موضوعات مهم

لنز ۱۳۵mm f/2، اسلحه پنهانی عکاسان بزرگ چرا عکس‌های لنز 135mm f/2 به طرز شگفت‌آوری زیباست؟

لنز ۱۳۵mm f/2، اسلحه پنهانی عکاسان بزرگ

ارزش بالا در برابر خرید، وزن و اندازه متعادل یا قیمت مناسب، هر کدام از این موارد یکی از دلایلی هستند که ممکن است ما را به یکی از لنز‌هایی که داریم علاقه‌مند کنند. اما باید قبول کنیم که لنز‌های کمی هستند که هر سه این موارد یا شاید محاسن دیگری را نیز در خود دارند. به عنوان مثال لنز‌های ۵۰mm f/1.8 که هم برای کانن و هم برای نیکون در نورنگار موجود هستند، یکی از لنز‌هایی هستند که معمولاً کسی از خرید آن‌ها پشیمان نمی‌شود و وجود آن‌ها در کیف هر عکاسی ضروری است. یا مثلاً اگر به عکاسی ماکرو علاقه‌مند باشید، یکی از بهترین گزینه‌هایی که می‌توانید تهیه کنید لنز‌های ۱۰۰mm هستند که با توجه به قیمتی که دارند انتخاب بسیار مناسبی هستند. اما به ندرت می‌توان عکاسی پرتره‌ای را پیدا کرد که از عکاسی با لنز ۱۳۵mm لذت نبرد.

لنز 135mm f/2 کانن

جالب است بدانید برخی از عکاسان بزرگ پرتره در جهان، به جای استفاده از لنز ۸۵mm پرایم که به نوعی آن را لنز اختصاصی پرتره می‌نامند، برای خلق پرتره‌های نفس‌گیر خودشان از لنز ۱۳۵mm استفاده می‌کنند. به عنوان مثال می‌توانید پرتره‌های عکاسان روسی مانند  Elena Shumilova یا  Anka Zhuravleva را تماشا کنید تا ببینید چطور استفاده خلاقانه از لنز ۱۳۵mm با f/2 می‌تواند تصاویری شگفت‌انگیز با بوکه‌ای مخملی و فضای رویایی ایجاد کند. جدای از قدرت ویرایش خلاقانه و نورپردازی بی‌نظیر آن‌ها، در واقع این لنز ۱۳۵mm است که به عنوان برگ برنده پنهانی آن‌ها عمل می‌کند تا چنین تصاویری را خلق کنند.

لنز 135mm f/2 کانن

زمانی که برای نخستین بار با لنز ۱۳۵mm f/2 کار کردم اولین چیزی که به شدت نظر من را به خودش جلب کرد، شارپنس بسیار بالای این لنز بود. البته قبل از آن نیز می‌دانستم قرار است با یکی از شارپ‌ترین لنز‌های کانن کار کنم، اما توقع نداشتم وقتی عکس‌های خودم را می‌بینم شگفت‌زده شوم. شاید مهم‌ترین دلیلی که باعث می‌شود تا شارپنس عکس این لنز چند برابر به نظر برسد، بوکه بسیار زیاد تصاویر است. زمینه عکس تقریباً به یک گرادینت رنگی تبدیل می‌شود و این محوشدگی، خصوصاً در f/2 آن‌قدر زیاد است که می‌توانید به راحتی دور قسمت‌های شارپ تصویر خط بکشید و آن را مشخص کنید! در اینجا هر آنچه را که درباره این لنز برایم خیلی خاص بود و از آن لذت بردم برایتان بازگو می‌کنم.

شارپنس خارج از تصور
وقتی برای اولین بار لنز ۱۳۵mm f/2 خودم را خریدم، در راه خانه سعی می‌کردم آن را روی دوربینم تست کنم. در نزدیکی خانه‌ام، از اردک همسایه که در حال راه رفتن در خیابان بود عکس گرفتم. وقتی به خانه رفتم و عکس‌ها را باز کردم، اولین چیزی که برایم بسیار عجیب بود، شارپنس خارج از تصور این تصاویر بود. با کمی دقت متوجه شدم که شارپنس عکس خیلی بیشتر از دیگر لنز‌های پرایم قبلی‌ام نیست و چیزی که باعث می‌شود تا شارپنس آن این‌قدر خیره‌ کننده باشد، محوشدگی بوکه پشت سوژه‌ام است. هرچقدر این بوکه بیشتر باشد، شارپنس عکس بیشتر به چشم می‌آید و عکس زیباتر دیده می‌شود.

لنز 135mm f/2 کانن

جداسازی سوژه از زمینه
طبیعتاً این اصلاً یک تکنیک فتوشاپی نیست. لنز ۱۳۵mm f/2 واقعاً بین سوژه و زمینه، یک خط مشخص رسم می‌کند. این جداسازی به قدری زیاد است که عملاً می‌توانید سوژه‌ای را ببینید که در زمینه‌ای از یک گرادینت رنگی قرار گرفته است. اصلا تفاوتی ندارد که سوژه چقدر از زمینه فاصله دارد. در هر حال بوکه‌ای بسیار زیبا و قوی را در پشت سر زمینه می‌بینید و این امکان را به شما می‌دهد تا در صورت نیاز، در نرم‌افزار‌های ویرایشی مانند فتوشاپ، به راحتی سوژه را واقعاً از زمینه جدا کنید و روی زمینه دیگری قرار دهید.

بوکه مخملی پس‌زمینه
لنز‌های زیادی می‌توانند پس‌زمینه عکس را محو کنند، اما محوی پس‌زمینه‌ای که توسط لنز ۱۳۵mm f/2 به دست می‌آید به قدری زیباست که به ندرت در لنز‌هایی که در محدوده قیمت معمول وجود دارند دیده می‌شود. البته شاید این محوشدگی به پای لنز‌های افسانه‌ای Canon EF 200m f/2 یا Nikon AF-S 200mm f/2 نرسد، اما فراموش نکنید که این لنز‌ها با حدود ۵۷۰۰ دلار قیمت، اگر در بازار ایران پیدا شوند، قیمتی حدود ۲۵ میلیون تومان خواهند داشت و اصلاً با لنز‌های ارزان قیمت ۱۳۵mm f/2 قابل مقایسه نیستند. بنابراین اگر عکاس پرتره هستید و می‌خواهید از افراد مختلف با بوکه زیبا و مثال‌زدنی عکس بگیرید، احتمالاً لنز‌های ۱۳۵mm f/2 یکی از معدود گزینه‌های شما خواهد بود.

عکاسی از فاصله نزدیک
طبیعتاً برای عکاسی ماکرو و بزرگنمایی ۱ به ۱ عکس‌ها و سوژه‌ها به لنز‌‌های اختصاصی ماکرو نیاز دارید. اما اغلب لنز‌های ۱۳۵mm f/2 به نسبت فاصله کانونی بلندی که دارند، حداقل فاصله فوکوس نسبتاً کوتاهی نیز دارند و به راحتی می‌توانند از سوژه‌های کوچک مانند ساعت و جواهرات یا حشرات و گل‌ها، عکس‌هایی در حد و اندازه‌های نزدیک به لنز‌های ماکرو بگیرند. بزرگنمایی یک لنز ۱۳۵mm f/2 اغلب ۰٫۲ تا ۰٫۲۵ برابر است و اگرچه نمی‌توانند همچون یک لنز ماکرو، به سوژه بچسبند و فوکوس کنند، اما اگر از دوربینی با رزولوشن بالای حسگر استفاده می‌کنید، به راحتی می‌توانید عکس ثبت شده را نیز کمی برش زده و تصویری بزرگ‌تر از یک سوژه را ذخیره کنید.

وزن سبک
لنز‌های شارپ و دهانه باز معمولاً جزو لنز‌های سنگین وزن هستند. این تنها شامل لنز‌های زوم مانند Canon 70-200mm f/2.8 IS II نمی‌شود، بلکه حتی لنز معظم Canon 85mm f/1.2 II یا Sigma 85mm f/1.4 Art هم به ترتیب یا ۱۰۲۵ و ۱۱۳۰ گرم وزن، جزو لنز‌های پرایم سنگین وزن محسوب می‌شوند. البته همه لنز‌های ۱۳۵ میلی‌متری هم سبک وزن نیستند و مثلاً همین لنز جدید Sigma 135mm f/1.8 هم ۱۱۳۰ گرم وزن دارد. اما لنز Canon 135mm f/2 L تنها ۷۵۰ گرم است و واقعاً جای تعجب است که کانن چطور توانسته این‌همه عدسی را همراه با موتور فوکوس در بدنه‌ لنز ۱۳۵mm f/2 به این سبکی جای دهد.

ارزش در برابر قیمت
طبیعتاً وقتی درباره لنز ۱۳۵mm f/2 صحبت می‌کنیم، ممکن است گزینه‌هایی مانند Sigma 135mm f/1.8 Art یا Carl Zeiss 135mm هم به میان بیایند. دقت داشته باشید که برخی از این لنز‌ها جزو لنز‌های بسیار گران‌قیمت هستند. طبیعتاً اگر می‌خواهید لنز شما در تمامی فاصله‌های کانونی و در با همه دیافراگم‌هایی که دارد، کیفیتی بسیار بالا داشته و شارپنس آن افت نکند، می‌بایست ۱۲۰۰ دلار یا بیشتر هزینه کنید که در بازار فعلی ایران تقریباً بین ۴٫۵ میلیون تا ۷ میلیون تومان می‌شود.
اما گزینه‌های ارزان‌تری نیز در بازار وجود دارند. متأسفانه نیکون لنزی در این رده ندارد و تنها لنز موجود برای این برند، یک لنز ۱۳۵mm قدیمی سری D است که احتمالاً به سختی آن را در بازار پیدا کنید و البته قیمتی حدود ۱۴۰۰ دلار دارد. اما کاننی‌ها شرایط بهتری دارند. زیرا هم می‌توانند از لنز Samyang 135mm با قیمتی حدود ۴۵۰ دلار (تقریباً ۲ میلیون تومان) استفاده کنند و هم Canon 135mm f/2 L که تقریباً تمامی خوبی‌های گفته شده را به همراه قیمت مناسب در خود دارد و می‌توانند آن را از وب‌سایت نورنگار خریداری کنند.

فوکوس خودکار، پاشنه آشیل سامیانگ ۱۳۵mm f/2
لنز ۱۳۵mm f/2 سامیانگ لنز بسیار خوبیست. هم سبک است و هم قیمت مناسبی دارد. اما شاید مهم‌ترین دلیلی که عکاسان ترجیح می‌دهند تا لنز گران‌تر خود کانن را بخرند، فوکوس دستی این لنز باشد. متأسفانه این لنز دارای موتور فوکوس خودکار نیست و عملاً تمامی قابلیت‌های فوکوس دوربین‌ با این لنز غیر فعال شده و تنها می‌توانید به صورت دستی با آن فوکوس کنید. بنابراین احتمالاً برای عکاسی ورزشی، حیات‌وحش، کودک و تا حدی عکاسی عروسی با مشکل فوکوس مواجه خواهید شد. با توجه به بوکه فوق‌العاده‌ای که از این لنز‌ها انتظار می‌رود، ذره‌ای اشتباه در انتخاب نقطه فوکوس، می‌تواند به محو‌شدگی شدید سوژه بینجامد و در صورتی که عکاسی پرتره می‌کنید، این احتمال وجود دارد که مثلاً با فوکوس اشتباه روی نوک بینی به جای چشم‌ها، عملاً با تصویری محو از چهره یک شخص روبرو شوید. به همین دلیل بهتر است پیش از خرید حتماً نوع عکس‌هایی که می‌خواهید با آن‌ها بگیرید را بررسی کنید.

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نظرات کاربران ( 2 نظر )
 • مجتبی 2018-02-26 در 01:17

  بسیار جالب بود ، اما هیچ توضیحی در مورد اینکه این لنز روی کدام بدنه جواب داده ندادین ، لنز ۸۵ میلیمتر با ضریب کراپ ۱٫۵ در کنن نزدیک به ۱۳۵ فوکال دارد ، حال اینکه این لنز روی بدنه فول فریم بهتر جواب داده یا کراپ مهم است ممنون

  پاسخ دادن
  • امیر یاری 2018-02-28 در 09:53

   اینکه کدام لنز روی کدام بدنه جواب می‌دهد سوالی کلی است.
   این دو لنز مشخصات مختلفی دارند و صرفا اندازه فاصله کانونی آنها ملاک نیست. حتی اگر منظور شما “شارپنس لنز” باشد، باز هم بسته به بدنه‌های مختلف، می‌تواند متفاوت باشد. وب‌سایت DxO معمولا نتیجه تست لنز‌ها و بدنه‌های مختلف را براساس شارپنس، بوکه، وینیتینگ و حتی اعوجاج منتشر می‌کند که می‌توانید آنها را با هم مقایسه کنید. آنچه که در اینجا بیشتر مد نظر بوده است، تشریح بوکه و کادر لنزی بوده که معمولا به عنوان لنز پرتره شناخته نمی‌شود.
   ممنون از توجه شما 🙂

پربازدیدترین ها