موضوعات مهم

شرکت عکاسی خود را تاسیس کنید هشت درسی که از رابرت کاپا درباره عکاسی جنگ آموختم- 2

شرکت عکاسی خود را تاسیس کنید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رابرت کاپا یکی از بزرگترین عکاسان تاریخ عکاسی است. او در زمان حیاتش به عنوان بزرگترین عکاس جنگ در دنیا، شناخته شده بود. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود، از بعضی از شدید ترین جنگ ها از جمله جنگ داخلی اسپانیا، مقاومت چین در برابر حمله ژاپن، اولین جنگ میان اعراب و اسرائیل و نخستین جنگ هندوچین عکاسی کرد. و نهایتا در یکی از این جنگ ها در سال ۱۹۵۴ کشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۱۹۴۷ کاپا به همراه سه عکاس دیگر به نام‌های هنری کارتیه برسون، جورج راجر و دیوید سیمور، آژانس عکس مگنوم را تأسیس کردند. این مؤسسه اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید.

 

شجاعت کاپا در خط مقدم به او کمک می کرد تا تاثیرگذارترین، محبوب ترین و احساسی ترین عکس ها را از جنگ های مختلف به تصویر بکشد. در همین راستا، کاپا جمله معروفی دارد: «اگر عکس هایتان به اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به اندازه کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

رابرت کاپا در سال ۱۹۱۳ در بوداپست، مجارستان متولد شد. در هفده سالگی بخاطر فعالیت های چپ گرایانه اش علیه رژیم آدمیرال میلکوش هورثی زندانی شد و پس از آن، از کشور خارج شد. ابتدا در رشته خبرنگاری در دانشکده علوم سیاسی برلین تحصیل می کرد. اما بعد از مدتی به دلایل مالی، تحصیل را نیمه کاره رها کرد. پس از آن در آژانس عکاسی خبری دیفوت استخدام شد و از آنجا وارد دنیای عکاسی شد.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هشت درسی می گوید که درباره عکاسی جنگ از رابرت کاپا آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۲٫ شرکت عکاسی خود را تاسیس کنید

 

در زمانی که رابرت کاپا زندگی می کرد، عکاسان کنترل کمی بر روی عکس هایشان داشتند، حق کپی رایت نداشتند و نمی توانستند از عکس هایشان محافظت کنند. موسساتی مانند مجله زندگی اغلب به دنبال سود خود بودند و به عبارتی عکاسان را استثمار می کردند.

 

به همین دلیل کاپا از سال ۱۹۴۵ در انجمن آمریکایی عکاسان مجله به منظور ارتقا حقوق مالکیت و حق کنترل عکاسان، شروع به فعالیت کرد. او از این سرخوردگی ها اشباع شده بود و به عکاسان معاصر خود می گفت:«چرا دیگران از ما بهره کشی می کنند؟ چرا خودمان نباید از کار خودمان بهره ببریم؟»

 

ظاهرا ایده کاپا برای تاسیس آژانس عکس مگنوم به سال ۱۹۳۵ بر می گردد. زمانی که یکی از عکس هایش به نام مجله عکسی که متعلق به نازی ها بود، به نمایش گذاشته شد و به فروش رسید. این مجله از عکس او برای فعالیت های ضد یهود خود استفاده کرد. او دیگر خسته شده بود که از عکس هایش به شیوه ای مکارانه برای تبلیغات ضد یهود استفاده می شد. به همین دلیل به تاسیس موسسه ای مانند آژانس عکس مگنوم افتاد تا بتواند از وقوع این اتفاقات جلوگیری کند.

 

پس از آن در سال ۱۹۴۷ با گروهی از عکاسان ملاقات کرد. در این ملاقات ویلیام وندیورت و همسرش ریتا، ماریا ایزنر و دیوید سیمور حضور داشتند. در این جلسه آژانس عکاسی مگنوم شکل گرفت. آنها بعدا جورج راجر و هنری کارتیه برسون را به عنوان اعضا به آژانس اضافه کردند.

 

این ایده کاپا که «روزنامه نگار بدون اینکه حقی بر نگاتیوهای خودش داشته باشد، هیچ چیزی نیست»، تبدیل به ایده ای پرطرفدار در تاریخ فتوژورنالیسم شد. در حقیقت همکاری مشترک بهترین فرمول برای حفظ حقوق مالکیت بر عکس و به دست آوردن آزادی عمل برای یک عکاس است. همه ما وقتی در گروهی عضو هستیم قدرت بیشتری داریم به نسبت زمانیکه به صورت فردی کار می کنیم. این امر در عکاسی نیز صدق می کند.

 

مترجم: سعیده فراهانی

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها