موضوعات مهم

«سلفی نابلدان»؛ سلفی‌هایی که دیگر واقعیت را نشان نمی‌دهند

«سلفی نابلدان»؛ سلفی‌هایی که دیگر واقعیت را نشان نمی‌دهند

نوریاتو: نمایشگاه «سلفی نابلدان»، مجموعه‌ای از عکس‌های حمید جانی پور از روز گذشته در گالری سایان در اصفهان روی دیوار رفته است. این مجموعه موقعیت جالبی از کسانی را مورد توجه قرار داده است که در حال گرفتن سلفی از خود هستند.  جانی‌پور در این‌باره با نوریاتو گفت‌وگو کرده است که در ادامه می‌خوانید.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، نمایشگاه عکس «سلفی نابلدان» تا ششم دی‌ماه در گالری سایان در اصفهان ادامه خواهد داشت.

 

حمید جانی‌پور در این‌باره به نوریاتو می‌گوید:‌ »نمایشگاه عکس «سلفی نابلدان» پیش از این در سال گذشته در گالری دنا روی دیوار رفته بود. ایده مجموعه نیز از واژه سلف پرتره گرفته شده است، واژه‌ای که برای هنرمندان واژه پر اهمیت و حتی مقدسی است. بزرگترین هنرمندان دنیا برای این‌که بتوانند حال و هوای خود، یا آن و لحظه خود را به تصویر بکشند، سلف پرتره خود را می‌ساختند. نقاشان بزرگ تصویری از خودشان می‌کشیدند که بعدها عکاسان نیز همین شیوه را پیش گرفتند، البته ما این اتفاق را در دیگر حوزه‌های تجسمی نیز می‌بینیم.»

 

این عکاس ادامه می‌دهد: «ذات سلف پرتره به این بود که آدم‌ها لحظه‌ای را به تصویر می‌کشیدند که مخصوص به خودشان بود، چیزی که در واقع بسیاری از مخاطبان نمی‌توانستند ببینند؛ اما به مرور زمان این ماجرا در میان مردم نیز رواج پیدا کرد و به واسطه دوربین‌های که در اختیار مردم قرار گرفته است، سلف پرتره‌های متعددی ثبت شدند. قسمت فاجعه‌بار این‌جاست که سلف پرتره تبدیل شد به سلفی و آدم‌ها دیگر خود واقعی‌شان را به تصویر نکشیدند و شروع کردند به تولید تصاویری که از خودشان زیباتر بود. به این ترتیب ماجرا سلف پرتره تغییر کرد و ما به جای داشتن تصویری واقعی‌تر، تصویری غیرواقعی از آدم‌ها را در آن می‌بینیم.»

 

او درباره مجموعه عکس‌هایش در این‌باره نیز می‌گوید:‌ »مجموعه «سلفی نابلدان» به سلفی‌های مشمئزکننده امروزی پرداخته است. در بخشی از این نمایشگاه با توجه به جریانی که توسط آمدن موبایل به زندگی روزمره ایجاد شده است، من پیوندی به دهه پنجاه و چهل زده‌ام و در عکس‌های این مجموعه می‌بینیم که آدم‌های نابلد آن زمان، اگر قرار بود از خودشان سلفی بگیرند، چطور این تصاویر را ثبت می‌کردند.»

 

به گفته او این مجموعه دو راوی دارد: «یک روای اول شخص، که آدم‌هایی در حال عکاسی از خود با موبایل هستند و یک راوی دانای کل، که من به عنوان عکاس هستم و در این صحنه‌ها حضور دارم. یعنی از هر اتفاق دو عکس از دو زاویه مختلف وجود دارد. یکی فریم عکسی است که خود سوژه‌ها ثبت کرده‌اند و فریم دیگر عکسی است که من از آن‌ها در این لحظه گرفته‌ام. این دو تصویر در کنار هم قرار گرفته و در یک قاب قرار گرفته است.»

 

آن‌طور که جانی‌پور توضیح می‌دهد، ثبت تصاویر این مجموعه در حدود ۵ ماه به طول انجامیده است: «در این مدت نزدیک به ۱۰۰ فریم عکس گرفته شد و به مرور زمان از آن‌ها کم شد تا این‌که در نهایت ۲۰ فریم از آن‌ها روی دیوار رفت. این مجموعه اولین‌بار در گالری دنا روی دیوار رفت و سه ماه بعد، با توجه به این‌که مجموعه‌داری به این آثار علاقه‌مند شده بود نمایشگاهی از این آثار در پاریس نیز برگزار شد که همزمان با این نمایشگاه کتابی از این مجموعه با همکاری نشر مشکلی منتشر شد و به این ترتیب نظرات جالب و حتی عجیبی درباره این مجموعه به دست من رسید. امسال نیز گالری سایان در اصفهان نسبت به برگزاری این نمایشگاه ابراز علاقه کرد، البته تا جایی که می‌دانم گالری دنا و این گالری در حال همکاری هستند و برخی از نمایشگاه‌های دنا در این گالری نیز تکرار می‌شود، البته این نمایشگاه با توجه به علاقه مسئولان این گالری به نمایش در آمده است.»

 

این نمایشگاه تا شش دی ماه در گالری سایان واقع در اصفهان، خیابان آذر، بن بست سی ودوم(امین)، شماره۱۷ برپا خواهد بود.

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها