موضوعات مهم

شخصیت جدیدی از خود بسازید هشت درسی که از رابرت کاپا درباره عکاسی جنگ آموختم-1

شخصیت جدیدی از خود بسازید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رابرت کاپا یکی از بزرگترین عکاسان تاریخ عکاسی است. او در زمان حیاتش به عنوان بزرگترین عکاس جنگ در دنیا، شناخته شده بود. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود، از بعضی از شدید ترین جنگ ها از جمله جنگ داخلی اسپانیا، مقاومت چین در برابر حمله ژاپن، اولین جنگ میان اعراب و اسرائیل و نخستین جنگ هندوچین عکاسی کرد. و نهایتا در یکی از این جنگ ها در سال ۱۹۵۴ کشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۱۹۴۷ کاپا به همراه سه عکاس دیگر به نام‌های هنری کارتیه برسون، جورج راجر و دیوید سیمور، آژانس عکس مگنوم را تأسیس کردند. این مؤسسه اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید.

 

شجاعت کاپا در خط مقدم به او کمک می کرد تا تاثیرگذارترین، محبوب ترین و احساسی ترین عکس ها را از جنگ های مختلف به تصویر بکشد. در همین راستا، کاپا جمله معروفی دارد: «اگر عکس هایتان به اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به اندازه کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

رابرت کاپا در سال ۱۹۱۳ در بوداپست، مجارستان متولد شد. در هفده سالگی بخاطر فعالیت های چپ گرایانه اش علیه رژیم آدمیرال میلکوش هورثی زندانی شد و پس از آن، از کشور خارج شد. ابتدا در رشته خبرنگاری در دانشکده علوم سیاسی برلین تحصیل می کرد. اما بعد از مدتی به دلایل مالی، تحصیل را نیمه کاره رها کرد. پس از آن در آژانس عکاسی خبری دیفوت استخدام شد و از آنجا وارد دنیای عکاسی شد.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هشت درسی می گوید که درباره عکاسی جنگ از رابرت کاپا آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۱٫ شخصیت جدیدی از خود بسازید

 

رابرت کاپا در پاریس شرایط سختی را می گذارند. برای امرار معاش حتی مجبور به فروش دوربین لیکا خود شد. گاهی اوقات هم برای زنده ماندن ماهیگیری می کرد. وقتی در پاریس بود گردا تارو را ملاقات کرد و شروع به آموزش عکاسی به او کرد.

 

در آن زمان کاپا همراه با تارو ایده بزرگی در سر داشتند: تشکیل یک انجمن سه نفره. آنها فکر می کردند که با تشکیل این انجمن کارهای بیشتری می توانند انجام دهند و موفق به پرداخت صورت حساب هایشان می شوند.

 

کاپا در این انجمن خود را به عنوان یک عکاس ثروتمند و مشهور آمریکایی با نام «رابرت کاپا» معرفی کرد. نام حقیقی او اندری فریدمن بود. کاپا در مصاحبه ای علت خلق این شخصیت تقلبی را این گونه توضیح می دهد:

 

« نام واقعی من برای مشهور شدن چندان جالب به نظر نمی رسید. آن موقع جوان بودم و کمی نادان. نمی توانستم با نام خود امضایی بسازم. به اسم جدیدی نیاز داشتم. رابرت نامی آمریکایی به نظر می رسید. کاپا هم همین طور. رابرت کاپا نامی بود که به راحتی در دهان می چرخید.»

 

چیزی که در ساختن این شخصیت تقلبی در مورد رابرت کاپا می تواند الهام بخش باشد، این است که ابداع یک نام جدید به او قدرت و مهارت بخشیده بود. به عبارتی با ساختن این نام، سرنوشت اش را در دستان خود گرفته بود.

 

من به همه پیشنهاد نمی کنم که مانند کاپا برای خود شخصیتی جدید خلق کنند اما از او آموختم که تصوراتی که ما به عنوان عکاس از خود منعکس می کنیم، می تواند تماما ساختگی باشد. با کنترل کردن عکس هایمان، تصمیم می گیریم که موفقیت ها و شخصیت خود را نشان دهیم. در حقیقت خودمان انتخاب می کنیم که دیگران چه تصوری از ما داشته باشند.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها