موضوعات مهم

بهترین عکس من: مایکل ولف

بهترین عکس من: مایکل ولف

ترجمه اختصاصی نوریاتو: مایکل ولف در سال ۱۹۵۴ در مونیخ به دنیا آمد. عکاسی آلمانی که هم اکنون در هنگ کنگ زندگی می کند. موضوع اکثر عکس های او زندگی روزمره در شهرهای بزرگ است.

 

به گزاش مجله نوریاتو، مایکل ولف در مصاحبه ای با گاردین از بهترین عکس خود می گوید:

 

به مدت ۲۲ سال در هنگ کنگ زندگی کرده ام اما هنوز هم در آنجا احساس می کنم یک خارجی هستم. کوچه های پشتی آن برای من به عنوان یک عکاس، تبدیل به زیستگاهی طبیعی شده است. می توانم ۱۲ ساعت در روز در خیابان های باریک، در پشت رستوران های شلوغ، خانه های مسکونی و مغازه ها سرگردان باشم.

 

این مکان ها می توانند جای ناخوشایندی باشند – پر از مبل های شکسته، زباله های الکترونیکی، سوسک و پسماندهای غذایی. اما من هنوز هم با چیزهای عجیبی که در هنگ کنگ می بینم، سورپرایز می شوم. از سوی دیگر عاشق همین موضوعات عجیب و غریب هستم. نمی توانم تصور کنم که در جای دیگری زندگی کنم.

 

در آوریل ۲۰۰۳، وقتی در میان خانه های مسکونی بزرگ در اطراف محله کولون قدم می زدم، به رستوران چینی کوچکی برخوردم. آن رستوران تراسی داشت که می توانستید روی آن بایستید. در تراس ایستاده بودم که ناگهان سرم را بالا آوردم و چهار اردک صورتی و پوست کنده ای را دیدم که به قلاب هایی فلزی آویزان شده بودند.

 

این صحنه برای محلی ها، کاملا طبیعی بود. اما برای فردی که هنوز در این کشور احساس خارجی بودن می کند، صحنه ای کاملا عجیب بود. این اتفاق در دورانی رخ داد که سارس (آنفلونزای مرغی) در کشور شیوع پیدا کرده بود. در آن زمان به دنبال سوژه هایی بحث برانگیز بودم.

 

به سرعت دوربینم را آماده کردم و چند شات با نور فلاش زدم. اردک ها را در کادری قرار دادم که در پشت سرشان ساختمان مسکونی بزرگی قرار داشت. هیچ آسمانی در کادر وجود ندارد و به چشم فرصت فرار نمی دهد. البته این شیوه نمادینی است که در اکثر کارهایم از آن استفاده می کنم.

 

این عکس هنوز هم می تواند مرا به لبخند بیاندازد. در برهه ای اساسی در زندگی ام این عکس را گرفتم. وقتی که همکاری ام را با یک مجله آلمانی قطع کرده بودم و می خواستم به تنهایی به عنوان یک هنرمند به فعالیت ام ادامه دهم. من در برابر همسر و پسرم مسئولیت داشتم، برای همین فشار زیادی را تحمل می کردم.

 

هنگ کنگ تبدیل به بوم نقاشی من شده است. کلان شهرهای زیادی را دیده ام اما هیچ کدام به این شکل مرا تحریک نمی کنند. سنگاپور را نظر زیبایی شناسی شهری کُند می بینم و پاریس را شهری موزون و همگن. معماری پاریس فوق العاده است اما این شهر اولین شهر در جهان است که مانند مجموعه ای هالیوودی از آن نگهداری می شود. شما قطعا چهار اردک مرده را که به این شکل آویزان شده اند، در پاریس پیدا نمی کنید.

 

در هنگ کنگ، فضای خانه مردم کوچک است برای همین آنها کمی وارد حوزه های عمومی شده اند؛ گویی در خلوت شخصی خود هستند. عاشق نوآوری هایشان هستم. اگر نگاهی به پشت ساختمان ها بیاندازید، صورت فلکی عجیب و غریبی از چوب لباسی ها، صندلی ها، برس ها و مبلمان قدیمی ای می بینید که با شیوه جالبی روی هم تلنبار شده اند. هیچ چیزی در این کشور دورانداخته نمی شود که این خود امری خارق العاده است.

 

هر شهری منعکس کننده ماهیت و شخصیت ساکنان خود است. توکیو شهر بسیار جالبی است. شهری بسیار شلوغ و پر از جنب و جوش. من ماه ها آنجا بودم و از متروی توکیو عکاسی کردم. این شهر را بسیار مرموز تر از هنگ کنگ یافتم. این روزها ترجیح می دهم تا کاوش عمیق تری در یک شهر داشته باشم تا اینکه فقط پوسته شهرهای مختلف را ببینم و عکاسی کنم.

 

هنگ کنگ به سرعت در حال تغییر است. اخیرا به نظر می رسد که نسل جوان توانایی بیشتری یافته اند تا به شهرشان هویت ببخشند. برای اولین بار در این سالها، ظاهرا نمی خواهند شبیه مردمان کشورهای دیگر باشند. آنها هویت محکمی در محله ها و ویژگی های منحصربه فرد شهرشان، برای خود ساخته اند. و متوجه شده اند که بازسازی های شهری باعث خراب شدن این ویژگی ها شده است.

 

هنوز هنرمندانی محلی وجود دارند که از من شاکی باشند. آنها احساس می کنند که به عنوان یک خارجی، از شهرشان سو استفاده کرده ام. اما من فقط از چیزهایی که می بینم عکاسی می کنم. جزئیات کوچکی که ارزشمند بوده و به آن توجه کرده ام.

 

مایکل ولف

 

تولد: مونیخ مایکل ولف مجله عکس نوریاتو۱۹۵۴

 

دانش آموخته: عکاسی و ارتباطات بصری در دانشگاه دیزبورگ

 

تحت تاثیر: رویکرد انسان دوستانه یوجین اسمیت

 

بهترین دستاورد: توانایی برای رها بودن و انجام هرکاری که دوست دارم.

 

بدترین دستاورد: تبدیل شدن به هنرمندی که باید از خانواده اش حمایت کند.

 

توصیه کلیدی: جدی تر به اطراف تان نگاه کنید.

 

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها