موضوعات مهم

برای ثبت در تاریخ از مردم عکاسی کنید هشت درسی که از رابرت کاپا درباره عکاسی جنگ آموختم- 4

برای ثبت در تاریخ از مردم عکاسی کنید

ترجمه اختصاصی نوریاتو: رابرت کاپا یکی از بزرگترین عکاسان تاریخ عکاسی است. او در زمان حیاتش به عنوان بزرگترین عکاس جنگ در دنیا، شناخته شده بود. کاپا در طول دوران فعالیت حرفه ای خود، از بعضی از شدید ترین جنگ ها از جمله جنگ داخلی اسپانیا، مقاومت چین در برابر حمله ژاپن، اولین جنگ میان اعراب و اسرائیل و نخستین جنگ هندوچین عکاسی کرد. و نهایتا در یکی از این جنگ ها در سال ۱۹۵۴ کشته شد.

 

به گزارش مجله عکس نوریاتو، در سال ۱۹۴۷ کاپا به همراه سه عکاس دیگر به نام‌های هنری کارتیه برسون، جورج راجر و دیوید سیمور، آژانس عکس مگنوم را تأسیس کردند. این مؤسسه اولین مرکز گروهی برای تمامی عکاسان آزاد دنیا به حساب می‌آید.

 

شجاعت کاپا در خط مقدم به او کمک می کرد تا تاثیرگذارترین، محبوب ترین و احساسی ترین عکس ها را از جنگ های مختلف به تصویر بکشد. در همین راستا، کاپا جمله معروفی دارد: «اگر عکس هایتان به اندازه کافی خوب نیستند، به این دلیل است که به اندازه کافی به سوژه نزدیک نشده اید.»

 

رابرت کاپا در سال ۱۹۱۳ در بوداپست، مجارستان متولد شد. در هفده سالگی بخاطر فعالیت های چپ گرایانه اش علیه رژیم آدمیرال میلکوش هورثی زندانی شد و پس از آن، از کشور خارج شد. ابتدا در رشته خبرنگاری در دانشکده علوم سیاسی برلین تحصیل می کرد. اما بعد از مدتی به دلایل مالی، تحصیل را نیمه کاره رها کرد. پس از آن در آژانس عکاسی خبری دیفوت استخدام شد و از آنجا وارد دنیای عکاسی شد.

 

اریک کیم (عکاس آمریکایی) در مجموعه مقاله ای از هشت درسی می گوید که درباره عکاسی جنگ از رابرت کاپا آموخته است. هر روز با یکدیگر یکی از این درس ها را مرور خواهیم کرد.

 

۴٫ برای ثبت در تاریخ از مردم عکاسی کنید

 

رابرت کاپا با هدف تاریخ نگاری و بالا بردن آگاهی مردم از جنگ ها به سمت عکاسی کشیده شد. او تصاویری خلق کرد تا مردم وجوه مختلف جنگ را فراموش نکنند. کاپا به دنبال این بود که مردم جنایات، درد و ویرانی های ناشی از جنگ را همیشه در خاطر داشته باشند.

 

با وجود اینکه در عکاسی به دنبال ماجراجویی بود اما متوجه خطراتی که خود را در معرض شان قرار می داد، بود. او در مصاحبه ای از تجربیات خود می گوید:

 

«جنگ مانند بازیگری است که دارد پیر می شود. دیگر صورتش خاصیت فتوژنیک کمتری دارد و بیشتر خطرناک جلوه می کند.»

 

تصاویر کاپا به وضوح تلخی و سختی های جنگ را به تصویر می کشد. می توان گفت که آثار او اهداف اجتماعی مهمی در دل خود دارند. این تصاویر قادر هستند تا تاثیری عمیق بر افکار عمومی بگذارند.

 

بهتر است این نکته را بدانید که عکس هایی که شما می گیرید در آینده تبدیل به سندی تاریخی خواهند شد. در حقیقت همان طور که تاریخ در حال رخ دادن است، شما در حال عکاسی از آن هستید. پس عکس هایی به تصویر بکشید که مردم هیچ گاه از خاطر نبرند.

 

مترجم: سعیده فراهانی

 

بیشتر بخوانید

مطالب مرتبط

ارسال نظر

پربازدیدترین ها