظ فلسفی، به اشتراک گذاشتن آن با دیگران است. علاوه بر این، منظور از عکاسی یا انجام هرکاری در زندگی چیست اگر برای جامعه فایده ای نداشته باشد؟

 

با وجود اینکه باور دارم عکس گرفتن برای دل خود امر مهمی است اما احساس می کنم به عنوان عکاس خیابانی وظیفه و تعهد خاصی بر گردن ما است. ما باید عکس هایی بگیریم که به نوعی بتواند به جامعه کمک کند.

 

بنابراین باید بگوییم که گرفتن عکس های خیابانی زیبا به همان اندازه می تواند ساده باشد که نشان دادن زیبایی زندگی روزمره به مخاطبان ساده است. یا می توانیم بگوییم که ماموریت ما در دنیا این است که بیشتر مستندنگاری مانند اوژن آتژه باشیم. عکاسی که تصاویری خلق می کند که فرزندانش در آینده بتوانند با رجوع به آن گذشته را بهتر درک کنند.

 

همچنین شما می توانید عکاسی خیابانی با موضوع مشکلات اجتماعی را دنبال کنید. عکس هایی که نشان دهنده بیماری و مسائل اجتماع است و بیانیه ای درباره دنیا در دل خود دارد.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها